reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu

Umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków z powodu znikomej szkodliwości czynu

Umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu oznacza, że podejrzany/ oskarżony posiadał narkotyki, ale nie popełnił przestępstwa. Jakie konsekwencje może ponieść osoba, wobec której umorzono postępowanie?

Umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie może zapaść w sprawie  karnej o posiadanie narkotyków. Oznacza uwolnienie podejrzanego / oskarżonego od zarzutu popełnienia tego przestępstwa i zakończenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.

W razie umorzenia postępowania postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu podejrzany / oskarżony w zasadzie nie ponosi negatywnych konsekwencji prawnych wynikających z faktu zatrzymania za posiadanie narkotyków i wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego. Co najważniejsze zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną). W danych o karalności takiej osoby nie odnotowuje się również informacji o tym, że takie postępowanie karne w ogóle się  przeciwko niej toczyło.

Zobacz: Posiadanie narkotyków na własny użytek

Jedyne konsekwencje czekające na podejrzanego / oskarżonego  w przypadku umorzenia postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu są następujące:

• Prokurator lub Sąd orzeka o przepadku na rzecz Skarbu Państwa zatrzymanych narkotyków

• podejrzany / oskarżony może zostać obciążony całością lub częścią kosztów poniesionych przez Skarb Państwa  w umorzonym postępowaniu karnym.  Decyzja w tym zakresie należy do Prokuratora lub Sądu, który orzekł o umorzeniu postępowania karnego

• jeżeli podejrzany / oskarżony zajmuje stanowisko lub wykonuje zawód związany ze szczególną odpowiedzialnością, np. sędziego, Prokuratora, lekarza, wówczas Prokurator lub Sąd może zawiadomić jego przełożonego lub samorząd zawodowy o zakończonym postępowaniu celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że Prokuratorzy i Sędziowie rzadko decydują się na obciążenie podejrzanego / oskarżonego kosztami umorzonego postępowania.

Podobnie wyjątkowo zawiadamiają przełożonych podejrzanego / oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków o potrzebie wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama