reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a dziedziczenie

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

Jednym ze skutków orzeczenia separacji przez sąd jest to, że małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Stanowi o tym kodeks cywilny, zgodnie z którym przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka pozostającego w separacji. Z kolei kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Małżonek jest również wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie separacji z winy tego małżonka, a żądanie było uzasadnione.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Z powództwem takim może do sądu wystąpić każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa to sześć miesięcy licząc od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż rok od otwarcia spadku.

Zobacz również: Separacja i alimenty na małżonka

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy małżonkowie pozostają w faktycznej separacji, jednak nie została ona orzeczona przez sąd. Wówczas uprawnieni są do dziedziczenia po sobie.

Nawet jeżeli zostanie sporządzony testament, zgodnie z którym małżonek pozostający w faktycznej separacji zostanie wyłączony od dziedziczenia, to i tak będzie miał prawo do zachowku.

Aby pozbawić uprawnioną osobę zachowku należy ją w testamencie wydziedziczyć. Może to nastąpić tylko ze wskazanych przyczyn:

  • gdy wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Do takich przypadków możemy zaliczyć m. in. alkoholizm małżonka czy jego niewierność, jeżeli były sprzeczne z wolą spadkodawcy;
  • dopuściła się względem spadkodawcy lub jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Można tu wymienić  takie zachowania jak wszczynanie ciągłych awantur, czy pozbawienie należnej opieki.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym ze skutków orzeczenia separacji przez sąd jest to, że małżonkowie nie dziedziczą po sobie.
Jednym ze skutków orzeczenia separacji przez sąd jest to, że małżonkowie nie dziedziczą po sobie.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama