reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku - vademecum

Podział majątku - vademecum

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek.

Co podlega podziałowi?

Podziałowi podlegają aktywa majątku wspólnego małżonków. Co do zasady niedopuszczalne są rozliczenia długów. Jednak w praktyce przy zgodzie małżonków istnieje możliwość obciążenia jednego z nich obowiązkiem spłaty długu.

Zobacz również: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?

Czy zawsze po równo?

Zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak z ważnych powodów, każdy z nich może żądać, aby ustalenie udziałów  nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Przy ocenie tego w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego bierze się pod uwagę również nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym

Zobacz również: Nierówny podział majątku małżonków

Ile kosztuje podział?

Koszty uzależnione są od sposobu podziału. Wniosek do sądu o podział majątku po rozwodzie podlega opłacie w wysokości 1000 zł lub 300 zł, jeżeli małżonkowie przedstawią zgodny plan podziału. Należy pamiętać o kosztach sądowych, które obciążają strony w sposób określony w Kodeksie postępowania cywilnego, o ewentualnym wynagrodzeniu biegłego, kosztach mediacji, a także wynagrodzeniu adwokata lub radcy prawnego.

Przy umownym podziale majątku należy pamiętać o konieczności zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość. Koszty takiego podziału obejmują taksę notarialną i 23% VAT.

Zobacz również: Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Co ze wspólnym domem?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, do kogo należała nieruchomość w chwili zawarcia małżeństwa. Jeżeli dom wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, to  według zasady równych udziałów, małżonkowie mają równe udziały w przedmiotowej nieruchomości. Jednak sąd może orzec o nierównych udziałach w majątku wspólnym, co będzie miało wpływ na kwestię podziału domu.

Zobacz również: Ekspert radzi: Czyj dom po rozwodzie?

Co z mieszkaniem?

Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez małżonków stanowi jedno z rozstrzygnięć wyroku rozwodowego.

W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Zobacz również: Podział majątku małżonków - poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama