REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roszczenia związane z naruszeniem ustalonego przez sąd sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkanias

Adwokat Dagmara Jagodzińska
Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.
Roszczenia związane z naruszeniem ustalonego przez Sąd sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania/ fot. Fotolia
Roszczenia związane z naruszeniem ustalonego przez Sąd sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku orzekającym rozwód, sąd rozstrzyga o szeregu kwestii wymienionych w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Mowa tu o kwestiach: rozwiązania małżeństwa stron i winy za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków, kontaktów rodziców z dzieckiem czy też alimentów na rzecz dziecka. Równie istotny, pozostaje jednak wynikający z art. 58 K.r.o. obowiązek sądu co do rozstrzygnięcia o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania.

Jeśli małżonkowie w chwili wyrokowania przez sąd o ich rozwodzie, zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym winien orzec o sposobie korzystania tych małżonków z mieszkania, na czas wspólnego w nim zamieszkiwania.

REKLAMA

Polecamy produkt: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

REKLAMA

Na wstępie wskazać wypada, iż „wspólne mieszkanie” wymienione w treści art. 58 K.r.o. nie musi oznaczać, iż lokal ten, stanowić winien przedmiot prawa współwłasności obojga małżonków. W istocie, mowa tu bowiem o lokalu, w którym małżonkowie faktycznie zamieszkują i koncentrują swoje interesy życiowe, do czasu rozstrzygnięcia o ich rozwodzie. Bez znaczenia jest zatem dla orzekania o kwestii sposobu korzystania z mieszkania po rozwodzie, czy lokal ten, stanowił przedmiot współwłasności obojga małżonków, czy też stanowi on własność jednego z nich, albo że jest on własnością osoby trzeciej.

Fakt, iż lokal należy do majątku osobistego jednego z małżonków (np. małżonek nabył go przed ślubem), zaś drugi z małżonków nie dysponuje żadnym tytułem prawnym do przedmiotowego lokalu, nie stanowi przeszkody dla ustalenia przez sąd sposobu korzystania przez małżonków z lokalu, jeśli małżonkowie zamieszkują go wspólnie w chwili orzekania o ich rozwodzie.

Orzeczenie sądu nie zmienia stanu własności nieruchomości

REKLAMA

Orzeczenie o sposobie korzystania przez małżonków z mieszkania dotąd wspólnie przez nich zamieszkiwanego, nie daje podstaw do zmiany stanu prawnego przedmiotowej nieruchomości. Jeśli więc tylko jeden z małżonków pozostawał właścicielem nieruchomości, w której oboje małżonków faktycznie przebywało do chwili orzeczenia o rozwiązaniu ich małżeństwa – samo tylko orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania, zawarte w wyroku rozwodowym, nie stworzy dla drugiego z małżonków stanu współwłasności przedmiotowej nieruchomości. Pozwoli jednak drugiemu z małżonków na dalsze, faktyczne zamieszkiwanie we wskazanej przez Sąd, części lokalu stanowiącego przedmiot własności byłego współmałżonka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszania, spowoduje więc jedynie ten skutek, iż małżonek nie dysponujący prawem do lokalu mieszkalnego, a zamieszkujący do chwili rozwodu wraz z drugim małżonkiem - dysponentem prawa do lokalu, w którym oboje jak dotąd zamieszkiwali, uzyskuje tytuł do korzystania z fizycznie wydzielonej części tego lokalu dotąd, dopóki sam nie podejmie on decyzji o opuszczeniu lokalu lub też nie zostanie z niego usunięty na skutek wydania względem jego osoby prawomocnego orzeczenia o eksmisji, w związku z zaistnieniem ustawowych przesłanek jej orzeczenia.

Czy zachodzi możliwości naliczenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy?

Jak wskazał na to w swoim wyroku z dnia 20 maja 2016r., Sąd Apelacyjny w Krakowie (I ACa 206/16) samo tylko określenie w wyroku rozwodowym na podstawie art. 58 § 2 k.r.o. sposobu korzystania z mieszkania po orzeczeniu rozwodu nie tworzy po stronie byłego małżonka samodzielnego tytułu prawnego, wyłączającego prawo właściciela do dochodzenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego.


Zgodnie z treścią uzasadnienia cytowanego orzeczenia, podział mieszkania do korzystania posiada charakter czysto faktyczny, użytkowy, a z założenia również tymczasowy. Podział ten powoduje zatem jedynie to, iż małżonek nie dysponujący prawem do lokalu mieszkalnego, a zamieszkujący do chwili rozwodu wraz z drugim małżonkiem - dysponentem prawa do lokalu, w którym oboje jak dotąd zamieszkiwali, uzyskuje tytuł do korzystania z fizycznie wydzielonej części tego lokalu. A zatem, w sytuacji, w której byłemu małżonkowi nie służy tytuł prawny (rzeczowy czy obligacyjny) do lokalu, to jest on posiadaczem tego przedmiotu praw w złej wierze, gdyż wie o tym (albo co najmniej winien wiedzieć), że tytuł prawny dla niego do lokalu nie istnieje.

Co jeśli małżonek zachowuje się w sposób naganny?

Warto pamiętać, iż w sytuacjach, w których małżonek faktycznie zamieszkujący w nieruchomości, bez prawa jej własności, a jedynie na podstawie wyroku rozwodowego i orzeczonego w nim sposobu korzystania z nieruchomości, zachowuje się w sposób rażąco nagany i uniemożliwiający wspólne zamieszkiwanie - zachodzi możliwość dokonania jego eksmisji.

Wypada jednak zaznaczyć, iż możliwość eksmitowania wyżej wymienionego małżonka zachodzi w enumeratywnie wymienionych przypadkach, przewidzianych treścią przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.). Co do zasady bowiem, małżonek nie posiadający tytułu prawnego do mieszkania, a jedynie faktycznie zamieszkujący w nieruchomości, na podstawie wyroku rozwodowego i orzeczonego w nim sposobu korzystania z tej nieruchomości - w dalszym ciągu objęty pozostaje ochroną wynikającą z przepisów tej ustawy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.)

I ACa 206/16, Skutki określenia w wyroku rozwodowym sposobu korzystania z mieszkania po orzeczeniu rozwodu. - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, LEX nr 2061988  -  wyrok z dnia 20 maja 2016  r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: w sądach spory o odmowę przyznania „starego” świadczenia pielęgnacyjnego 2988 zł. Rodzice nie chcą "nowego" świadczenia

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje "nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ale wciąż można otrzymać "stare". W praktyce nie jest to proste

Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

REKLAMA

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

REKLAMA

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA