| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Zostałem oskarżony o popełnienie czynu zabronionego, kto może uznać mnie winnym?

Zostałem oskarżony o popełnienie czynu zabronionego, kto może uznać mnie winnym?

Zgodnie z zasadą domniemania niewinności każdego człowieka uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Masz prawo do tego, aby Twoja sprawa trafiła do sądu i na drodze sądowej była rozpoznawana. Tylko w prawomocnym wyroku sądu możesz zostać uznany za winnego popełnienia zarzucanego Ci czynu (por. art. 5 k.p.k.).

Z wyjątkiem takim możesz spotkać się w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz wykroczenia skarbowe. Jest nim tzw. postępowanie mandatowe, dające uprawnienie niektórym organom (np. policja w przypadku wykroczeń, urząd skarbowy w przypadku wykroczeń skarbowych) do wystawiania za niektóre wykroczenia lub wykroczenia skarbowe mandatów

Zobacz: Kiedy przedłuża się karalność czynu?

Mandat jest to jeden ze sposobów nałożenia grzywny. Oznacza to, że będziesz mógł ponieść odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, bez kierowania sprawy do sądu (por. art. 95–102 k.p.w., art. 136–141 k.k.s.).

Straż Pożarna, Inspekcja Weterynaryjna, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna, Państwowa Straż Łowiecka, straż miejska, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, organy nadzoru budowlanego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »