REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1780,96 zł - po waloryzacji 2024 tyle renty alkoholowej wpływa na konta uprawnionych. Sprawdź, kto ją dostaje.

renta alkoholowa waloryzacja niezdolność do pracy
1780,96 zł - po waloryzacji 2024 tyle renty alkoholowej wpływa na konta uprawnionych. Sprawdź, kto ją dostaje.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, otrzymują wyższe świadczenie. Jednak nie każdy dostaje tyle samo.

Komu przysługuje renta alkoholowa?

1 marca 2024 r. emerytury i renty zostały zwaloryzowane o 12,12%. Dotyczy to także tzw. renty alkoholowej. Tak potocznie określa się świadczenie przyznawane w przypadku częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy w związku z pogorszeniem stanu zdrowia spowodowanym różnymi schorzeniami, w tym chorobą alkoholową.

REKLAMA

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Aby osoby, u których występuje choroba alkoholowa mogły starać się o rentę, muszą spełniać określone warunki. Samo wystąpienie alkoholizmu nie jest w tym wypadku wystarczające. Kluczowe jest wykazanie, że wywołał on dodatkowe schorzenia, których skutkiem jest takie pogorszenie stanu zdrowia, które sprawia, że pracownik jest częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy. W przypadku choroby alkoholowej są to najczęściej marskość wątroby, syndrom Otella, przewlekłe zapalenie trzustki, czy też uszkodzenie układu nerwowego. Warunkiem uzyskania renty są m.in.:
1) uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS,
2) posiadanie odpowiedniego łącznego staż ubezpieczeniowego (okresów składkowych i nieskładkowych),
3) powstanie niezdolności do pracy w okresie:
- składkowym,
- nieskładkowym,
- nie później niż 18 miesięcy od dnia, w którym skończył się okres składkowy albo nieskładkowy.

Jak dostać rentę alkoholową?

Aby uzyskać orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, należy uzyskać od lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Lekarzem tym może być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. Wydane przez niego zaświadczenie wraz z innymi niezbędnymi dokumentami należy złożyć w oddziale ZUS. Po rozpatrzeniu wniosku, ZUS wyznaczy termin komisji lekarza orzecznika ZUS. To on może uznać wnioskującego za osobę całkowicie albo częściowo niezdolną do pracy. Jeśli to zrobi, zostanie wydane orzeczenie o niezdolności do pracy.
Wymagany staż ubezpieczeniowy jest uzależniony od wieku wnioskującego w momencie powstania niezdolności do pracy. Gdy ubezpieczony ma:
- mniej niż 20 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 1 rok,
- od 20 do 22 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 2 lata,
- od 22 do 25 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 3 lata,
- od 25 do 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 4 lata,
- więcej niż 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 5 lat. Jednak te 5 lat stażu ubezpieczeniowego powinno przypadać na ostatnie 10 lat przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem, w którym powstała niezdolność do pracy.
Warunek ten nie musi być spełniony, jeśli wnioskujący jest:
1) kobietą i lekarz stwierdził, że jest całkowicie niezdolna do pracy, a jej okres składkowy wynosi co najmniej 25 lat,
2) mężczyzną i lekarz stwierdził, że jest całkowicie niezdolny do pracy, a jego okres składkowy wynosi co najmniej 30 lat.

Osiągnięcie stażu ubezpieczeniowego nie jest wymagane również w sytuacji, gdy:
1) niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy,
2) osoba została zgłoszona do ubezpieczenia i uległa wypadkowi, zanim ukończyła 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy od ukończenia nauki w szkole (każdej szkole ponadpodstawowej).

Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 r.?

Renta alkoholowa jest świadczeniem podlegającym waloryzacji. Ostatnia miała miejsce 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony co najmniej o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., wskaźnik ten w 2024 r. wynosi 112,12%. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosły od 1 marca 2024 r. o 12,12%. Tym samym renta alkoholowa w przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi 1335,72 zł, natomiast renta w przypadku całkowitej niezdolności do pracy 1780,96 zł, a więc wzrosła o 252,28 zł.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA