| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Czy odziedziczone mieszkanie spółdzielcze mogę sprzedać bez podatku

Czy odziedziczone mieszkanie spółdzielcze mogę sprzedać bez podatku

 W czerwcu 2006 roku zmarł mój ojciec. Pozostawił mi w spadku spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Zapłaciłem podatek od spadków i darowizn (miałem inne mieszkanie). W ubiegłym roku mieszkanie przekształciłem w odrębną własność – czy mogę je sprzedać bez podatku jako mieszkanie odziedziczone przed 2007r.

Co prawda mieszkanie (fizycznie) zostało odziedziczone w 2006 roku – jednak w międzyczasie zmienił się jego prawny charakter.
Patrząc z punktu widzenia przepisów podatkowych oraz przepisów prawa cywilnego – to co Pan odziedziczył było spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu spółdzielczego. Jego sprzedaż i opodatkowanie kształtuje się tak samo jak przeniesienie własności nieruchomości. Jeśli sprzedaży podlegało by to prawo- wówczas mógłby Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Jednakże, przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone. Teraz sprzedaje Pan odrębną nieruchomość (czyli przenosi jego własność). W tym przypadku datą istotną dla objęcia przepisami podatkowymi jest nie data pierwotnego nabycia prawa spółdzielczego, a data podpisania umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu. Z uwagi na to, że ta nastąpiła w 2008 roku, sprzedaż objęta jest przepisami obowiązującymi w tamtym okresie. W związku z powyższym jedynym sposobem na uniknięcie podatku od nieruchomości jest skorzystanie z ulgi meldunkowej.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone.
Przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje, iż sprzedaży podlega inne prawo niż to, które zostało odziedziczone.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »