reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Chodzi o przydział każdemu z rozwiedzionych małżonków określonej części wspólnego mieszkania do korzystania. Sąd może również wydać odpowiednie nakazy i zakazy. Wpływ na sposób korzystania z mieszkania ma wykonywanie władzy rodzicielskiej a także zamieszkiwanie wspólnie z innymi domownikami.

Sąd z urzędu orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Sąd może jednak wyjątkowo odstąpić od tego orzeczenia, wtedy, gdy rozwiedzeni małżonkowie sprzeciwiają się temu i sąd uzna, że nie narusza to interesów dzieci. Również sytuacja taka zachodzi, gdy małżonkowie nie zajmują wspólnie mieszkania, gdyż jedno z małżonków przebywa gdzie indziej i opuściło mieszkanie dobrowolnie (oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy nieobecność jednego z małżonków w mieszkaniu jest krótkotrwała, np. z powodu pobytu w szpitalu).

Prawomocne orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania rozwiedzionych małżonków podlega egzekucji w trybie Kodeksu postępowania cywilnego.
W wypadku nieorzekania o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania sąd w sentencji wyroku zamieszcza rozstrzygnięcie, że „nie orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.”

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego. Może być to nawet mieszkanie należące wyłącznie do majątku osobistego jednego z małżonków. Tak więc, nie ma znaczenia w tym przypadku tytuł prawny, gdyż sąd i tak orzeknie o sposobie korzystania z mieszkania w sytuacji, gdy oboje rozwiedzeni małżonkowie w nim wspólnie zamieszkują. 

Zobacz: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Możliwe jest ustalenie udziału w ponoszeniu czynszu i innych świadczeń przez rozwiedzionych małżonków. Orzeczenie nie nadaje się do egzekucji. W przypadku jednak, gdy jeden z rozwiedzionych małżonków nie opłaca świadczeń, może mieć to odzwierciedlenie przy dokonywaniu rozliczeń w oddzielnym postępowaniu.

Sąd może orzec o sposobie korzystania z mieszkania w drodze zabezpieczenia, czyli ustalić zakres i sposób korzystania z mieszkania na czas procesu o rozwód.

Strona może zaskarżyć wyrok w części dotyczącej zakresu i sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

Sąd może orzec o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania także wówczas, gdy małżonek nie przebywa w nim przejściowo, a szczególnie, gdy nie rezygnując ze wspólnego mieszkania zmuszony był je opuścić na skutek, samowolnego, sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego postępowania drugiego małżonka.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego.
Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama