REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzwyczajne złagodzenie kary

REKLAMA

REKLAMA

W szczególnych sytuacjach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary jaką przewiduje kodeks za popełnienie danego przepisu. Sytuacje ubiegania się o nadzwyczajne złagodzenie kary są ściśle uregulowane w art. 60 kodeksu karnego.

REKLAMA

Stosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary ma, w zasadzie, charakter fakultatywny - a więc zależy od uznania sądu (wyrok SN z dnia 28 stycznia 1975 r., III KR 184/74, nie publ., wyrok SA w Katowicach z dnia 12 grudnia 1996 r., II AKa 373/96, OSA 1997, nr 4, poz. 15). Odmiennie przedstawia się sytuacja opisana w paragrafie 3 przepisy, gdy sąd w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on istotne okoliczności ma ustawowy obowiązek nadzwyczajnie karę złagodzić.

REKLAMA

Podsumowując należy stwierdzić, że do nadzwyczajnego złagodzenia kary może dojść w następujących przypadkach:
- gdy możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary wynika wprost z ustawy:
Taką okoliczność przewidują m.in. następujące artykułu: 10 § 3, 14 § 2, 15 § 2, 19 § 2, 21 § 3, 22 § 2, 23 § 2, 25 § 2, 26 § 3, 29, 30 i 31 § 2 z części ogólne kodeksu karnego oraz artykuły 150 § 2, 169 § 2 i 3, 176 § 2, 233 § 5, 239 § 3, 264a § 2,295 § 1 i 2, 307 § 1 i 2, 310 § 3 z części szczególnej kodeksu karnego.

REKLAMA

- gdy sprawca jest młodociany:
Młodocianym jest sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat. Sam fakt bycia młodocianym nie wystarcza jednak do ubiegania się o nadzwyczajne złagodzenie kary. Złagodzenie kary musi być powiązane z art. 54 kk. Przepis ten nakazuje, aby wymierzając karę nieletniemu albo młodocianemu, sąd kierował się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować. Jeśli więc przewidziane przez przepis kara jest sprzeczna z celem wychowawczym kary ? sąd może nadzwyczajnie złagodzić przewidzianą karę.

- w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa
Za szczególne wypadki uważa się:
1) jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
2) ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
3) jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.

Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w przypadku, gdy sprawca pojednał się z pokrzywdzonym, szkoda została naprawiona albo sprawca i pokrzywdzony uzgodnili sposób naprawienia szkody. Takie sformułowanie sugeruje, że chodzi tu o naprawienie szkody w całości. Częściowe naprawienie szkody może stanowić, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy, o właściwej postawie sprawcy, który starał się naprawić szkodę (§ 2 pkt 2). Jeżeli chodzi o pojednanie, to ustawa nie wymaga szczególnej formy ani nie określa czasu, w którym musi dojść do pojednania. Decydujące jest bowiem to, że dochodzi do porozumienia o odpowiedniej treści między pokrzywdzonym a sprawcą. Do takiego porozumienia dojść musi przed zakończeniem rozprawy głównej przed sądem pierwszej instancji. Nie jest wykluczone pojednanie w toku postępowania odwoławczego, które może mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawą nadzwyczajnego złagodzenia kary może być także właściwa postawa sprawcy - wyrażająca się zwłaszcza w czynieniu przez sprawcę starań o naprawienie szkody. Właściwa postawa sprawcy, w wypadku, gdy sprawca nie ma możliwości naprawienia szkody albo szkoda nie nastąpiła, może wynikać, między innymi, z okoliczności w jakich wszedł on w kolizję z prawem, a także z tego, czy przestępstwo jest w jego życiu zdarzeniem epizodycznym, czy też wyrazem jego stosunku do dóbr chronionych prawem, w szczególności do dobra (dóbr), które swoim przestępstwem zaatakował. Nie bez znaczenia jest także zachowanie się sprawcy po popełnieniu przestępstwa, w tym stosunek do pokrzywdzonego.

W wypadku, gdy w wyniku popełnienia przestępstwa szkodę poniesie sam sprawca lub osoba najbliższa (art. 115 § 11 k.k.), zwłaszcza gdy szkoda jest poważna, sam ten fakt stanowić możne dla niego wystarczającą dolegliwość i ostrzeżenie. Takie rozwiązanie pozostaje w zgodności z prawidłowo ukształtowanym poczuciem sprawiedliwości. W praktyce taka sytuacja dotyczyć będzie najczęściej sprawców przestępstw drogowych z art. 177 k.k.

- w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.
Chodzi tutaj o przekazanie organom ścigania takich informacji, które w ocenie sprawcy nie były dotychczas znane tym organom. Okoliczność taką może podać oskarżony jedynie w stosunku do współsprawców. Przepis posługuje się tu liczbą mnogą - a więc oskarżony musi wskazać informację o przynajmniej dwóch współsprawcach. Wskazanie informacji jedynie o jednym współsprawcu nie daje podstaw do nadzwyczajnego złagodzenia kary. W przypadku takich ustaleń sąd obligatoryjnie musi zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

- na wniosek prokuratora, w stosunku do sprawcy przestępstwa, który, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania i przedstawił istotne okoliczności, nieznane dotychczas temu organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.
Stosuje się go tylko na wniosek prokuratora. Wnioskiem tym sąd nie jest związany, ponieważ samodzielnie ustala, czy spełnione zostały szczególne warunki określone tym przepisem i dopiero wówczas podejmuje decyzję o nadzwyczajnym złagodzeniu kary, czy jej warunkowym zawieszeniu. Sprawca, który chce skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary w tym trybie, musi, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnić i przedstawić przed organem ścigania istotne okoliczności nieznane dotychczas temu organowi, dotyczące przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności. Wynika z tego, że sprawca musi złożyć obszerne wyjaśnienia dotyczące własnej sprawy i współsprawców oraz zeznania informujące o innym przestępstwie zagrożonym karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju według następujących zasad:
1) jeżeli czyn stanowi zbrodnię, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy ustawowego zagrożenia,
2) jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku, sąd wymierza grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności,
3) jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności niższa od roku, sąd wymierza grzywnę albo karę ograniczenia wolności.

Jeżeli czyn zagrożony jest alternatywnie karami grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nadzwyczajne złagodzenie kary polega na odstąpieniu od wymierzenia kary i orzeczeniu środka karnego.

W przypadku sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia - Sąd może odstąpić od wymierzenia kary zwłaszcza gdy rola sprawcy w popełnieniu przestępstwa była podrzędna, a przekazane informacje przyczyniły się do zapobieżenia popełnieniu innego przestępstwa.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA