reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie (przykłady)

Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie (przykłady)

Wyrok nakazowy jest wydany bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron postępowania. O jego treści dowiadujemy się w momencie doręczenia odpisu z sądu. Co wówczas może zrobić strona, jaki jest termin na zaskarżenie i o czym należy pamiętać?

Podstawa prawna

Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie zostały uregulowane w art. 505-507 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.).

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Termin na wniesienie sprzeciwu

Zgodnie z art. 506 §1 k.p.k. termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od doręczenia wyroku nakazowego czyli od dnia fizycznego odbioru przesyłki z sądu, a nie od daty nadania przesyłki z sądu. Termin na złożenie sprzeciwu przysługuje oskarżonemu (w sprawach karnych) lub obwinionemu (w sprawach o wykroczenie), oskarżycielowi oraz pokrzywdzonemu, jeżeli złożył wniosek o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół, a mianowicie, ustawodawca nie wymaga, aby sprzeciw był złożony przez profesjonalnego pełnomocnika, jak również nie wymaga złożenia dodatkowego odpisu sprzeciwu. Innymi słowy sprzeciw można złożyć we własnym imieniu i w jednym egzemplarzu.

Przykład:
W dniu 31 lipca 2020 roku sąd nadał do oskarżonego przesyłkę zawierającą odpis wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia i pouczeniami. Przesyłka została odebrana po awizacji w dniu 17 sierpnia 2020 roku. W związku z powyższym termin na złożenie sprzeciwu biegnie od dnia 17 sierpnia 2020 roku (odbiór przesyłki przez oskarżonego), a nie od dnia nadania przesyłki tj. 31 lipca 2020 roku.

Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną (art. 506 § 2 k.p.k.).

Treść sprzeciwu

Ustawodawca nie uregulował szczególnych wymagań co do treści sprzeciwu, a co za tym idzie treść sprzeciwu jest w zasadzie dowolna i nie jest wymagane uzasadnienie w przypadku złożenia sprzeciwu. Istotnym jest, aby było wskazane jakiej sprawy dotyczy - tj. sygnatura sprawy (w tym nazwa sądu, który wydał wyrok nakazowy) i kto jest stroną postępowania.

Przykład 1:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku.

Przykład 2:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku i wnoszę o skierowanie sprawy do rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Zaskarżonemu wyrokowi nakazowemu zarzucam błąd w ustaleniach faktycznych oraz błędną ocenę dowodów zgromadzonych w sprawie, które to niewątpliwie przyczyniły się do wydania skazującego wyroku nakazowego.
Jednocześnie wnoszę o przesłuchanie świadka X.Y. (dokładny adres, ewentualnie nr telefonu), który był bezpośrednim świadkiem zdarzenia, a który nie został przesłuchany. Nadto wnoszę o dopuszczenie dowodu z zapisu z kamery samochodowej, na której widać moment zdarzenia, a który to ma istotne znaczenie w zakresie przypisania odpowiedzialności karnej.
W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego./Fot. Shutterstock
Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego./Fot. Shutterstock

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama