reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kiedy wnosić o warunkowe umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków?

Kiedy wnosić o warunkowe umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków?

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków i jesteś osobą niekaraną za przestępstwo umyślne, wówczas możesz przekonać Sąd by warunkowo umorzył prowadzone przeciwko Tobie postępowanie karne. Jak tego dokonać?

Takie rozstrzygnięcie niesie za sobą wiele korzyści. Oto one:

• warunkowo umarzając postępowanie karne Sąd stwierdza fakt popełnienia przestępstwa lecz nie wymierza oskarżonemu kary

• przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego oskarżony zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną)

• jakakolwiek wzmianka o tym postępowaniu karnym ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który wynosi od 1 roku do 2 lat.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego możesz złożyć od momentu postawienia Ci zarzutu popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego. Możesz go złożyć na każdym etapie postępowania karnego, a więc:

• w postępowaniu przygotowawczym

• w postępowaniu przed Sądem I instancji

• w postępowaniu odwoławczym przed Sądem II instancji

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego  w postępowaniu przygotowawczym powinieneś złożyć do Prokuratora prowadzącego lub nadzorującego dochodzenie w Twojej sprawie. Jeżeli Prokurator przychyli się do niego, wówczas zamiast aktu oskarżenia kieruje do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że sędziowie z reguły  uwzględniają  wnioski Prokuratorów o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Zobacz: Posiadanie narkotyków na własny użytek

Jeżeli Prokurator nie poprze Twojego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas po skierowaniu  aktu oskarżenia, powinieneś ponownie złożyć ten wniosek  kierując go do Sądu, do którego trafiła sprawa.

Pamiętaj , że wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego  możesz składać kilkukrotnie, za każdym razem gdy pojawią się nowe okoliczności.

Dla zobrazowania podam Ci teraz trzy przykłady:

• jeżeli byłeś karany za przestępstwo umyślne i w trakcie postępowania karnego uległo ono zatarciu wówczas powinieneś ponownie złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego

• jeżeli po niekorzystnym dla Ciebie rozpoznaniu poprzedniego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego podjąłeś naukę, pracę, terapię uzależnienia od narkotyków, działalność społeczną, podnieś ten argument w ponownym wniosku

• w kolejnym wniosku możesz zaproponować nowe warunki umorzenia postępowania karnego, np. wyższe niż poprzednio świadczenie pieniężne na cel społeczny związany z zapobieganiem narkomanii.

Powinieneś wiedzieć, że do warunkowego umorzenia postępowania karnego dochodzi w drodze szczególnego rodzaju negocjacji pomiędzy oskarżonym lub jego obrońcą a Sądem. Ich przedmiotem są właśnie warunki pod jakimi Sąd zgadza się na umorzenie postępowania karnego. Tymi warunkami są obowiązki jakie przyjmuje na siebie oskarżony takie jak obowiązek podjęcia lub kontynuowania nauki lub pracy, podjęcia terapii uzależnienia od narkotyków, współpracy z kuratorem  czy zapłaty świadczenia pieniężnego na wskazany przez Sąd cel społeczny. Właśnie dlatego, po oddaleniu poprzedniego wniosku przez Sąd możesz złożyć kolejny proponując w nim nowe obowiązki jakie jesteś gotowy przyjąć.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama