REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady zgody małżeńskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Wady zgody małżeńskiej mogą spowodować stwierdzenie nieważności małżeństwa. Istnieje warunek muszą istnieć przed zawarciem małżeństwa lub najpóźniej w trakcie jego zawierania.
Wady zgody małżeńskiej mogą spowodować stwierdzenie nieważności małżeństwa. Istnieje warunek muszą istnieć przed zawarciem małżeństwa lub najpóźniej w trakcie jego zawierania.

REKLAMA

REKLAMA

Zgoda małżeńska jest przyczyną sprawczą małżeństwa. Z tego powodu, musi zostać wyrażona przez małżonków dobrowolnie i świadomie. W prawie kościelnym wady zgody małżeńskiej stanowią jedną z przyczyną powodujących nieważność małżeństwa. Muszą one zaistnieć najpóźniej w momencie zawierania małżeństwa.

Prawo kościelne stoi na straży nierozerwalności małżeństwa. Wyrazem zawarcie małżeństwa jest wyrażenie zgody zawarcia małżeństwa. Małżeństwo powstaje przez zgodę. Zgoda małżeńska może być wyrażona przez osoby prawnie do tego zdolne. Ponadto zgoda musi zostać wyrażona zgodnie z przepisami prawa kościelnego.

REKLAMA

Wady zgody małżeńskiej mogą spowodować stwierdzenie nieważności małżeństwa. Istnieje warunek muszą istnieć przed zawarciem małżeństwa lub najpóźniej w trakcie jego zawierania.

Prawo kościelne wymienia się następujące wady zgody małżeńskiej

Niewystarczające używanie rozumu

Wada ta może przyjąć dwojaką postać. Po pierwsze małżonek nie może dobrowolnie i rozumnie wyrazić zgody małżeńskiej. Spowodowane może to być:

  • upojeniem alkoholowym,
  • odurzeniem narkotykami,
  • stanem hipnozy.

Po drugie małżonek nie jest w stanie sam kierować swoim działaniem. Spowodowane jest to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • chorobą umysłową,
  • niedorozwojem umysłowym,
  • zaburzeniami umysłowymi,
  • zaburzeniami osobowości.

Poważny brak rozeznania co do istoty małżeństwa

W tym przypadku, małżonek nie ma pojęcia na czym polega małżeństwa, jakie są prawa i obowiązki wzajemne małżonków. Do takich obowiązków możemy zaliczyć:

  • akty małżeński (współżycie małżonków),
  • stawianie przeszkód w zrodzeniu potomstwa,
  • wierność,
  • wzajemna pomoc,
  • troska i wspólne wychowanie dzieci.

Zobacz: Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Jeśli, ktoś nie przywiązuje uwagi do tych praw i obowiązków, do których zobowiązuje go małżeństwo, małżeństwo jest nieważne.

Niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich wynikających z przyczyn psychicznych

Nie chodzi tu o choroby psychiczne, lecz o takie anomalia psychiczne, które uniemożliwiają podjecie obowiązków małżeńskich. Możemy do nich zaliczyć:

  • niedojrzałość osobowość,
  • narcyzm,
  • uzależnienia psychiczne: alkoholizm, narkomania,
  • egoizm,
  • zbytnie emocjonalne związanie z rodzicami,
  • homoseksualizm,
  • erotomanię,
  • oziębłość seksualną,
  • transwestytyzm.

Błąd co do osoby małżonka

REKLAMA

Błąd to niezgodne z rzeczywistością, mylne przekonanie o czymś. Błąd może stać się przyczyną nieważności małżeństwa. Błąd co do osoby małżonka, jest bowiem wadą zgody małżeńskiej. Jeśli w chwili zawarcia małżeństwa jedna ze stron nie jest osobą za którą się podaje, to małżeństwo jest nieważne.

Natomiast błąd co do cech danej osoby, może ale nie musi stać się przyczyną nieważności małżeństwa. Błąd co do cechy przyszłego małżonka jest wadą zgody małżeńskiej, kiedy jest bezpośredni i zasadniczo zamierzony.

Kobieta wychodzi za mąż za mężczyznę, sądząc że jest on człowiekiem bogatym. Jeśli okaże się jednak, że nie należy od do bogatych. To błąd co do stanu majątkowego męża nie będzie wadą zgody małżeńskiej. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta postanowiła sobie, że w życiu wyjdzie tylko za bogatego lekarz, ponieważ nie chce żyć w ubóstwie jak jej rodzice i rodzina. Wtedy błąd co do majętności małżonka, uznaje się za uzasadniający do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Zobacz: Różnice między rozwodem kościelnym a rozwodem cywilnym

Błąd co do istoty małżeństwa

Małżeństwo według prawa kanonicznego jest związkiem nierozerwalnym. Jeśli więc jeden z małżonków błędnie podejmuje tę ważną cechę małżeństwa i zawiera małżeństwo na jakiś czas lub tylko na próbę, staje się to wadą zgody małżeńskiej.

Podstępne wprowadzenie w błąd

W przypadku zawarcia małżeństwa pod wpływem podstępnego wprowadzenia w błąd, staje się ono nieważne. Wprowadzenie w błąd musi dotyczyć bardzo ważnych cech drugiej osoby, np.:

  • kobieta wmawia mężczyźnie, że jest w ciąży, a mężczyzna z tego powodu decyduje się na małżeństwo z nią,
  • utajenie bezpłodności.

Wprowadzić w błąd nie musi tylko przyszły małżonek. Podstępnie może zachować się także osoba trzecia, członek rodziny, czy przyjaciel.

Pozorna zgoda małżeńska

Dzieje się tak w przypadki, kiedy małżonek na zewnątrz wyraża chęć zawarcia małżeństwa, a wewnętrznie wcale zgody takiej nie wyraża. Zewnętrznie wypowiada sakramentalne „tak” a w środku jego odpowiedź brzmi „nie”.

Powodem pozornej zgody mogą być:

  • awersja do małżonka,
  • przymus,
  • chęć nadania dziecku nazwiska ojca,
  • miłość do innej osoby,
  • zdobycie korzyści materialnych,
  • ratowanie swojego dobrego imienia.

Pozorna zgoda ma miejsce również wówczas, gdy symulująca strona chce małżeństwa, ale z tego małżeństwa wyklucza jakiś istotny element, np. wierność, wzajemną troskę.

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Zgoda pod warunkiem

REKLAMA

Warunkiem jest zdarzenie przyszłe, ale niepewne. W przypadku zgody małżeńskie, jeśli małżonek zawiera małżeństw pod warunkiem spełnienia się jakiejś okoliczności, jest ono nieważne. Przyszły małżonek zawarcie małżeństwa uzależnia od spełnienia w przyszłości przez drugą stronę jakiegoś warunku. Nie ma przy tym znaczenia czego dotyczy warunek. Nie ma znaczenia, czego ten warunek dotyczy.

Kobieta zwiera małżeństwo z mężczyzną pod warunkiem, że przestanie on pić. Jest ono nieważne. Nie ma możliwości zawarcie małżeństw po warunkiem spełnienia jakiegoś żądania w przyszłości.

Przymus i bojaźń

Nieważne jest małżeństwo zawarte pod wpływem przymusu lub bojaźni, od której osoba chcąc się uwolnić wyraża zgodę małżeńską. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przymusu:

  • fizyczny,
  • moralny.

Przymus fizyczny ma miejsce zawsze, kiedy używana jest siła, aby wymóc wyrażenie zgody. Przymus moralny to presja, nacisk na psychikę osoby, przez który wywiera się wpływ na jej wolę.

Wyrażenie zgody pod wpływem bojaźni ma miejsce, kiedy małżonek wyraża zgodę tylko po to, by uwolnić się od lęku, szantażu, czy od jakiegoś grożącego zła.

Wady zgody małżeńskiej mogą spowodować stwierdzenie nieważności małżeństwa. Istnieje warunek muszą istnieć przed zawarciem małżeństwa lub najpóźniej w trakcie jego zawierania.

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA