reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania karnego jest drugim (obok kasacji) nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Co do zasady wznowienie postępowania następuje na wniosek strony, ale ustawa przewiduje możliwość podjęcia postępowania również z urzędu.

Sposób wznowienia postępowania.

Wznowienie postępowania karnego może nastąpić z urzędu lub na wniosek strony. Nie jest określony termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania na korzyść oskarżonego, natomiast w stosunku do podjęcia postępowania na niekorzyść może to nastąpić jedynie w okresie 6 miesięcy od wydania prawomocnego wyroku.

Wznowienie postępowania z urzędu

W zakresie wznowienia postępowania przez sąd z urzędu należy wskazać, iż może to nastąpić tylko w razie stwierdzenia przez sąd zaistnienia tzw. bezwzględnych przyczyn odwoławczych określonych w przepisie art. 439 Kodeksu postępowania karnego (z tym, że pkt 9-11 mogą prowadzić do podjęcia postępowania tylko na korzyść oskarżonego).

Nie może to jednak nastąpić, jeżeli okoliczności te były przedmiotem badania Sądu Najwyższego w ramach kasacji. Jedynym możliwym werdyktem sądu w razie stwierdzenia tych uchybień jest uchylenie prawomocnego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wznowienie postępowania na wniosek

Wniosek o wznowienie postępowania objęty jest tzw. przymusem radcowsko - adwokackim co oznacza, że w przypadku wnoszenia go przez stronę musi on być sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego. Nie dotyczy to sytuacji gdy wniosek taki składa prokurator. W razie śmierci oskarżonego osoba najbliższa może złożyć wniosek o wznowienie postępowania.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Podstawy prawne wznowienia

Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych. Są to sytuacje gdy:

  • Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie;
  • po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że: skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze, skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary, sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu;
  • gdy zapadnie rozstrzygnięcie organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską i wynika z niego taka potrzeba;
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.
Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama