reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Dochodzenie z założenia jest uproszczoną i szybką formą postępowania przygotowawczego (w stosunku do głównej jego formy tj. śledztwa). W związku z powyższym ustawodawca przewidział wiele różnic formalnych oraz wiele uproszczeń dla śledczych prowadzących sprawę w trybie dochodzenia. Jednym z przejawów tych proceduralnych uproszczeń jest wydawanie przez śledczych istotnych decyzji procesowych bez konieczności ich uzasadniania.

W nawiązaniu do powyższych uwag należy podkreślić, iż wskazane decyzje procesowe nie wymagające uzasadnienia są decyzjami o dużym znaczeniu proceduralnym, albowiem uzasadnienie nie musi być sporządzane:

A) w przypadku aktu oskarżenia sporządzonego przez policję lub inny organ prowadzący dochodzenia na podstawie przepisu art. 325d. Tak stanowi przepis art. 332 p. 3 KPK

Wskazany wyżej przepis art. 325 d KPK odsyła do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. sprawie określenia organów uprawnionych obok Policji do prowadzenia dochodzeń oraz organów uprawnionych do wnoszenia i popierania oskarżenia przed sądem pierwszej instancji w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, jak również zakresu spraw zleconych tym organom. Zgodnie z tym rozporządzeniem dochodzenie (w pewnym określonym precyzyjnie w rozporządzeniu zakresie) mogą prowadzić:

  1. organy Inspekcji Handlowej
  2. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
  3. urzędy skarbowe i inspektorzy kontroli skarbowej
  4. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  5. Straży Granicznej

Wskazany organy mogą również właśnie wnosić akt oskarżenia do Sądu, a następnie samodzielnie go popierać. Odbywa się to w tzw. postępowaniu uproszczonym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

B) w przypadku decyzji dotyczących podjęcia i prowadzenia dochodzenia tj.:

  • w przypadku postanowienia o wszczęciu dochodzenia
  • w przypadku wydania postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia
  • w przypadku umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw
  • w przypadku umorzeniu dochodzenia
  • w przypadku zawieszenia dochodzenia

Należy w tym miejscu odnotować wyjątek od powyższej zasady, który określa art. 325 e § 1a KPK. Chodzi o to, że w przypadku gdy zawiadomienie o przestępstwie zostało złożone przez inspektora pracy, uzasadnienie postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia oraz umorzeniu dochodzenia sporządza się na jego wniosek.

Powyższa regulacja oznacza, iż w pozostałych przypadkach śledczy mogą nie sporządzać uzasadnienia dla wskazanych decyzji i nie istnieje żaden prawny sposób, aby ich do tego zobowiązać. Dla stron oznacza to, iż potencjalnie nie dowiedzą się wówczas o przyczynach danej decyzji śledczych. Należy jednak wskazać, iż nie oznacza to braku możliwości zapoznania się z aktami sprawy, a wręcz przeciwnie – ponieważ są to postanowienia zaskarżalne, strony mają prawo wglądu do akt sprawy. Naturalnie ma to umożliwić im ewentualne złożenie odwołania (a dokładnie: zażalenia). Należy dodać, iż składa się je w terminie 7 dni od odbioru postanowienia z prokuratury.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienia śledczych w dochodzeniu. / Fot. Fotolia
Uprawnienia śledczych w dochodzeniu. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama