REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.
Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok sądu wydawany w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jest kluczowym rozstrzygnięciem zapadającym w postępowaniu karnym. Należy wskazać, iż przepisy procedury karnej przewidują kilka sytuacji procesowych, w których zapada wyrok. Różny może być przedmiot wyrokowania. W związku z powyższym należy przedstawić klasyfikację rodzajów wyroków zapadający w postępowaniu karnym.

Podział wyroków ze względu na rodzaj i przedmiotu rozstrzygnięcia

Prezentację rodzajów wyroków zapadających w postępowaniu karnym należy rozpocząć od rodzaju i przedmiotu rozstrzygnięcia, z jakim związane jest wydanie wyroku.

REKLAMA

Wyróżniamy:

  • wyrok skazujący - wydawany jest w sytuacji, w której sąd uzna za udowodnioną tezę oskarżyciela o sprawstwie oskarżonego (wyrażoną w akcie oskarżenia), sąd nie ma żadnych wątpliwości co do sprawstwa oskarżonego;
  • wyrok uniewinniający - zapada w sytuacji odwrotnej niż wyrok skazujący, tj. w sytuacji w której przeprowadzone postępowania dowodowe nie wykazuje winy oskarżonego i sąd nie ma wątpliwości co do tego, iż teza oskarżyciela o sprawstwie oskarżonego jest błędna;

Wyrok uniewinniający zapada również w sytuacji, w której istnieją dowody świadczące na niekorzyść oskarżonego, ale nie są one na tyle jednoznaczne („mocne”) by można było z całą pewnością uznać oskarżonego za winnego. Chodzi tu o sytuację, kiedy w sprawie istnieją wątpliwości na korzyść oskarżonego, które nie dają się usunąć w toku postępowania dowodowego (stosowanie reguły In dubio pro reo). W takiej sytuacji sąd jest zobligowany wydać wyrok uniewinniający.

  • wyrok bezwarunkowo umarzający postępowanie - zapada w sytuacji, w której zachodzi przesłanka umorzenia postępowania (art. 17 p. 1 Kodeksu postępowania karnego) i dalsze prowadzenie postępowania sądowego jest możliwe;
  • wyrok warunkowo umarzający postępowanie - może zapaść w dwóch sytuacjach procesowych: na wniosek prokuratora skierowany do sądu zamiast aktu oskarżenia oraz w toku postępowania sądowego „zwykłego” (tj. uruchomionego przez akt oskarżenia). Wyrok ten zapada wówczas gdy spełnione są materialnoprawne przesłanki zastosowania tej instytucji przewidziane w art. 66 Kodeksu karnego. Ma to miejsce wówczas gdy sąd uzna, iż społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa;
  • wyrok łączny - nie przesądza on o kwestii ponoszenia odpowiedzialności karnej przez oskarżonego (tego czy jest winny, czy nie) a jest jedynie wyrokiem na nowo ustalającym wymiar kary wobec oskarżonego na podstawie kilku zapadłych w stosunku do niego wyroków karnych. Podstawy, przesłanki i zakres wyroku łącznego określone są w art. 88 Kodeksu karnego. Wyrok łączny jest co do zasady korzystny dla oskarżonego, co wynika ze sposobu obliczania jego wysokości. Chodzi o to, że ustawodawca wskazał, iż ma się on mieścić w przedziale od najsurowszej z pojedynczych wymierzonych kar do sumy wszystkich kar. W praktyce ten maksymalny wymiar kary (będący sumą kar) nie jest wymierzany często;
  • wyrok w sprawie odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie - ma charakter wyroku kompensacyjnego. Wyrok ten przysługuje oskarżonemu w sytuacji, w której w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji oskarżony został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Podział wyroków ze względu na tryb postępowania

Podziału wyroków można dokonać również ze względu na tryb postępowania, w którym zapadł. Według tej klasyfikacji wyroków możemy je podzielić na wyroki:.

  • zapadłe w postępowaniu zwyczajnym,
  • zapadłe w postępowaniu uproszczonym (możliwe jest również wydanie tzw. wyroku zaocznego pod nieusprawiedliwioną nieobecność oskarżonego i jego obrońcy),
  • zapadłe w trybie przyśpieszonym,
  • zapadłe w trybie nakazowym (tzw. wyrok nakazowy),
  • zapadłe w trybie prywatnoskargowym (czyli z oskarżenia prywatnego),
  • zapadłe w trybie postępowania w sprawach wojskowych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podział wyroków ze względu na etap postępowania

Wskazana klasyfikacja obejmuje swym zakresem cztery rodzaje wyroków:

  • wyrok sądu pierwszej instancji,
  • wyrok sądu odwoławczego,
  • wyrok Sądu Najwyższego zapadły po rozpoznaniu kasacji,
  • wyrok sądu w przedmiocie wznowienia postępowania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podział wyroków na prawomocne i nieprawomocne

Ostatnią z możliwych klasyfikacji wyroków jest ich podział na wyroki nieprawomocne i prawomocne. Wyroki prawomocne to takie wyroki, od których stronie nie przysługują zwyczajne środki odwoławcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA