reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Chodzi o przydział każdemu z rozwiedzionych małżonków określonej części wspólnego mieszkania do korzystania. Sąd może również wydać odpowiednie nakazy i zakazy. Wpływ na sposób korzystania z mieszkania ma wykonywanie władzy rodzicielskiej a także zamieszkiwanie wspólnie z innymi domownikami.

Sąd z urzędu orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Sąd może jednak wyjątkowo odstąpić od tego orzeczenia, wtedy, gdy rozwiedzeni małżonkowie sprzeciwiają się temu i sąd uzna, że nie narusza to interesów dzieci. Również sytuacja taka zachodzi, gdy małżonkowie nie zajmują wspólnie mieszkania, gdyż jedno z małżonków przebywa gdzie indziej i opuściło mieszkanie dobrowolnie (oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy nieobecność jednego z małżonków w mieszkaniu jest krótkotrwała, np. z powodu pobytu w szpitalu).

Prawomocne orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania rozwiedzionych małżonków podlega egzekucji w trybie Kodeksu postępowania cywilnego.
W wypadku nieorzekania o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania sąd w sentencji wyroku zamieszcza rozstrzygnięcie, że „nie orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.”

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego. Może być to nawet mieszkanie należące wyłącznie do majątku osobistego jednego z małżonków. Tak więc, nie ma znaczenia w tym przypadku tytuł prawny, gdyż sąd i tak orzeknie o sposobie korzystania z mieszkania w sytuacji, gdy oboje rozwiedzeni małżonkowie w nim wspólnie zamieszkują. 

Zobacz: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Możliwe jest ustalenie udziału w ponoszeniu czynszu i innych świadczeń przez rozwiedzionych małżonków. Orzeczenie nie nadaje się do egzekucji. W przypadku jednak, gdy jeden z rozwiedzionych małżonków nie opłaca świadczeń, może mieć to odzwierciedlenie przy dokonywaniu rozliczeń w oddzielnym postępowaniu.

Sąd może orzec o sposobie korzystania z mieszkania w drodze zabezpieczenia, czyli ustalić zakres i sposób korzystania z mieszkania na czas procesu o rozwód.

Strona może zaskarżyć wyrok w części dotyczącej zakresu i sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

Sąd może orzec o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania także wówczas, gdy małżonek nie przebywa w nim przejściowo, a szczególnie, gdy nie rezygnując ze wspólnego mieszkania zmuszony był je opuścić na skutek, samowolnego, sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego postępowania drugiego małżonka.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego.
Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania obejmuje każde mieszkanie, niezależnie od posiadanego tytułu prawnego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama