REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzwyczajne złagodzenie kary

REKLAMA

REKLAMA

W szczególnych sytuacjach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary jaką przewiduje kodeks za popełnienie danego przepisu. Sytuacje ubiegania się o nadzwyczajne złagodzenie kary są ściśle uregulowane w art. 60 kodeksu karnego.

REKLAMA

Stosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary ma, w zasadzie, charakter fakultatywny - a więc zależy od uznania sądu (wyrok SN z dnia 28 stycznia 1975 r., III KR 184/74, nie publ., wyrok SA w Katowicach z dnia 12 grudnia 1996 r., II AKa 373/96, OSA 1997, nr 4, poz. 15). Odmiennie przedstawia się sytuacja opisana w paragrafie 3 przepisy, gdy sąd w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on istotne okoliczności ma ustawowy obowiązek nadzwyczajnie karę złagodzić.

REKLAMA

Podsumowując należy stwierdzić, że do nadzwyczajnego złagodzenia kary może dojść w następujących przypadkach:
- gdy możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary wynika wprost z ustawy:
Taką okoliczność przewidują m.in. następujące artykułu: 10 § 3, 14 § 2, 15 § 2, 19 § 2, 21 § 3, 22 § 2, 23 § 2, 25 § 2, 26 § 3, 29, 30 i 31 § 2 z części ogólne kodeksu karnego oraz artykuły 150 § 2, 169 § 2 i 3, 176 § 2, 233 § 5, 239 § 3, 264a § 2,295 § 1 i 2, 307 § 1 i 2, 310 § 3 z części szczególnej kodeksu karnego.

REKLAMA

- gdy sprawca jest młodociany:
Młodocianym jest sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat. Sam fakt bycia młodocianym nie wystarcza jednak do ubiegania się o nadzwyczajne złagodzenie kary. Złagodzenie kary musi być powiązane z art. 54 kk. Przepis ten nakazuje, aby wymierzając karę nieletniemu albo młodocianemu, sąd kierował się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować. Jeśli więc przewidziane przez przepis kara jest sprzeczna z celem wychowawczym kary ? sąd może nadzwyczajnie złagodzić przewidzianą karę.

- w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa
Za szczególne wypadki uważa się:
1) jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
2) ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
3) jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.

Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w przypadku, gdy sprawca pojednał się z pokrzywdzonym, szkoda została naprawiona albo sprawca i pokrzywdzony uzgodnili sposób naprawienia szkody. Takie sformułowanie sugeruje, że chodzi tu o naprawienie szkody w całości. Częściowe naprawienie szkody może stanowić, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy, o właściwej postawie sprawcy, który starał się naprawić szkodę (§ 2 pkt 2). Jeżeli chodzi o pojednanie, to ustawa nie wymaga szczególnej formy ani nie określa czasu, w którym musi dojść do pojednania. Decydujące jest bowiem to, że dochodzi do porozumienia o odpowiedniej treści między pokrzywdzonym a sprawcą. Do takiego porozumienia dojść musi przed zakończeniem rozprawy głównej przed sądem pierwszej instancji. Nie jest wykluczone pojednanie w toku postępowania odwoławczego, które może mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawą nadzwyczajnego złagodzenia kary może być także właściwa postawa sprawcy - wyrażająca się zwłaszcza w czynieniu przez sprawcę starań o naprawienie szkody. Właściwa postawa sprawcy, w wypadku, gdy sprawca nie ma możliwości naprawienia szkody albo szkoda nie nastąpiła, może wynikać, między innymi, z okoliczności w jakich wszedł on w kolizję z prawem, a także z tego, czy przestępstwo jest w jego życiu zdarzeniem epizodycznym, czy też wyrazem jego stosunku do dóbr chronionych prawem, w szczególności do dobra (dóbr), które swoim przestępstwem zaatakował. Nie bez znaczenia jest także zachowanie się sprawcy po popełnieniu przestępstwa, w tym stosunek do pokrzywdzonego.

W wypadku, gdy w wyniku popełnienia przestępstwa szkodę poniesie sam sprawca lub osoba najbliższa (art. 115 § 11 k.k.), zwłaszcza gdy szkoda jest poważna, sam ten fakt stanowić możne dla niego wystarczającą dolegliwość i ostrzeżenie. Takie rozwiązanie pozostaje w zgodności z prawidłowo ukształtowanym poczuciem sprawiedliwości. W praktyce taka sytuacja dotyczyć będzie najczęściej sprawców przestępstw drogowych z art. 177 k.k.

- w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.
Chodzi tutaj o przekazanie organom ścigania takich informacji, które w ocenie sprawcy nie były dotychczas znane tym organom. Okoliczność taką może podać oskarżony jedynie w stosunku do współsprawców. Przepis posługuje się tu liczbą mnogą - a więc oskarżony musi wskazać informację o przynajmniej dwóch współsprawcach. Wskazanie informacji jedynie o jednym współsprawcu nie daje podstaw do nadzwyczajnego złagodzenia kary. W przypadku takich ustaleń sąd obligatoryjnie musi zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

- na wniosek prokuratora, w stosunku do sprawcy przestępstwa, który, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania i przedstawił istotne okoliczności, nieznane dotychczas temu organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.
Stosuje się go tylko na wniosek prokuratora. Wnioskiem tym sąd nie jest związany, ponieważ samodzielnie ustala, czy spełnione zostały szczególne warunki określone tym przepisem i dopiero wówczas podejmuje decyzję o nadzwyczajnym złagodzeniu kary, czy jej warunkowym zawieszeniu. Sprawca, który chce skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary w tym trybie, musi, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnić i przedstawić przed organem ścigania istotne okoliczności nieznane dotychczas temu organowi, dotyczące przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności. Wynika z tego, że sprawca musi złożyć obszerne wyjaśnienia dotyczące własnej sprawy i współsprawców oraz zeznania informujące o innym przestępstwie zagrożonym karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju według następujących zasad:
1) jeżeli czyn stanowi zbrodnię, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy ustawowego zagrożenia,
2) jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku, sąd wymierza grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności,
3) jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności niższa od roku, sąd wymierza grzywnę albo karę ograniczenia wolności.

Jeżeli czyn zagrożony jest alternatywnie karami grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nadzwyczajne złagodzenie kary polega na odstąpieniu od wymierzenia kary i orzeczeniu środka karnego.

W przypadku sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia - Sąd może odstąpić od wymierzenia kary zwłaszcza gdy rola sprawcy w popełnieniu przestępstwa była podrzędna, a przekazane informacje przyczyniły się do zapobieżenia popełnieniu innego przestępstwa.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA