Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Jak się zachować przed i w trakcie przesłuchania?

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Jak się zachować przed i w trakcie przesłuchania?
Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Jak się zachować przed i w trakcie przesłuchania?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koperta nadana z Komisariatu Policji lub Prokuratury z wezwaniem na przesłuchanie może być powodem zdenerwowania odbiorcy szczególnie, jeśli nie wie czego sprawa dotyczy. W takiej sytuacji, należy zachować „zimną krew”, przeczytać wezwanie ze zrozumieniem oraz skorzystać z pomocy profesjonalisty, żeby nie pogorszyć sytuacji i zrobić wszystko dla ochrony swoich praw. Poniżej 5 podpowiedzi, jak zachować się przed i w trakcie przesłuchania. 

1. Zapoznaj się dokładnie z treścią wezwania 

Wezwanie to krótkie pismo, z którego wbrew pozorom można bardzo dużo się dowiedzieć. Z wezwania powinny wynikać następujące informacje: 

REKLAMA

 • organ wysyłający – w sprawie karnej będzie to Prokuratura prowadząca sprawę lub jednostka Policji, której czynność przesłuchania została zlecona, 
 • jakiej sprawy dotyczy wezwanie – podawana jest sygnatura sprawy, z której wynika rok zarejestrowania sprawy (np. PR 1 Ds. 1.2023 oznacza, że sprawa jest zarejestrowana w 2023 roku). W wezwaniu jest także przedmiot sprawy, czyli kwalifikacja prawna czynu np. jest wezwanie dotyczy sprawy o czyn z art. 286 § 1 k.k., to sprawa i czynność dotyczyć będzie oszustwa, 
 • w jakim charakterze wzywany ma się stawić – w sprawie karnej możliwe jest wezwanie w charakterze świadka, podejrzanego, biegłego, tłumacza lub specjalisty. Wezwanie w charakterze podejrzanego oznacza, że na przesłuchaniu zostanie ogłoszone postanowienie o przedstawieniu zarzutów oraz przesłuchanie w charakterze podejrzanego w sprawie o czyny oznaczone w treści wezwania, 
 • w jakim miejscu i czasie ma stawić się adresat – podany jest dzień, godzina stawiennictwa, 
 • czy stawiennictwo jest obowiązkowe oraz jakie są skutki niestawiennictwa – w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego można go zatrzymać i doprowadzić przymusowo. 

W wezwaniu powinna podpisać się osoba kierująca wezwanie wraz z oznaczeniem stanowiska. W przypadku wezwań z Policji, podpisuje się zazwyczaj funkcjonariusz prowadzący sprawę. Natomiast jeśli wezwanie jest z Prokuratury, to widnieje na nim podpis prokuratora prowadzącego sprawę, ewentualnie pracownika sekretariatu. 

Na przesłuchanie należy stawić się z dowodem osobistym lub paszportem. 

2. Jeśli nie możesz się stawić – usprawiedliw swoją nieobecność lub zmień termin 

Ludzką rzeczą jest, jeśli termin wezwania przypada np. w okresie zaplanowanego wyjazdy lub zbiega się z chorobą. Jeśli istnieją lub powstaną okoliczności, które uniemożliwiają stawiennictwo – usprawiedliw swoją nieobecność. 

Do organu wzywającego można skierować pismo z usprawiedliwieniem i prośbą o zmianę terminu. Jeśli wzywany przebywa na zwolnieniu lekarskim – należy je dołączyć, najlepiej z zaświadczeniem od lekarza sądowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często na wezwaniach podany jest służbowy numer telefonu bezpośrednio do wyzywającego. Kontakt telefoniczny można nawiązać również dzwoniąc bezpośrednio do organu i prosząc o rozmowę z konkretną osobą. W rozmowie telefonicznej można zmienić termin przesłuchania, ustalić pasujący dla siebie dzień i godzinę bezpośrednio z przesłuchującym. 

3. Skontaktuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem 

Profesjonalny pełnomocnik (adwokat lub radca prawny) udzieli pomocy prawnej i porady dotyczącej praw i obowiązków podejrzanego. 

Prawem podejrzanego jest udać się na przesłuchanie z obrońcą, jednak należy to odpowiednio wcześniej zorganizować. 

Obrońca podczas przesłuchania będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem, uniemożliwi naruszenie praw przesłuchiwanego, wyjaśni treść zarzutu, doradzi, jaka strategia obrończa będzie najkorzystniejsza. 

Przesłuchiwany musi pamiętać, że funkcjonariusz Policji lub prokurator nie pełni roli obrońcy, lecz oskarżyciela. Jedynie ustanowienie obrońcy zabezpieczy interesy i prawa procesowe podejrzanego. 

4. Podczas przesłuchania – słuchaj dokładnie treści zarzutu 

Dokładną treść zarzutu tj. o co dokładnie jest się podejrzewanym, wzywany poznaje dopiero podczas przesłuchania. Niejednokrotnie są to obszerne, wielostronicowe opisy, których przeczytanie i zrozumienie jest po prostu niemożliwe. 

Dlatego pamiętaj, że możesz poprosić o przedstawienie treści zarzutów do wglądu na piśmie podczas czynności. Przeczytaj je spokojnie, zastanów się dokładnie i zrozum, czego dotyczą zarzucane przestępstwa. 

Przepisy nie przewidują doręczenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów, można jednak wnieść o ich pisemne uzasadnienie i wówczas dysponować pisemną wersją zarzutów. 

Ważne

Poproś o możliwość wykonania fotokopii zarzutu – organ może się na to zgodzić. 

5. Masz prawo do odmowy składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania

To podstawowe, koronne prawo podejrzanego, którym wzywany staje się z chwilą ogłoszenia mu postanowienia o przedstawieniu zarzutów. 

REKLAMA

Podczas przesłuchania możesz być zaskoczony, przerażony, zdenerwowany, a nie są to emocje sprzyjające składaniu wyjaśnień. Pamiętaj, że w chwili przedstawienia zarzutów nie znasz dowodów, jakie zgromadził dotychczas organ postępowania przygotowawczego i na jakich opiera się oskarżenie. Podejrzany, który chce podjąć aktywną obronę, ma prawo nie przyznać się oraz odmówić składania wyjaśnień, a także odmówić odpowiedzi na pytania

Po zapoznaniu się z dowodami i aktami postępowania zawsze możesz wyjaśnienia złożyć, co niejednokrotnie jest korzystniejszą wersją, aniżeli składnie oświadczeń procesowych w atmosferze stresu. 

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tłumy na ulicach Warszawy. Trwa Marsz Miliona Serc

  R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu. Tłumy na ulicach Warszawy. Trwa Marsz Miliona Serc.

  Marsz Miliona Serc. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami

  O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpoczął się Marsz Miliona Serc. Udział w nim biorą ludzie z całej Polski. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami.

  Od dziś wielkie zmiany w kk: Rozbój, gwałt, więzienie dla kierowców, kradzież, zwolnienia warunkowe, przedawnienie, kara 30 lat [1 października 2023 r.]

  W niedzielę 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

  Marsz Miliona Serc w Warszawie: autobusy, tramwaje, objazdy. Publikujemy mapy, numery autobusów i tramwajów, trasy, objazdy, częstotliwość jazdy

  O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Nie wiesz jak dojechać? Publikujemy numery, trasy, częstotliwość jazdy.

  REKLAMA

  Jak dojechać komunikacją na Marsz Miliona Serc w Warszawie. Dodatkowe autobusy, tramwaje, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Metro kursuje częściej

  Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami. Kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

  Marsz Miliona Serc w Warszawie: Ruch wstrzymany m.in. na ul. Marszałkowskiej, Placu Konstytucji i w Al. Jerozolimskich

  O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Na obecną chwilę ul. Marszałkowska od Placu Piłsudskiego do Ronda Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie od ul. Emilii Plater do Ronda de Gaulle’a" - powiedział PAP Marczak zapytany o wyłączenia w ruchu w stolicy.

  Marsz Miliona Serc. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Główne ulice wyłączone od godz. 11. Nie kursują tramwaje

  O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Od godz. 11.00 możliwe wyłączenie ruchu w Al. Jana Pawła II.

  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  REKLAMA

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  REKLAMA