reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Wyższe kary za zabójstwo i napaść na funkcjonariusza

Wyższe kary za zabójstwo i napaść na funkcjonariusza

 Za zaostrzeniem kodeksu karnego głosowało 389 posłów, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany są przede wszystkim następstwem śmiertelnego ataku młodocianych przestępców na interweniującego po cywilnemu policjanta w Warszawie, w lutym 2010 roku. Nie wzięto jednak pod uwagę krytycznych uwag ekspertów o tym projekcie.

Nowelizacja obejmuje również inne przepisy mające na celu wzmocnienie ochrony prawnej zarówno funkcjonariuszy jak i osób, które występują w obronie prawa i reagują na chuligańskie zachowania. Zgodnie ze zmianami osobom takim zostanie przyznana taka sama ochrona, jaka przewidziana jest dla funkcjonariuszy publicznych.

Zobacz: Odpowiedzialność karna po nowelizacji kodeksu karnego

Do tej pory za atak na takie osoby groziło od grzywny do trzech lat więzienia (jeśli było to naruszenie nietykalności cielesnej) lub od roku do 10 lat więzienia - gdy sprawę zakwalifikowano jako czynną napaść na funkcjonariusza. Zmiana wprowadza zaostrzoną odpowiedzialność za czynną napaść na funkcjonariusza lub osobę mu pomagającą, która skończyłaby się ciężkim uszkodzeniem ciała - groziłoby za to od dwóch do 12 lat więzienia

Ponadto, kto naruszyłby nietykalność cielesną osoby w związku z podjętą przez nią interwencją na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi lub porządku publicznego, podlegać będzie karze więzienia do dwóch lat.

Jednocześnie wprowadzono poprawki do ustawy o Policji. Funkcjonariusz podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych będzie korzystał z ochrony przewidzianej w k.k. dla funkcjonariuszy publicznych. Z takiej samej ochrony skorzysta policjant, który poza czasem służby działa na rzecz zapobieżenia zagrożeniu dla życia lub zdrowia ludzkiego, przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ujęcia sprawcy czynu zabronionego.

Zobacz:Kodeks karny

Nowelizację krytykuje jednak środowisko naukowe. Pojawiają się głosy, iż jest to kolejna zmiana podyktowana konkretnym zdarzeniem, a życie każdego powinno być pod taką samą ochroną. Według specjalistów zmiany będą również w dużym stopniu ograniczać sędziów w orzekaniu.

Niezależnie od pobudek posłów do wprowadzenia omawianych zmian, bezdyskusyjny jest fakt, że policjant jest osobą dużo bardziej narażoną na atak. Zdaniem Mariusza Sokołowskiego z Komendy Głównej Policji przestępcy kalkulują, co im się opłaca, a co nie. Surowsza kara ma więc zadziałać prewencyjnie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama