| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

Rozwodzący się małżonkowie mogą składać wnioski przesłuchanie świadków, którzy mogą pomóc w ustaleniu, że jedna ze stron ponosi winę za rozkładu pożycia małżeńskiego. Zwykle dużą wiedzę na ten temat mają ich dzieci.

Dzieci w roli świadków nie zawsze mogą występować. Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.

Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, osoby małoletnie, które nie ukończyły lat 13, nie mogą występować w roli świadków. Dzieci, wnuki czy też prawnuki, którzy nie ukończyli lat 17, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

W omawianym przykładzie dziecko, które ma obecnie 12 lat, w ogóle nie będzie mogło świadczyć w sprawie rozwodowej swoich rodziców. Z kolei starsze dziecko, które ukończyło już 19 lat, będzie mogło złożyć zeznania dotyczące rozkładu pożycia małżeńskiego rodziców, pod warunkiem jednak że nie skorzysta z prawa do odmowy składania zeznań.

Podstawa prawna

Art. 430 Kodeks postępowania cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.
Poważne ograniczenie dotyczące przesłuchiwania dzieci rozwodzących się rodziców ma wiekiem dzieci.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »