reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Przebieg rozprawy rozwodowej

Przebieg rozprawy rozwodowej

Sąd w trakcie postępowania rozwodowego jest zobowiązany ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci.

Pierwsza rozprawa najczęściej jest wyznaczana po upływie kilku miesięcy od złożenia pozwu. Jeśli strona będzie na rozprawie nadal podtrzymywać powództwo, sąd przeprowadzi wstępne przesłuchanie stron. Sąd będzie badał czy więzi fizyczne i psychiczne łączące małżonków ustały.

W trakcie procesu sąd bada od kiedy ustała między małżonkami więź fizyczna.

Nawet sporadyczne kontakty seksualne małżonków w trakcie postępowania rozwodowego mogą prowadzić do odmowy udzielenia rozwodu. Oczywiście za wyjątkiem sytuacji kiedy kontakty te były wymuszane.

Sąd bada również w trakcie procesu czy między małżonkami ustała więź gospodarcza, np. czy małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Jednak samo istnienie więzi gospodarczej nie stanowi przeszkody do uzyskania rozwodu.

Po wstępnym przesłuchaniu stron sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, mające na celu stwierdzenie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia oraz ewentualnie orzeczenie winy małżonka.

Gdy w grę wchodzi dobro wspólnych małoletnich dzieci lub małżonkowie nie zgadzają się co do kwestii winy sąd przesłuchuje świadków. Świadkami mogą być osoby obce, np. sąsiedzi, przyjaciele, znajomi lub członkowie najbliższej rodziny.

W sprawach rozwodowych świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli 13 lat, a w przypadku dzieci stron muszą mieć one ukończone 17 lat.

Zobacz również: Apelacja od wyroku rozwodowego

Jeśli sąd uzna, że istnieją widoki na przyszłość może skierować strony do mediacji. Skierowanie do mediacji może mieć na celu nie tylko pojednanie małżonków, ale również rozstrzygniecie spornych kwestii, np. alimentów, sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi itp. Strona nie musi jednak wyrazić zgody na mediację.

W celu ustalenia sytuacji życiowej małoletnich dzieci sąd może zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Sąd może również skierować rodziców i dzieci na wniosek jednej ze stron lub z urzędu do rodzinnego ośrodka diagnostyczno – konsultacyjnego by ustalić więzi łączące dzieci z każdym z rodziców.

W trakcie toczącej się sprawy można zmienić żądanie tzn. gdy wnioskowano o rozwód bez orzekania o winie można zmienić zdanie i wnioskować o orzeczenie rozwodu z winy małżonka. Prawo to przysługuje aż do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Wnioski mogą dotyczyć: zabezpieczenia władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, uregulowania kontaktów rodzica z dziećmi, świadczeń alimentacyjnych, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd przesłuchuje strony, zamyka rozprawę i udaje się na naradę, która jest tajna. Po naradzie sędzia ogłasza wyrok.

Małżeństwo nie ustaje z chwilą wydania wyroku rozwodowego, ale z momentem uprawomocnienia się wyroku, tzn. gdy żadna ze stron nie wniesie apelacji.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po wstępnym przesłuchaniu stron rozprawy rozwodowej sąd przeprowadza postępowanie dowodowe.
Po wstępnym przesłuchaniu stron rozprawy rozwodowej sąd przeprowadza postępowanie dowodowe.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama