Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.
Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wznowienie postępowania karnego jest drugim (obok kasacji) nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Co do zasady wznowienie postępowania następuje na wniosek strony, ale ustawa przewiduje możliwość podjęcia postępowania również z urzędu.

Sposób wznowienia postępowania.

Wznowienie postępowania karnego może nastąpić z urzędu lub na wniosek strony. Nie jest określony termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania na korzyść oskarżonego, natomiast w stosunku do podjęcia postępowania na niekorzyść może to nastąpić jedynie w okresie 6 miesięcy od wydania prawomocnego wyroku.

REKLAMA

Wznowienie postępowania z urzędu

REKLAMA

W zakresie wznowienia postępowania przez sąd z urzędu należy wskazać, iż może to nastąpić tylko w razie stwierdzenia przez sąd zaistnienia tzw. bezwzględnych przyczyn odwoławczych określonych w przepisie art. 439 Kodeksu postępowania karnego (z tym, że pkt 9-11 mogą prowadzić do podjęcia postępowania tylko na korzyść oskarżonego).

Nie może to jednak nastąpić, jeżeli okoliczności te były przedmiotem badania Sądu Najwyższego w ramach kasacji. Jedynym możliwym werdyktem sądu w razie stwierdzenia tych uchybień jest uchylenie prawomocnego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wznowienie postępowania na wniosek

Wniosek o wznowienie postępowania objęty jest tzw. przymusem radcowsko - adwokackim co oznacza, że w przypadku wnoszenia go przez stronę musi on być sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego. Nie dotyczy to sytuacji gdy wniosek taki składa prokurator. W razie śmierci oskarżonego osoba najbliższa może złożyć wniosek o wznowienie postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum prawników

Podstawy prawne wznowienia

Wniosek o wznowienie postępowania może być złożony w przypadku zaistnienia kilku wskazanych w przepisach podstaw prawnych. Są to sytuacje gdy:

 • Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie;
 • po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że: skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze, skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary, sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu;
 • gdy zapadnie rozstrzygnięcie organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską i wynika z niego taka potrzeba;
 • zachodzi okoliczność przewidziana w art. 439 Kodeksu postępowania karnego, na której istnienie wskazuje strona (taki wniosek traktuje się wówczas jak wniosek o działanie sądu z urzędu).

Zobacz również serwis: Prawo karne

Sposób procedowania sądu

Sąd może odrzucić wniosek z przyczyn formalnych (np. pochodzący od nieuprawnionego podmiotu) lub wydać postanowienie o pozostawieniu go bez rozpoznania (również jeśli z przyczyn formalnych nie można go rozpoznawać).

Na postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania służy zażalenie, chyba że sądem wyrokującym był Sąd Najwyższy. W zakresie sporządzania wskazanego zażalenia nie obowiązuje już przymus radcowsko-adwokacki (co oznacza, iż strona może samodzielnie sporządzić to pismo).

Rozpatrzenie wniosku następuje co do zasady na posiedzeniu niejawnym, chyba że Prezes Sądu zarządzi inaczej.

W przypadku gdy sąd nie uwzględnia wniosku (tj. uznaje, iż merytorycznie jest on nieuzasadniony) to oddala ten wniosek. Na postanowienie to stronie służy zażalenie, chyba że sądem wyrokującym był Sąd Najwyższy.

W przypadku uwzględnienia wniosku sąd wydaje wyrok, który może przybrać następujące postacie:

 • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i przekazującego sprawę właściwemu sądowi do rozpoznania,
 • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i uniewinniający skazanego (w sytuacji uznania, iż miało miejsce oczywiście niesłuszne skazanie),
 • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i umarzający postępowanie karne w całości.

Pierwsze ze wskazanych rozstrzygnięć jest niezaskarżalne, zaś na pozostałe dwa przysługuje stronie apelacja, chyba że sądem wydającym wyrok był Sąd Najwyższy.

Wskazanej apelacji nie obejmuje przymus radcowsko - adwokacki.

Jeżeli wniosek o wznowienie postępowania dotyczy tylko roszczeń cywilnych zapadłych w procesie, to sprawę tę będzie rozpoznawał sąd cywilny stosując przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (czyli procedury cywilnej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Grzegorz
  2021-12-18 05:21:35
  Zatem mamy prosty wniosek- osoba niewinnie skazana bez środków finansowych na pokrycie kosztów przymusu adwokackiego musi gnić w więzieniu.
  0
 • Grzegorz.
  2021-12-18 05:28:11
  Zachęcającym jest fakt możliwości złożenia takowego wniosku przez osobę najbliższą ale dopiero po samobójstwie niewinnie skazanego. Zachęcające prawda?.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej od 5 października 2023 r. Nie tylko rolnik będzie mógł zasiedzieć grunt rolny

Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną, które wejdą w życie 5 października 2023 r.

Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy

Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

Agitacja wyborcza

Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

REKLAMA

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

REKLAMA

Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

REKLAMA