Rząd przyjął nowelizację prawa rodzinnego, która poza możliwością zasądzenia natychmiastowych alimentów wprowadza również m.in. zmiany w postępowaniu rozwodowym. Przepisy, dotyczące rodzinnego postępowania informacyjnego mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
Zobacz również:
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy: rząd przyjął projekt nowelizacji
Rodzinne postępowanie informacyjne
Rodzinne postępowanie informacyjne będzie poprzedzało sprawy o rozwód i o separację. Celem nowych przepisów jest pojednanie małżonków, a w braku takiej możliwości zawarcie ugody, która będzie regulowała kwestie, dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz alimentów. Za zgodą stron ugoda obejmie również kwestie majątkowe.
Zobacz również:
Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, iż główną osią regulowanych w projekcie zapisów jest dobro dziecka i to właśnie na rzecz dobra najmłodszych i najsłabszych jest podejmowana inicjatywa zmian, które mają zagwarantować większą ochronę instytucji małżeństwa.
Rodzinne postępowanie informacyjne nie będzie dotyczyło:
- małżonków, którzy nie mają wspólnych małoletnich dzieci.
- małżeństw, w których jeden z małżonków został skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub ich wspólnego małoletniego dziecka albo zostały mu przedstawione zarzuty popełnienia takiego czynu. Z wnioskiem o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego będzie mógł jednak wystąpić małżonek pokrzywdzony.
Sąd właściwy w sprawach o rozwód i o separację będzie prowadził postępowanie informacyjne, jednak bez udziału ławników. Główną rolę mają tu odgrywać mediatorzy. Podczas trwającej miesiąc mediacji małżonkowie powinni dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach, dotyczących dzieci. Sąd będzie mógł przedłużyć mediację na czas nie dłuższy niż kolejne sześć miesięcy, jeżeli zgodnie wniosą o to małżonkowie.
W celu ustalenia takich kwestii jak władza rodzicielska, kontakty z dziećmi, wysokość alimentów, małżonkowie zawrą ugodę, którą pod katem dobra dziecka zbada sąd.
Projektodawca przekonuje, iż dzięki takiemu rozwiązaniu sam proces rozwodowy przebiegnie szybciej i bezkonfliktowo.
Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje (PDF)
Pouczenie o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa
Podczas rodzinnego postępowania informacyjnego strony mają uzyskać pouczenie o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa, w szczególności dla małoletnich dzieci małżonków.
Wzór takiego pouczenia został określony w projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzoru pouczenia stron rodzinnego postępowania informacyjnego o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa.