reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Co wpływa na przyznanie się do winy podejrzanych?

Co wpływa na przyznanie się do winy podejrzanych?

Naukowcy od lat badają zjawisko przyznawania się do winy. Efektem ich pracy są zarówno zaskakujące, jak i łatwe do przewidzenia wnioski. Aż 80 % przestępstw na świecie zostaje wyjaśnionych dzięki przyznaniu się przez podejrzanego, a po przyznaniu się niewielu oskarżonych zostaje uniewinnionych.

Wśród głównych powodów przyznania się do popełnienia czyny karalnego badacze wskazują m.in. zachowanie policji i warunki aresztu. 

W polskim kodeksie karnym podejrzanym jest osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub wobec której ( w razie braku takiego postanowienia) postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego. Bardzo często, w wyniku ignorancji myli się podejrzanego z osobą podejrzaną. Ten drugi jest osobą, która została przesłuchana w toku czynności niecierpiących zwłoki ( głównie by udaremnić próby zatarcia śladów przestępstwa).

W jaki sposób można przyznać się do winy?

- ustnie ( jednak, jeżeli nie jest ono zarejestrowane nośnikiem elektronicznym, podejrzany może odwołać swoje przyznanie)

- pisemnie

- ustnie i pisemnie

Zobacz: kodeks karny

Jakie są główne motywy przyznania się do winy?

- wiek podejrzanego
- zachowanie przesłuchującego
- warunki aresztu
- cechy charakteru podejrzanego

Wiek a przyznanie się do winy

Naukowcy jednoznacznie wskazują, że im młodsza osoba podejrzana, tym częściej skora jest do przyznania się. Wynika to z faktu, że ma ona świadomość , że po odbyciu kary będzie mogła prowadzić „normalne” życie. Starsi są bardziej doświadczeni, sprytniejsi, znają prawo karne i procedurę, z którymi nierzadko mieli do czynienia już wcześniej. Są mniej zależni od przesłuchującego, idą w zaparte, często pozorując swoją siłę i pewność siebie. Młodsi przestępcy są mniej impulsywni, cechują się mniejszym temperamentem, a także nie są specjalnie doświadczeni w poddawaniu się przesłuchaniom. Starsi nie mają nic do stracenia, zwłaszcza przy cięższych przestępstwach, których konsekwencja w postaci kary więzienia może pozbawić ich wolności i uziemić w zakładzie karnym do końca swoich dni.

Rodzaje przestępstw a przyznanie się do winy

Według badań wielu psychologów najchętniej podejrzani przyznają się do przestępstw na tle seksualnym, a także przeciwko własności.

Jakie cechy ludzkie mogą determinować podatność na przyznawanie się do winy?

Wśród grupy cech osobowościowych potencjalnych sprawców przestępstw należy wymienić : ekstrawertyzm, konformizm, nerwowość, inteligencję oraz psychotyzm.

Jest rzeczą absolutnie zrozumiałą, że wielu podejrzanych jest gotowa zrobić wszystko, byle tylko uniknąć odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony. Wśród czynników, które blokują proces decyzyjny przyznawania się zwykło się wyróżniać :

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama