| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Kto rozpoznaje wniosek o wznowienie postępowania?

Kto rozpoznaje wniosek o wznowienie postępowania?

Rozpoznanie wniosku o wznowienie postępowania następuje co do zasady w sądzie wyższej instancji nad tym, który orzekał jako ostatni w sprawie. Należy wskazać, iż aby wniosek taki był przyjęty musi on spełniać określone wymogi formalne. Rozpatrzenie wniosku następuje co do zasady na posiedzeniu niejawnym.

Kiedy wydawane jest postanowienie?

Sąd rozpoznający wniosek o wznowienie postępowania wydaje postanowienie w dwóch sytuacjach: gdy oddala wniosek (a zatem uznaje, iż merytorycznie jest on nieuzasadniony) oraz gdy pozostawia wniosek bez rozpoznania (to sytuacja, w której z przyczyn formalnych sąd odmawia dalszego procedowania nad wnioskiem i nie zajmuje się merytorycznie jego treścią.

Na oba wskazane powyżej rozstrzygnięcia przysługuje stronie zażalenie, chyba że w sprawie orzekał Sąd Najwyższy.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Kiedy wydawany jest wyrok

Sąd rozpoznający wniosek o wznowienie postępowania wydaje wyrok w sytuacji w której po merytorycznym rozpatrzeniu wniosku o wznowienie postępowania postanawia uwzględnić taki wniosek. Wskazany wyrok może przyjąć alternatywnie jedną z trzech wskazanych poniżej treści:

  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i przekazującego sprawę właściwemu sądowi do rozpoznania,
  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i uniewinniający skazanego (w sytuacji uznania, iż miało miejsce oczywiście niesłuszne skazanie),
  • wyroku uchylającego prawomocny wyrok i umarzający postępowanie karne w całości.

Należy wskazać, iż pierwsze ze wskazanych rozstrzygnięć jest niezaskarżalne, zaś na pozostałe dwa przysługuje stronie apelacja, chyba że sądem wydającym wyrok był Sąd Najwyższy.

Przedstawione powyżej opracowanie dotyczy złożonego przez stronę wniosku o wznowienia postępowania. Dodatkową uwagą, która należy poczynić jest to, iż wznowienie postępowania może być dokonane przez sąd z urzędu, z tym że działanie to może mieć miejsce tylko wówczas gdy sąd stwierdzi zaistnienie jednej (lub kilku) przesłanek określonych w art. 439 § 1 Kodeksie postępowania karnego. W takiej sytuacji sąd zobowiązany będzie wydać wyroku uchylający dany wyrok i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania.

Zobacz: Pokrzywdzony

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »