reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Zostałem oskarżony o popełnienie czynu zabronionego, kto może uznać mnie winnym?

Zostałem oskarżony o popełnienie czynu zabronionego, kto może uznać mnie winnym?

Zgodnie z zasadą domniemania niewinności każdego człowieka uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Masz prawo do tego, aby Twoja sprawa trafiła do sądu i na drodze sądowej była rozpoznawana. Tylko w prawomocnym wyroku sądu możesz zostać uznany za winnego popełnienia zarzucanego Ci czynu (por. art. 5 k.p.k.).

Z wyjątkiem takim możesz spotkać się w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz wykroczenia skarbowe. Jest nim tzw. postępowanie mandatowe, dające uprawnienie niektórym organom (np. policja w przypadku wykroczeń, urząd skarbowy w przypadku wykroczeń skarbowych) do wystawiania za niektóre wykroczenia lub wykroczenia skarbowe mandatów

Zobacz: Kiedy przedłuża się karalność czynu?

Mandat jest to jeden ze sposobów nałożenia grzywny. Oznacza to, że będziesz mógł ponieść odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, bez kierowania sprawy do sądu (por. art. 95–102 k.p.w., art. 136–141 k.k.s.).

Straż Pożarna, Inspekcja Weterynaryjna, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna, Państwowa Straż Łowiecka, straż miejska, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, organy nadzoru budowlanego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama