reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Czy można nagrywać dźwięk podczas rozprawy?

Czy można nagrywać dźwięk podczas rozprawy?

Zgodnie z treścią przepisu art. 358 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.

Wskazany przepis dotyczy tylko i wyłącznie nagrywania dźwięku z rozprawy i kierowany jest do stron (albowiem nagrywanie dźwięku i obrazu przez inne podmioty reguluje inny przepis – art. 357 Kodeksu postępowania karnego).

Wniosek

Wniosek o nagrywanie przebiegu rozprawy może być złożony w formie pisemnego wniosku lub wniosku ustnego (podlegającego wpisaniu do protokołu rozprawy). Rozpatrywany jest on przez sąd, który w tej materii wydaje niezaskarżalne postanowienie. Należy podkreślić, iż istnieje jednak prawo sądu do zmiany swojej wcześniejszej decyzji tj., nawet, jeśli uprzednio nie uwzględnił wniosku strony, to w okresie późniejszym, jeżeli ten wniosek zostanie ponowiony – może go uwzględnić.

Pod pojęciem „prawidłowości postępowania”, która ma być zapewniona pomimo nagrywania rozprawy należy rozmieć niezakłócony prawidłowy przebieg czynności procesowych, sytuację, w której uprawnienie strony nie będzie nadmiernie zakłócać lub nadmiernie utrudniać sądowi prowadzenia postępowania.

Zakaz rozpowszechniania

Należy wskazać, iż nagrany dźwięk z rozprawy nie może podlegać rozpowszechnieniu i w założeniu ma służyć jedynie na potrzeby procesowe nagrywającej strony oraz być jej ewentualnie pomocny przy dokumentowaniu konieczności zmiany protokołu (jego sprostowania) w razie zaistnienia rozbieżności między wypowiedziami poszczególnych osób a ich protokolarnym zapisem.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.03.2018

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nagrany dzwięk ma służyć jedynie na potrzeby procesowe nagrywającej strony.
Nagrany dzwięk ma służyć jedynie na potrzeby procesowe nagrywającej strony.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama