REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Termin udzielenia odpowiedzi na reklamację usługi turystycznej

Anna Śmigulska
Jeżeli organizator nie odpowie na reklamację w terminie 30 dni, reklamację uznaje się za uzasadnioną. Wtedy biuro podróży zobowiązane jest do spełnienia żądania określonego przez konsument w zgłoszeniu reklamacyjnym.
Jeżeli organizator nie odpowie na reklamację w terminie 30 dni, reklamację uznaje się za uzasadnioną. Wtedy biuro podróży zobowiązane jest do spełnienia żądania określonego przez konsument w zgłoszeniu reklamacyjnym.

REKLAMA

REKLAMA

Pojechałeś na wycieczkę i wróciłeś z niej niezadowolony? Usługa turystyczna nie została wykonana zgodnie z umową? Masz prawo złożyć reklamację a organizator turystyki ma obowiązek odpowiedzieć na nią w terminie 30 dni.

Często korzystamy z usług biur podróży jednak nie zawsze usługi te są wykonywane w sposób odpowiedni. Konsumenci są świadomi tego, że mogą w takiej sytuacji składać reklamację i żądać stosownego odszkodowania. Jednak co zrobić jeśli czekamy na odpowiedź od organizatora turystyki w nieskończoność?

REKLAMA

Zobacz również: Nieprawidłowo wykonana usługa turystyczna

30 dni

Przede wszystkim organizator turystki, który jest odpowiedzialny za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nie ma w tej sprawie całkowitej dowolności. Konsument, który złożył reklamację powinien otrzymać na nią odpowiedź w ciągu 30 dni.

Jeżeli zauważymy jakieś nieprawidłowości w trakcie trwania imprezy turystycznej, to możemy składać reklamację do pilota wycieczek. Ten z kolei, jeżeli nie jest w stanie załatwić reklamacji przekazuje ja niezwłocznie do organizatora turystyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od kiedy liczyć początek terminu

Termin trzydziestodniowy, w którym organizator ma obowiązek ustosunkować się do pisma reklamacyjnego biegnie od momentu zakończenia wycieczki. Jeżeli natomiast reklamacja została zgłoszona po zakończeniu imprezy turystycznej termin ten liczy się od momentu jej złożenia.

Brak odpowiedzi

REKLAMA

Jeżeli konsument nie otrzyma odpowiedzi na reklamację w powyższych terminach może to być znamienne w skutkach dla organizatora turystyki. W takiej sytuacji uznaje się bowiem reklamację za uzasadnioną. To znaczy, że biuro podróży jest wtedy zobowiązane do spełnienia żądania określonego przez konsument w zgłoszeniu reklamacyjnym.

Pani Mariola po powrocie z wycieczki z Bułgarii złożyła reklamację do organizatora turystyki z żądaniem zapłaty odszkodowania. Dotyczyła ona głównie nieprawidłowości związanych z zakwaterowaniem. Otrzymała pokój w dwu zamiast trzy gwiazdkowym hotelu. W pokoju nie było wc, ani ciepłej wody, a do plaży był 1 km zamiast 200 m, tak jak to było wskazane w umowie. Odpowiedź na reklamację pani Mariola otrzymała odmowną. Ma jednak wątpliwości czy było to postępowanie słuszne? Pismo od organizatora turystyki otrzymała bowiem po półtora miesiącu.                                                                                                         Nie. W tym przypadku organizator ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację w ciągu trzydziestu dni od momentu kiedy reklamacja została złożona. Nie dochowanie tego obowiązku skutkuje uznaniem reklamacji. To oznacza, że pani Mariola ma prawo zażądać wypłaty wskazanego w reklamacji odszkodowania i wyznaczyć tym celu odpowiedni termin. Jeżeli ten termin nie zostanie zachowany można wystąpić na drogę sądową.

W odpowiedzi na reklamację nie wystarczy samo stwierdzenie, że reklamację nie została uwzględniona. Obowiązkiem organizatora turystki jest określenie w formie pisemnej szczegółowego uzasadnienia przyczyny odmowy.

Zobacz również: Naruszenia w umowach z biurami podróży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA