| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

4) określonym w art. 548 KPK tj. jeżeli złożony był w sprawie wniosek o wznowienie postępowania a oskarżony zmarł lub zachodzą przesłanki do zawieszenia postępowania i wnioskodawca nie ma wyznaczonego obrońcy z wyboru to prezes sądu wyznacza z urzędu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przepisy procedury karnej przewidują również sytuacje w których konieczny jest udział obrońcy w związku z nieobecnością oskarżonego na rozprawie lub posiedzeniu. Chodzi o przepisy, które przewidują, iż w określonych sytuacjach sąd może odstąpić od sprowadzenie oskarżonego przebywającego w areszcie. Wskazanych sytuacji jest 6 i następują w sytuacji:

1. rozpoznawania przez sąd apelacji w sprawie
2. posiedzenia rozpatrującego zażalenie na postanowienie kończące postępowanie
3. zażalenia na zatrzymanie osoby
4. posiedzenia sądu odwoławczego przy rozstrzyganiu odnośnie bezwzględnych przyczyn odwoławczych
5. wydawania wyroku łącznego
6. zarządzenia wykonania kary wobec osoby przekazanej w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowo należy wskazać, iż w razie wznowienia postępowania po śmierci oskarżonego (w sytuacji gdy rodzina nie wyznaczy obrońcy z wyboru) musi on mieć obrońcę, podobnie jak w sytuacji gdy w toku postępowania wznowionego zachodzi przesłanka zawieszenia tego postępowania (zgodnie z treścią przepisu art. 548 Kodeksu postępowania karnego).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »