REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa karna w Niemczech. Co trzeba wiedzieć? Jak się zachować?

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Sprawa karna w Niemczech. Co trzeba wiedzieć? Jak się zachować?
Sprawa karna w Niemczech. Co trzeba wiedzieć? Jak się zachować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od powagi zarzutów i stopnia zaawansowania sprawy kontakt z niemieckim wymiarem sprawiedliwości następuje poprzez:1) przesłanie formularza z pytaniami przez policję,2) przesłanie nam nakazu karnego (Strafbefehl) / aktu oskarżenia,3) wezwanie na przesłuchanie bądź zatrzymanie przez policję.

W każdej z wymienionych sytuacji może towarzyszyć wiele różnych emocji i uczuć, jednakże ważne jest, aby nie kierować się nimi i nie podejmować pochopnych decyzji, ponieważ mogą one prowadzić do pogorszenia Twojej sytuacji prawnej. Warto zachować zimną krew i postępować zgodnie z zasadami, które przedstawiamy poniżej.

REKLAMA

Przesłanie formularza z pytaniami przez policję

Co do zasady odradzamy składanie wyjaśnień, ponieważ robiąc to możemy przyznać fakty dla siebie niekorzystne, co może spowodować dalsze prowadzenie postępowania lub nawet zaostrzenie zarzutów. Odradzamy także od razu nieprzyznawanie bądź przyznawanie się. Nie przyznając się możemy pozbawić się okoliczności łagodzącej (obniżającej wysokość kary), jaką jest przyznanie się w sytuacji gdy czyn został nam udowodniony.

Przyznając się możemy spowodować nałożenie kary w sytuacji, gdy niemieckie organy nie posiadają wystarczających dowodów winy, bądź występują okoliczności które wyłączaną odpowiedzialność (np. błąd, stan wyższej konieczności itp).

Sugerowanym pierwszym działaniem jest złożenie wniosku o wgląd w akta - może to zrobić pełnomocnik (prawnik), lub też - podając adres do doręczeń w Niemczech i wskazując na brak pełnomocnika - akta można uzyskać samemu. Po zapoznaniu z aktami należy podjąć decyzję, czy i jak ustosunkowujemy się do ich treści.

Postępowanie przygotowawcze może zakończyć się umorzeniem z powodu braku znamion czynu zabronionego, umorzeniem ze względu na znikomą szkodliwość społeczną popełnionego czynu, umorzeniem z obowiązkiem naprawy szkody/zapłaty nawiązki, bądź skierowaniem do dalszego postępowania (nakaz karny/akt oskarżenia).

Przesłanie nakazu karnego (Strafbefehl) / aktu oskarżenia

Jest to bardzo często stosowana przez niemiecką prokuraturę i sądy forma skazywania sprawców pomniejszych przestępstw bez odbywania rozprawy i powodowania przez to dalszych kosztów. W nakazie karnym najczęściej wymierzana jest proponowana przez prokuraturę kara pieniężna, wyliczana w formie stawek dziennych. Stawka dzienna wynosi pomiędzy 1 EUR a 3000 EUR. W wyjątkowych przypadkach sąd może w nakazie karnym wymierzyć karę pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo jej wykonanie.

W przypadku nakazu karnego kara zostaje wymierzona od razu, mamy natomiast możliwość wniesienia zażalenia, po którym sprawa trafia na rozprawę. Zyskujemy w ten sposób możliwość przedstawienia naszych racji Sądowi, ryzykujemy natomiast wyrok o bardziej niekorzystnej dla nas treści niż nakaz.

W przypadku aktu oskarżenia mamy możliwość wniesienia do niego zastrzeżeń. Następnie Sąd rozstrzyga, czy dopuszcza akt oskarżenia do rozprawy głównej, na którą zostajemy wezwani. Jeżeli nie władamy biegle językiem niemieckim, warto zwrócić na to uwagę Sądowi, tak żeby na rozprawę został wezwany tłumacz. W większości przypadków nie ma w sprawach karnych przymusu adwokackiego, stąd też najczęściej nie możemy liczyć na przyznanie nam adwokata z urzędu (wyjątki to np. areszt bądź cięższe przestępstwa).

Wezwanie na przesłuchanie bądź zatrzymanie przez policję

W przypadku wezwania na przesłuchanie zalecamy postępować w sposób opisany w akapicie 1. Przesłanie formularza z pytaniami przez policję.

Zatrzymanie przez policję następuje najczęściej w sytuacji ujęcia na gorącym uczynku bądź w wyniku nakazu aresztowania wystawionego wcześniej przez niemiecki Sąd na wniosek prokuratury.

W przypadku zatrzymania warto jak najszybciej skontaktować się z bliskimi (policja powinna to umożliwić), podając jednostkę przez którą zostaliśmy zatrzymani (np. Policja, Straż Ochrony Pogranicza - Bundesgrenzschutz), oraz w miarę możliwości sygnaturę akt oraz informację dokąd mamy zostać przewiezieni. Umożliwia to zlecenie reprezentacji adwokackiej i podjęcie niezwłocznych działań, mających na celu zaskarżenie nakazu aresztowania oraz przywrócenie kontaktu z najbliższymi i podjęcie czynności nie cierpiących zwłoki (np. udzielenie pełnomocnictwa od zawieszenia działalności na okres aresztowania itp).

Osoba zatrzymana zostaje niezwłocznie doprowadzona przed oblicze tzw. sędziego aresztowego. Osobie aresztowanej przysługuje co do zasady - w przypadku braku adwokata z wyboru - adwokat z urzędu, jednakże najczęściej dopiero po tzw. posiedzieniu aresztowym - tj. dopiero z chwilą, gdy Sąd zdecyduje o wykonaniu nakazu aresztowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

  W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA