reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2011 > Ile wynoszą najniższe renty w 2011 roku

Ile wynoszą najniższe renty w 2011 roku

W związku z marcową waloryzacją rent wzrosły z urzędu wysokości wszystkich rent wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy rentowe. Przedstawiamy wysokość zmian kwot poszczególnych rent.

Renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja obejmuje renty przyznane przed terminem waloryzacji. Jest to najbardziej pewny sposób zwiększenia świadczeń rentowych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pobierają świadczenia rentowe w najniższych zagwarantowanych przez prawo granicach.

Co ważne zmiana wysokości rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu. Oznacza to, że rencista nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków. Natomiast w przypadku, kiedy wypłata świadczenia była wstrzymana zmian wysokości renty następuje po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.

Zobacz serwis: Praca

Rodzaj renty i warunki jej otrzymania

Wysokość najniższych rent od 1 marca 2011 roku w złotych

Wzrost rent w porównaniu z 2010 rokiem w złotych

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

728,18

21,89

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.

560,13

16,84

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa przysługuje z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i

chorób zawodowych, przy całkowitej niezdolności do pracy

 

873,82

26,27

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową przysługuje z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i

chorób zawodowych, przy częściowej niezdolności do pracy

 

672,16

20,21

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

728,18

21,89

Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

611,67 

18,39

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17.12.1998r. oemeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39poz.353 ze zm. ) 

Ustawaz dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r.Nr 135 poz. 1268, z późn. zm.)

Ustawaz dnia 30 października 2002 roku  oubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama