REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS radzi jak nie dostać emerytury niższej od renty. Wniosek rencisty o emeryturę rencisty to nie zawsze dobry krok

Renciście nie zawsze opłaca się wnioskować o emeryturę. ZUS wyjaśnia co zrobić, by nie dostać emerytury niższej od renty
Renciście nie zawsze opłaca się wnioskować o emeryturę. ZUS wyjaśnia co zrobić, by nie dostać emerytury niższej od renty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają krótki okres zatrudnienia, powinny być szczególnie ostrożne, wnioskując o emeryturę po osiągnięciu 60/65 lat. Może się okazać, że składając wniosek o emeryturę, obniżą wysokość pobieranego świadczenia -  wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Emerytura dla rencisty - na wniosek albo z urzędu

W Polsce rentę z tytułu niezdolności do pracy pobiera aktualnie 555 tys. osób. Przeciętna wysokość renty w Polsce to 2,7 tys. zł brutto.  

Renciści, którym to świadczenie zostało przyznane na stałe przed 1 października 2017 roku do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jeśli chcą otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny sami muszą złożyć wniosek. Jeśli tego nie zrobią, to ZUS z urzędu przyzna emeryturę, ale dopiero po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego. 

REKLAMA

Ważne

Trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2017 r. powszechny wiek emerytalny ZUS ustalał dla każdej osoby indywidualnie, w zależności od daty jej urodzenia i jej płci - był to tzw. podwyższony wiek emerytalny, bo dla kobiet był wyższy niż 60 lat a dla mężczyzn wyższy niż 65 lat.

Emerytura po rencie - dla kogo, kiedy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę z urzędu rencistom, którzy otrzymują rentę z tytułu niezdolności do pracy, także przyznaną w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy osiągnąć powszechny wiek emerytalny wynoszący od 1 października 2017 r. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Rencista pobierający świadczenie przyznane z tytułu niezdolności do pracy może sam zdecydować, czy chce ubiegać się o przyznanie emerytury na swój wniosek, czy też wolałaby, aby ZUS przyznał to świadczenie z urzędu. Jeśli nie złoży wniosku, to przeniesienie z renty na emeryturę nastąpi od dnia, w którym osiągnie powszechny wiek emerytalny albo podwyższony wiek emerytalny. 

Ważne

Uwaga! Nie dotyczy to osób, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. One muszą same złożyć wniosek o emeryturę. 

Renciście nie zawsze opłaca się wnioskować o emeryturę

REKLAMA

Nie zawsze renciście opłaca się wnioskować o emeryturę. Dlatego przed złożeniem dokumentów warto skorzystać z porady u doradcy emerytalnego. Wysokość emerytury przyznawanej przez ZUS z urzędu nie może być niższa od wypłacanej wcześniej renty. Inaczej jest, gdy ZUS przyznaje świadczenie na podstawie wniosku złożonego przez rencistę. Jeśli wyliczona emerytura będzie niższa od dotychczasowej renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana. Nie ma tu gwarancji wypłaty świadczenia w dotychczasowej wysokości. 

- Świadczeniobiorca pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy korzystając z porady doradcy, powinien dowiedzieć się, czy wysokość emerytury, która zostanie wyliczona na jego wniosek, nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku  gdy wyliczona na jego prośbę  emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana – informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Doradca wyposażony jest w specjalny kalkulator emerytalny, przy pomocy którego dokona symulacji i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować, czy warto składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do ukończenia wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty. 

Co gdy rencista złożył wniosek o emeryturę i otrzymał ją niższą od renty?

- Wyliczona emerytura może być wyższa od renty, jednak nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają krótki okres zatrudnienia, powinny być szczególnie ostrożne,  ubiegając się o emeryturę po osiągnięciu 60/65 lat. Może się okazać, że składając wniosek, obniżą wysokość pobieranego świadczenia -  wyjaśnia Katarzyna Krupicka z ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale ten stan można odwrócić nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji. Gdy wyliczona emerytura okaże się mniej niekorzystna pod względem wysokości, można szybko wycofać wniosek i przywrócić poprzedni stan rzeczy. Trzeba jednak zrobić to bardzo szybko, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od jej otrzymania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA