REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje wyroków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.
Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok sądu wydawany w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jest kluczowym rozstrzygnięciem zapadającym w postępowaniu karnym. Należy wskazać, iż przepisy procedury karnej przewidują kilka sytuacji procesowych, w których zapada wyrok. Różny może być przedmiot wyrokowania. W związku z powyższym należy przedstawić klasyfikację rodzajów wyroków zapadający w postępowaniu karnym.

Podział wyroków ze względu na rodzaj i przedmiotu rozstrzygnięcia

Prezentację rodzajów wyroków zapadających w postępowaniu karnym należy rozpocząć od rodzaju i przedmiotu rozstrzygnięcia, z jakim związane jest wydanie wyroku.

REKLAMA

Wyróżniamy:

  • wyrok skazujący - wydawany jest w sytuacji, w której sąd uzna za udowodnioną tezę oskarżyciela o sprawstwie oskarżonego (wyrażoną w akcie oskarżenia), sąd nie ma żadnych wątpliwości co do sprawstwa oskarżonego;
  • wyrok uniewinniający - zapada w sytuacji odwrotnej niż wyrok skazujący, tj. w sytuacji w której przeprowadzone postępowania dowodowe nie wykazuje winy oskarżonego i sąd nie ma wątpliwości co do tego, iż teza oskarżyciela o sprawstwie oskarżonego jest błędna;

Wyrok uniewinniający zapada również w sytuacji, w której istnieją dowody świadczące na niekorzyść oskarżonego, ale nie są one na tyle jednoznaczne („mocne”) by można było z całą pewnością uznać oskarżonego za winnego. Chodzi tu o sytuację, kiedy w sprawie istnieją wątpliwości na korzyść oskarżonego, które nie dają się usunąć w toku postępowania dowodowego (stosowanie reguły In dubio pro reo). W takiej sytuacji sąd jest zobligowany wydać wyrok uniewinniający.

  • wyrok bezwarunkowo umarzający postępowanie - zapada w sytuacji, w której zachodzi przesłanka umorzenia postępowania (art. 17 p. 1 Kodeksu postępowania karnego) i dalsze prowadzenie postępowania sądowego jest możliwe;
  • wyrok warunkowo umarzający postępowanie - może zapaść w dwóch sytuacjach procesowych: na wniosek prokuratora skierowany do sądu zamiast aktu oskarżenia oraz w toku postępowania sądowego „zwykłego” (tj. uruchomionego przez akt oskarżenia). Wyrok ten zapada wówczas gdy spełnione są materialnoprawne przesłanki zastosowania tej instytucji przewidziane w art. 66 Kodeksu karnego. Ma to miejsce wówczas gdy sąd uzna, iż społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa;
  • wyrok łączny - nie przesądza on o kwestii ponoszenia odpowiedzialności karnej przez oskarżonego (tego czy jest winny, czy nie) a jest jedynie wyrokiem na nowo ustalającym wymiar kary wobec oskarżonego na podstawie kilku zapadłych w stosunku do niego wyroków karnych. Podstawy, przesłanki i zakres wyroku łącznego określone są w art. 88 Kodeksu karnego. Wyrok łączny jest co do zasady korzystny dla oskarżonego, co wynika ze sposobu obliczania jego wysokości. Chodzi o to, że ustawodawca wskazał, iż ma się on mieścić w przedziale od najsurowszej z pojedynczych wymierzonych kar do sumy wszystkich kar. W praktyce ten maksymalny wymiar kary (będący sumą kar) nie jest wymierzany często;
  • wyrok w sprawie odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie - ma charakter wyroku kompensacyjnego. Wyrok ten przysługuje oskarżonemu w sytuacji, w której w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji oskarżony został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Podział wyroków ze względu na tryb postępowania

Podziału wyroków można dokonać również ze względu na tryb postępowania, w którym zapadł. Według tej klasyfikacji wyroków możemy je podzielić na wyroki:.

  • zapadłe w postępowaniu zwyczajnym,
  • zapadłe w postępowaniu uproszczonym (możliwe jest również wydanie tzw. wyroku zaocznego pod nieusprawiedliwioną nieobecność oskarżonego i jego obrońcy),
  • zapadłe w trybie przyśpieszonym,
  • zapadłe w trybie nakazowym (tzw. wyrok nakazowy),
  • zapadłe w trybie prywatnoskargowym (czyli z oskarżenia prywatnego),
  • zapadłe w trybie postępowania w sprawach wojskowych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podział wyroków ze względu na etap postępowania

Wskazana klasyfikacja obejmuje swym zakresem cztery rodzaje wyroków:

  • wyrok sądu pierwszej instancji,
  • wyrok sądu odwoławczego,
  • wyrok Sądu Najwyższego zapadły po rozpoznaniu kasacji,
  • wyrok sądu w przedmiocie wznowienia postępowania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podział wyroków na prawomocne i nieprawomocne

Ostatnią z możliwych klasyfikacji wyroków jest ich podział na wyroki nieprawomocne i prawomocne. Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

REKLAMA

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

REKLAMA

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

REKLAMA