Kategorie

Pouczenie stron rodzinnego postępowania informacyjnego (wzór)

Wioleta Matela-Marszałek
Pouczenie o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa - jak będzie wyglądało? fot. Fotolia
Pouczenie stron o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa ma być częścią rodzinnego postępowania informacyjnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór takiego pouczenia.

Rząd przyjął nowelizację prawa rodzinnego, która poza możliwością zasądzenia natychmiastowych alimentów wprowadza również m.in. zmiany w postępowaniu rozwodowym. Przepisy, dotyczące rodzinnego postępowania informacyjnego mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Rodzinne postępowanie informacyjne

Rodzinne postępowanie informacyjne będzie poprzedzało sprawy o rozwód i o separację. Celem nowych przepisów jest pojednanie małżonków, a w braku takiej możliwości zawarcie ugody, która będzie regulowała kwestie, dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz alimentów. Za zgodą stron ugoda obejmie również kwestie majątkowe.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, iż główną osią regulowanych w projekcie zapisów jest dobro dziecka i to właśnie na rzecz dobra najmłodszych i najsłabszych jest podejmowana inicjatywa zmian, które mają zagwarantować większą ochronę instytucji małżeństwa.

Rodzinne postępowanie informacyjne nie będzie dotyczyło:

- małżonków, którzy nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Reklama

- małżeństw, w których jeden z małżonków został skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub ich wspólnego małoletniego dziecka albo zostały mu przedstawione zarzuty popełnienia takiego czynu. Z wnioskiem o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego będzie mógł jednak wystąpić małżonek pokrzywdzony.

Sąd właściwy w sprawach o rozwód i o separację będzie prowadził postępowanie informacyjne, jednak bez udziału ławników. Główną rolę mają tu odgrywać mediatorzy. Podczas trwającej miesiąc mediacji małżonkowie powinni dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach, dotyczących dzieci. Sąd będzie mógł przedłużyć mediację na czas nie dłuższy niż kolejne sześć miesięcy, jeżeli zgodnie wniosą o to małżonkowie.

W celu ustalenia takich kwestii jak władza rodzicielska, kontakty z dziećmi, wysokość alimentów, małżonkowie zawrą ugodę, którą pod katem dobra dziecka zbada sąd.

Projektodawca przekonuje, iż dzięki takiemu rozwiązaniu sam proces rozwodowy przebiegnie szybciej i bezkonfliktowo.

Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje (PDF)

Pouczenie o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa

Podczas rodzinnego postępowania informacyjnego strony mają uzyskać pouczenie o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa, w szczególności dla małoletnich dzieci małżonków.

Wzór takiego pouczenia został określony w projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzoru pouczenia stron rodzinnego postępowania informacyjnego o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa.

Zgodnie z rozporządzeniem pouczenie zawiera:

- informację o skutkach rozwodu lub separacji;

- wskazanie konsekwencji rozwodu lub separacji dla prawidłowego rozwoju dzieci stron;

- wskazanie możliwych konsekwencji ekonomicznych na wypadek rozwodu lub separacji;

- wskazanie skutków prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub ich wspólnego małoletniego dziecka albo przedstawienia zarzutów w tych sprawach dla rodzinnego postępowania informacyjnego;

- informacje o metodach polubownego rozwiązywania sporów formach pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Wzór pouczenia

Poniżej projektowany wzór pouczenia:

Reklama

W związku z zainicjowaniem rodzinnego postępowania informacyjnego, proszę o przyjęcie i zapoznanie się z informacjami niezbędnymi do możliwie pełnego i rozważnego podjęcia, zapewne niezwykle trudnej i dotkliwej dla rodziny decyzji o rozstaniu oraz ewentualnym rozwiązaniu małżeństwa przez sąd.

Rozstanie małżonków posiadających wspólne małoletnie dzieci, może nieść ze sobą wiele konsekwencji zarówno w zakresie praw i obowiązków, sytuacji prawnych, jak i relacji osobistych dotyczących nie tylko rozważających rozwód lub separację małżonków -rodziców, lecz także w szczególności ich dzieci i rodzin, które zapewne nawiązały wzajemne relacje.

Mając to na uwadze, proszę rozważyć i wnikliwie przeanalizować, po zapoznaniu się z niniejszym pouczeniem, możliwość skorzystania z pomocy niezależnego mediatora lub innych instytucji lub osób, udzielających rodzinom znajdującym się w kryzysie, wszelkiej możliwej pomocy w dążeniu do zachowania trwałości małżeństwa, czy też doprowadzenia do polubownego rozstrzygnięcia sporów wynikających z faktu rozwiązania małżeństwa. Zawarcie porozumienia lub ugody ograniczy w przyszłości trudne, długotrwałe i często kosztowne postępowania przed sądami i innymi urzędami.

Rozwód jest bowiem kryzysowym wydarzeniem w życiu. To wyjątkowo silny stres i jedna z najpoważniejszych, traumatycznych sytuacji w życiu człowieka. Rozwód rodziców to przede wszystkim sytuacja trudna dla dzieci, które najbardziej doświadczają jego skutków. Dla dzieci rozwód rodziców niesie poczucie braku utraconej na zawsze jedności rodziny, niezależnie nawet od stałego kontaktu z obojgiem z rodziców czy to poprzez pieczę naprzemienną czy ustalone kontakty. Towarzyszyć temu może poczucie winy po stronie dziecka, które obarcza się odpowiedzialnością za rozstanie rodziców. Dziecko doświadcza wówczas trudności w kształtowaniu własnej osobowości. Skutki rozwodu już na zawsze są obecne w życiu dziecka. Nie istnieją rozwody, które nie zostawiałyby negatywnych skutków u osób rozwodzących się, a przede wszystkim u ich dzieci. Jeden z rodziców nie jest w stanie spełnić podwójnej roli ojca i matki z punktu widzenia potrzeby dziecka bycia kochanym przez oboje rodziców. Jeden rodzic nie zastąpi dziecku drugiego, dziecko potrzebuje ich obojga. Utrata pełnej rodziny wskutek rozwodu powoduje u dziecka poczucie zagrożenia.

Zbyt późne zaangażowanie w pomoc osobom doświadczającym kryzysu podejmującym decyzję o rozwodzie powoduje nasilenie kryzysu.

Rozwód to proces, a nie jednorazowe wydarzenie. Postępowanie rozwodowe jest etapem rozpadu rodziny, który może trwać kilka miesięcy, jak również kilka lat. Konsekwencje rozpadu rodziny pozostają już na całe życie.

Rozwód angażuje organy ochrony prawnej (np. sąd), których obecność potęguje istniejący kryzys, małżonkowie stają się bowiem przeciwnikami procesowymi, nastawionymi na osiągniecie korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.

Negatywne konsekwencje rozpadu rodziny dotyczą wszystkich uczestników postępowania: dziecka/dzieci, matki/żony, ojca/męża, rodziny dalszej. Rozwód rodziców może mieć też znaczący wpływ na relację między wnukami a dziadkami. Dochodzi wówczas do utraty więzi przez zmniejszenie lub nawet utratę kontaktów między nimi.

W czasie rozwodu i po jego orzeczeniu, niekiedy wrogo do siebie usposobieni rodzice, traktują dziecko, nie jako wymagające codziennej troski i uwagi, lecz jako narzędzie do osiągnięcia celu. Skutkiem takich postaw rozwodzących się rodziców są problemy opiekuńczo-wychowawcze. Odejście jednego z rodziców sprawia, że w dziecku narasta smutek, przygnębienie i poczucie osamotnienia. Rodzi się w nim złość, bunt, agresja. Pojawiają się trudności w nauce, nałogi, izolacja od otoczenia, zamknięcie w sobie. Liczba zmian pojawiających się w następstwie ro zwodu (ponowne małżeństwo czy partnerstwo) może przyczynić się do pogłębiania problemów u dzieci.

Rozwód powoduje zazwyczaj obniżenie standardu życia. Prowadzi również do psychologicznie bardzo trudnego podziału wspólnego dorobku i przeorganizowania dotychczasowego życia, co rodzi kolejne głębokie konflikty na tle finansowym i majątkowym. Aby zapobiec sytuacjom, do których prowadzi rozwód lub separacja, w ramach rodzinnego postępowania informacyjnego proponujemy: bezpłatne mediacje oraz informacje o terapiach i innych formach wsparcia rodziny.

Polecamy serwis: Rozwody

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.