Kategorie

Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie (przykłady)

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego./Fot. Shutterstock
shutterstock
Wyrok nakazowy jest wydany bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron postępowania. O jego treści dowiadujemy się w momencie doręczenia odpisu z sądu. Co wówczas może zrobić strona, jaki jest termin na zaskarżenie i o czym należy pamiętać?

Podstawa prawna

Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie zostały uregulowane w art. 505-507 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.).

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Termin na wniesienie sprzeciwu

Zgodnie z art. 506 §1 k.p.k. termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od doręczenia wyroku nakazowego czyli od dnia fizycznego odbioru przesyłki z sądu, a nie od daty nadania przesyłki z sądu. Termin na złożenie sprzeciwu przysługuje oskarżonemu (w sprawach karnych) lub obwinionemu (w sprawach o wykroczenie), oskarżycielowi oraz pokrzywdzonemu, jeżeli złożył wniosek o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół, a mianowicie, ustawodawca nie wymaga, aby sprzeciw był złożony przez profesjonalnego pełnomocnika, jak również nie wymaga złożenia dodatkowego odpisu sprzeciwu. Innymi słowy sprzeciw można złożyć we własnym imieniu i w jednym egzemplarzu.

Przykład:
W dniu 31 lipca 2020 roku sąd nadał do oskarżonego przesyłkę zawierającą odpis wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia i pouczeniami. Przesyłka została odebrana po awizacji w dniu 17 sierpnia 2020 roku. W związku z powyższym termin na złożenie sprzeciwu biegnie od dnia 17 sierpnia 2020 roku (odbiór przesyłki przez oskarżonego), a nie od dnia nadania przesyłki tj. 31 lipca 2020 roku.

Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną (art. 506 § 2 k.p.k.).

Treść sprzeciwu

Ustawodawca nie uregulował szczególnych wymagań co do treści sprzeciwu, a co za tym idzie treść sprzeciwu jest w zasadzie dowolna i nie jest wymagane uzasadnienie w przypadku złożenia sprzeciwu. Istotnym jest, aby było wskazane jakiej sprawy dotyczy - tj. sygnatura sprawy (w tym nazwa sądu, który wydał wyrok nakazowy) i kto jest stroną postępowania.

Przykład 1:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku.

Przykład 2:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku i wnoszę o skierowanie sprawy do rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Zaskarżonemu wyrokowi nakazowemu zarzucam błąd w ustaleniach faktycznych oraz błędną ocenę dowodów zgromadzonych w sprawie, które to niewątpliwie przyczyniły się do wydania skazującego wyroku nakazowego.
Jednocześnie wnoszę o przesłuchanie świadka X.Y. (dokładny adres, ewentualnie nr telefonu), który był bezpośrednim świadkiem zdarzenia, a który nie został przesłuchany. Nadto wnoszę o dopuszczenie dowodu z zapisu z kamery samochodowej, na której widać moment zdarzenia, a który to ma istotne znaczenie w zakresie przypisania odpowiedzialności karnej.
W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

Skutek wniesienie sprzeciwu

Wniesienie sprzeciwu skutkuje utratą mocy wydanego wyroku nakazowego i rozpoznaniem sprawy na zasadach ogólnych, co wynika z treści art. 506 § 3 k.p.k. Z kolei sąd, który rozpoznaje sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, co do którego wniesiono sprzeciw (art. 506 § 6 k.p.k.). Jednocześnie ustawodawca pozwala na cofnięcie sprzeciwu, ale pod warunkiem, że cofnięcie nastąpi do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5 k.p.k.).

Ważne!
Należy pamiętać, że sprzeciw wnosi się do tego samego sądu, który wydał wyrok nakazowy.

Przykład:
Oskarżony w dniu 17 sierpnia 2020 roku odebrał odpis wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia i pouczeniami. Po analizie uznał, że wyrok nakazowy jest niesłuszny i w dniu 21 sierpnia 2020 roku wniósł sprzeciw. Po wpłynięciu sprzeciwu do sądu, został wyznaczony termin rozprawy na dzień 2 października 2020 roku. W międzyczasie oskarżony doszedł do wniosku, że zgadza się z wyrokiem nakazowym i w dniu 4 września 2020 roku cofnął swój sprzeciw. Złożony wniosek jest skuteczny, albowiem został on złożony przez uprawnioną stronę postępowania jak również przed rozpoczęciem przewodu sądowego wyznaczonego na dzień 2 października 2020 roku.

Prawomocność wyroku nakazowego

W sytuacji, gdy do wyroku nakazowego nie wniesiono sprzeciwu lub został on cofnięty, to zgodnie z art. 507 k.p.k. wyrok ten staje się prawomocny.

Przykład:
Oskarżony po odebraniu odpisu wyroku nakazowego w dniu 17 sierpnia 2020 roku i zapoznaniu się z jego treścią uznał, że nie będzie składał sprzeciwu i wówczas wyrok nakazowy staje się prawomocny z dniem 25 sierpnia 2020 roku. Z tą samą datą będzie stwierdzona prawomocność w sytuacji, gdy oskarżony złoży sprzeciw od wyroku nakazowego, ale skutecznie go cofnie.

Polecamy serwis: Prawo karne

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

  Opłaty za wstęp do parków narodowych

  Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

  Minimalna emerytura nie dla każdego

  Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

  Ograniczenia w działalności hoteli a obowiązki likwidacyjne

  Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych. Dlaczego?

  Pozostałe wypłaty trzynastek przed majówką [AUDIO]

  Pozostałe do wypłaty trzynastki seniorzy otrzymają jeszcze przed majówką. Chodzi o trzynastki pobierane z zasiłkami i świadczeniami przedemerytalnymi.