REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie przestępstwa są ścigane na wniosek pokrzywdzonego według Kodeksu karnego?

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
W przypadku gdy przestępstwa są ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organ jest związany uzyskaniem wniosku o ściganie, który jest jednocześnie wolą pokrzywdzonego i sugeruje, że pokrzywdzony czuje się ofiarą przestępstwa./Fot. Shutterstock
W przypadku gdy przestępstwa są ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organ jest związany uzyskaniem wniosku o ściganie, który jest jednocześnie wolą pokrzywdzonego i sugeruje, że pokrzywdzony czuje się ofiarą przestępstwa./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W polskim porządku prawnym przestępstwa są ścigane z urzędu, na wniosek pokrzywdzonego lub z oskarżenia prywatnego. Często zdarza się, że sprawcy unikają odpowiedzialności karnej z uwagi na brak wiedzy pokrzywdzonych odnośnie swoich praw. W związku z powyższym pojawia się pytanie, jakie przestępstwa wymagają złożenia wniosku przez pokrzywdzonego.

W przypadku gdy przestępstwa są ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organ jest związany uzyskaniem wniosku o ściganie, który jest jednocześnie wolą pokrzywdzonego i sugeruje, że pokrzywdzony czuje się ofiarą przestępstwa. Mówiąc o pokrzywdzonym, mamy na myśli definicję, która została uregulowana w art. 49 Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) i w myśl § 1 pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.

REKLAMA

Wycofanie wniosku o ściganie

W sytuacji, gdy pokrzywdzony jednak nie chce, aby sprawca był ścigany, może wycofać wcześniej złożony wniosek, wówczas jest konieczna zgoda prokuratora w przypadku postępowania przygotowawczego lub sądu w przypadku postępowania sądowego do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie. Należy również zwrócić uwagę, na jeden istotny szczegół, a mianowicie, na fakt, że ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne. (art. 12 k.p.k.).

Polecamy: Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury

Przestępstwa ścigane na wniosek

Przestępstwa, które są ścigane na wniosek pokrzywdzonego, zostały uregulowane w Kodeksie karnym (dalej: k.k.). Według stanu prawnego obowiązującego na dzień publikacji niniejszego artykułu, na wniosek pokrzywdzonego są ścigane następujące przestępstwa:

- inny uszczerbek na zdrowiu, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 157 § 5 k.k.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- narażenie na niebezpieczeństwo (art. 160 § 5 k.k.)

- narażenie na zarażenie (art. 161 § 3 k.k.)

- wypadek, jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa (art. 177 § 3 k.k.)

- groźba karalna (art. 190 § 2 k.k.)

- uporczywe nękanie (art. 190a § 4 k.k.)

- zmuszanie (art. 191 § 3 k.k.)

- utrwalanie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody (art. 191a § 2 k.k.)

- zabieg leczniczy bez zgody (art. 192 § 2 k.k.)

- uchylanie się od alimentów (art. 209 § 2 k.k.)

- tajemnica służbowa (art. 266 § 3 k.k.)

- nielegalne uzyskanie informacji (art. 267 §5 k.k.)

- niszczenie informacji (art. 268 §4 k.k.)

- szkoda w bazach danych (art. 268a §3 k.k.)

- kradzież, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 278 §4 k.k.)

- kradzież z włamaniem, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 279 §2 k.k.)

- przywłaszczenie, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 284 §4 k.k.)

- kradzież impulsów telefonicznych, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 285 §2 k.k.)

- oszustwo, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 286 §4 k.k.)

- oszustwo komputerowe, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 287 §3 k.k.)

- naruszenie integralności rzeczy (art. 288 §4 k.k.)

- zabór pojazdu, jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (art. 289 §5 k.k.)

- nadużycie zaufania, jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa (art. 296 §4a k.k.)

- niezaspokojenie roszczeń wierzyciela, jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa (art. 300 §4 k.k.)

- nierzetelna dokumentacja, jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa (art. 303 §4 k.k.)

- zakłócanie przetargu publicznego, jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa (art. 305 §3 k.k.)

- znieważenie przełożonego, może być również ścigane na wniosek dowódcy jednostki (art. 347 §2 k.k. - część wojskowa)

- poniżenie i znieważenie, może być również ścigane na wniosek dowódcy jednostki (art. 350 §2 k.k. - część wojskowa)

Dodatkowo w myśl art. 215 k.k. pokrzywdzony może złożyć wniosek do sądu o podanie wyroku skazującego do wiadomości publicznej.

Polecamy serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA