REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1780,96 zł - po waloryzacji 2024 tyle renty alkoholowej wpływa na konta uprawnionych. Sprawdź, kto ją dostaje.

renta alkoholowa waloryzacja niezdolność do pracy
1780,96 zł - po waloryzacji 2024 tyle renty alkoholowej wpływa na konta uprawnionych. Sprawdź, kto ją dostaje.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, otrzymują wyższe świadczenie. Jednak nie każdy dostaje tyle samo.

Komu przysługuje renta alkoholowa?

1 marca 2024 r. emerytury i renty zostały zwaloryzowane o 12,12%. Dotyczy to także tzw. renty alkoholowej. Tak potocznie określa się świadczenie przyznawane w przypadku częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy w związku z pogorszeniem stanu zdrowia spowodowanym różnymi schorzeniami, w tym chorobą alkoholową.

REKLAMA

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Aby osoby, u których występuje choroba alkoholowa mogły starać się o rentę, muszą spełniać określone warunki. Samo wystąpienie alkoholizmu nie jest w tym wypadku wystarczające. Kluczowe jest wykazanie, że wywołał on dodatkowe schorzenia, których skutkiem jest takie pogorszenie stanu zdrowia, które sprawia, że pracownik jest częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy. W przypadku choroby alkoholowej są to najczęściej marskość wątroby, syndrom Otella, przewlekłe zapalenie trzustki, czy też uszkodzenie układu nerwowego. Warunkiem uzyskania renty są m.in.:
1) uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS,
2) posiadanie odpowiedniego łącznego staż ubezpieczeniowego (okresów składkowych i nieskładkowych),
3) powstanie niezdolności do pracy w okresie:
- składkowym,
- nieskładkowym,
- nie później niż 18 miesięcy od dnia, w którym skończył się okres składkowy albo nieskładkowy.

Jak dostać rentę alkoholową?

Aby uzyskać orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, należy uzyskać od lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Lekarzem tym może być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. Wydane przez niego zaświadczenie wraz z innymi niezbędnymi dokumentami należy złożyć w oddziale ZUS. Po rozpatrzeniu wniosku, ZUS wyznaczy termin komisji lekarza orzecznika ZUS. To on może uznać wnioskującego za osobę całkowicie albo częściowo niezdolną do pracy. Jeśli to zrobi, zostanie wydane orzeczenie o niezdolności do pracy.
Wymagany staż ubezpieczeniowy jest uzależniony od wieku wnioskującego w momencie powstania niezdolności do pracy. Gdy ubezpieczony ma:
- mniej niż 20 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 1 rok,
- od 20 do 22 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 2 lata,
- od 22 do 25 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 3 lata,
- od 25 do 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 4 lata,
- więcej niż 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 5 lat. Jednak te 5 lat stażu ubezpieczeniowego powinno przypadać na ostatnie 10 lat przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem, w którym powstała niezdolność do pracy.
Warunek ten nie musi być spełniony, jeśli wnioskujący jest:
1) kobietą i lekarz stwierdził, że jest całkowicie niezdolna do pracy, a jej okres składkowy wynosi co najmniej 25 lat,
2) mężczyzną i lekarz stwierdził, że jest całkowicie niezdolny do pracy, a jego okres składkowy wynosi co najmniej 30 lat.

Osiągnięcie stażu ubezpieczeniowego nie jest wymagane również w sytuacji, gdy:
1) niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy,
2) osoba została zgłoszona do ubezpieczenia i uległa wypadkowi, zanim ukończyła 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy od ukończenia nauki w szkole (każdej szkole ponadpodstawowej).

Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 r.?

Renta alkoholowa jest świadczeniem podlegającym waloryzacji. Ostatnia miała miejsce 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony co najmniej o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., wskaźnik ten w 2024 r. wynosi 112,12%. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosły od 1 marca 2024 r. o 12,12%. Tym samym renta alkoholowa w przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi 1335,72 zł, natomiast renta w przypadku całkowitej niezdolności do pracy 1780,96 zł, a więc wzrosła o 252,28 zł.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ,
  2024-02-25 09:20:35
  Po co ciężko pracować, wystarczy pić na umur a potem dostać rentę alkoholową Ilu ludzi cierpiących i kalekich nie dostaje renty To nie sprawiedliwie
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • matka
  2024-02-24 11:04:07
  super. ja żeby dostać 1500zł, to poświęcam popoludniu czas na pracę, kosztem odpoczynku i czasu dla rodziny, bo życie drogie...a okazuje się że trzeba było chlać wódę ....pozdrawiam
  3
 • Anna
  2024-02-28 13:57:36
  Co za chore przepisy nagradzać tych co chleją.A ludzie ciężko pracujacy nie mają często za co żyć.Jezu patrzysz na to i nie grzmisz.
  1
 • HRYCIO
  2024-02-25 13:00:12
  A OSOBY KTÓRE STRACIŁY ZDROWIE PRACUJĄC W SZKODLIWYCH WARUNKACH DLA ZDROWIA DOSTAJĄ 1300ZLRENTY
  1
 • Gość
  2024-02-25 12:51:35
  Pijakom się wszystko należy bo chorzy a kto każe im hlac nikt nie wlewa im do gęby sami do tego dożyli a teraz chorzy.Pijaki i oklapusy i tyle .
  1
 • Kasia
  2024-02-25 11:08:18
  A co z kwota wolna emerytów od komornika,czytałam że będzie 1337zl a już zmniejszyli na 1260,może ja dam te kwotę tym co to wymyślili i niech opłaca wszystko,działacie nie z pomocą dla emerytów a dla komorników 490zl już biorą
  0
 • Anna
  2024-02-25 11:14:04
  Kasiu tak,to mafia komornicza,wszystko Ci zabiorą a zostawia badziewie,o tym nikt nie pisze,nikt się nie wstawi za tymi emerytami,bo po co ale o alkoholikach to tak,mają więcej,,,,taki mamy rząd w Polsce
  1
 • Tylko
  2024-02-28 18:09:35
  A może zrobić program jak w USA kiedyś.. Każdy kto pije nad umiar do roboty sprzątaniu lasów i całej przyrody.
  0
 • Monika
  2024-03-08 13:17:58
  taki mamy rzad niestety, trzeba pracowac ,płacic podatki na alkocholikow, cóz życie,chory system
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

REKLAMA

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

REKLAMA

MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

REKLAMA