reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada wykształcenie wyższe w stopniu minimalnym magister. Kto może otrzymać miano adwokata kościelnego?

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Według polskiego prawa, prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada wykształcenie wyższe w stopniu minimalnym magister. Magister prawa posiada ogólną wiedzę z zakresu różnych gałęzi prawa. Odrębnym kierunkiem studiów jest prawo kanoniczne.

Prawnik kanonista powinien wykazywać się znajomością prawa obowiązującego w kościele katolickim. Musi znać formuły prawne i przepisy obowiązujące w jego dziedzinie. W przeciwieństwie do magistra prawa, prawnik kanonista może formalnie, pełniąc funkcje adwokata i/lub pełnomocnika, pomagać prowadzić kościelne procesy małżeńskie.

Kim jest adwokat kościelny?

Zatem jednoznacznie należy stwierdzić, że nie każdy prawnik to adwokat kościelny, a miano adwokata kościelnego może otrzymać prawnik kanonista, który podobnie jak pełnomocnik, powinien być pełnoletni i nienaruszonej sławy, adwokat ma być katolikiem (kan. 1483), powinien złożyć w sądzie autentyczne zlecenie (kan. 1484).

Adwokat powinien być biegły w swojej dziedzinie. Poza wiedzą teoretyczną powinien wykazywać się m.in. umiejętnością sporządzania pism prawniczych. Adwokat kościelny powinien być wpisany na listę adwokatów przy danym sądzie diecezjalnym lub mieć możliwość występowania jako tzw. adwokat ad causam.

Każdy wierny ma uprawnienie do skorzystania z pomocy prawnej. Sądy kościelne umożliwiają korzystanie z pomocy prawnika kanonisty. Adwokat kościelny może reprezentować zarówno stronę powodową jak i pozwaną.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Klaudia Król

adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?/Fot. Shutterstock
Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Rutkowska-Mól

ARM - Angielski, Rekrutacja, Możliwości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama