reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Błąd co do osoby małżonka

Błąd co do osoby małżonka

Parę lat temu poznałam cudzoziemca, wzięliśmy ślub – po ślubie okazało się, że mój wybranek nie jest tym, za kogo się podawał. Posługiwał się fałszywym nazwiskiem, fałszywymi dokumentami, większość informacji o jego życiu rodzinnym i pochodzeniu okazały się nieprawdziwe. Zamierzam unieważnić to małżeństwo. Czy sąd cywilny uwzględni moje żądanie?

W świetle prawa można unieważnić małżeństwo, jeśli zawarto je pod wpływem błędu co do tożsamości partnera.

Sądy bardzo wąsko ujmują zakres określenia „tożsamość” drugiej strony. Nie ma wątpliwości, że małżonek, który jest przekonany że zawiera ślub z inną osobą niż ta, która w rzeczywistości złożyła oświadczenie woli, może takie małżeństwo unieważnić. Będzie to w praktyce dotyczyć przypadków np. zawarcia związku z bratem bliźniakiem wybranka.

Także w wypadku posłużenia się pełnomocnikiem istnieje hipotetyczne ryzyko, że złoży on oświadczenie o wstąpieniu w związek z osobą o identycznych danych personalnych jak ta, której dane zawierało pełnomocnictwo, lecz nie z tą, którą za małżonka chciał obrać mocodawca.

W pytaniu mowa o fałszywej tożsamości cywilnej. Nie zachodzi tu błąd co do osoby – co do jej tożsamości psychofizycznej, tylko błąd co do danych osobowych.
Sądy mają problem z unieważnianiem takich małżeństw, choć przepisy prawa wyraźnie nie dyskwalifikują takiej możliwości. Dzieje się tak w obawie, by instytucja „błędu” nie była wykorzystywana jako obejście przepisów prawa.

Prawo cywilne w razie zaistnienia okoliczności wskazanych w pytaniu umożliwia rozwód.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Można próbować unieważnić takie małżeństwo składając wniosek o unieważnienie do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Ale inaczej niż w przypadku rozwodu :

Unieważnienia można żądać tylko po upływie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o błędzie i ponadto tylko w ciągu trzech lat od zawarcia małżeństwa.

Co do zasady sądy nie unieważniają małżeństw ze względu na brak wiedzy o nałogach małżonka, stanie jego zdrowia czy wyznaniu. Błąd co do danych osobowych narodowości może zostać potraktowany podobnie. Inaczej jest w prawie kościelnym – tam podstawy takiego unieważnienia są szersze.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Można unieważnić małżeństwo, które zostało zawarte pod wpływem błędu.
Można unieważnić małżeństwo, które zostało zawarte pod wpływem błędu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama