REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko o odrzuceniu spadku

Odrzucenia spadku może dokonać każdy padkobierca testamentowy i ustawowy.
Odrzucenia spadku może dokonać każdy padkobierca testamentowy i ustawowy.

REKLAMA

REKLAMA

Odrzucenie spadku pozwala uniknąć długów spadkowych – a także zmienia układ dziedziczenia. Warto zastanowić się nad tą instytucją – zarówno jeśli chcemy uniknąć długów – jak i w sytuacji kiedy chcemy (niskim kosztem) przekazać swój udział spadkowy pozostałym spadkobiercom. Odrzucenie obwarowane jest jednak kilkoma warunkami.

Skutki odrzucenia spadku

REKLAMA

Na wstępie należy wskazać jak odrzucenie spadku wpływa na sytuację spadkobierców. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że spadkobierca, który odrzuca spadek, traktowany jest tak jakby nie dożył jego otwarcia (dnia śmierci spadkodawcy). Oznacza to, że jego udział spadkowy:

  • przypada jego dzieciom – jeśli je miał w momencie otwarcia spadku;
  • pozostałym spadkobiercom ustawowym – jeśli spadkobierca ustawowy nie miał zstępnych.

Jeśli nie chcemy aby nasze dzieci przyjęły spadek zamiast nas (po odrzuceniu) muszą również odrzucić spadek. Jeśli są nieletnie – musimy zrobić to w ich imieniu, za zgodą sądu rodzinnego.

Polecamy: Podatkowe skutki dziedziczenia - prawa i obowiązki spadkobiercy (PDF)

W przypadku dziedziczenia z testamentu, odrzucenie spadku powoduje trochę inne skutki. W miejsce spadkodawcy ustawowego wchodzą wówczas:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • inni spadkobiercy testamentowi (jeśli byli powołani)- w częściach odpowiadających ich udziałom. Co istotne udział przypadający z przyrostu, może być odrzucony – niezależnie od udziału z powołani;
  • spadkobierca „podstawiony” – jeśli spadkodawca zastrzegł w testamencie, że w przypadku odrzucenia spadku (lub innej przyczyny umożliwiającej dziedziczenie) w miejsce danego spadkobiercy wstąpi wskazana osoba (osoby);
  • spadkobiercy ustawowi – jeśli nie ma innych spadkobierców testamentowych lub spadkodawca nie zastosował instytucji podstawienia.

Jeśli wszyscy spadkobiercy ustawowi nie mogą lub nie chcą przyjąć spadku przypada on gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarbowi Państwa.

Zobacz też: Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

W jakich sytuacjach można odrzucić spadek

Odrzucenia spadku może dokonać każdy (choć osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnej muszą to robić z udziałem lub za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego) spadkobierca testamentowy i ustawowy.

Najczęściej do odrzucenia spadku dochodzi:

  • przy licznych długach i niewielkiej wartości spadku (gdy nie warto przyjmować spadku z dobrodziejstwem inwentarza);
  • gdy chcemy udział spadkowy przekazać innym członkom rodziny (spadkobiercom ustawowym)- bez konieczności przeprowadzania działu spadku.

Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy. Jest to korzystne np. w sytuacji, w której testament narzuca na spadkobiercę testamentowego obowiązek wykonania zapisów lub poleceń.

Zobacz również: Czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku

Terminy i skutki uchybienia terminowi

Wszystkie oświadczenia co do przyjęcia spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy - liczonych od dnia, w którym dany spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia. W praktyce termin ten biegnie:

  • od dnia otwarcia spadku dla spadkobierców ustawowych;
  • od dnia ogłoszenia testamentu dla spadkobierców testamentowych.

Początek biegu terminu może ulegać pewnym komplikacjom:

  • jeśli spadkobierca nie wiedział o śmierci spadkodawcy – termin biegnie od dnia, w którym się o niej dowiedział (jeśli jest spadkobiercom ustawowym) lub od dnia, w którym dowiedział się o ogłoszeniu testamentu. Powołując się na tą okoliczność- należy ją jednak dobrze udowodnić- sąd nie da nam wiary „na słowo”.
  • jeśli spadkobierca ustawowy, wiedział o testamencie- nie musi mieć interesu w składaniu oświadczeń. Jeśli jednak spadkobierca testamentowy odrzuci spadek – powołani w jego miejsce spadkobiercy ustawowi powinni mieć 6 miesięcy, licząc od dnia w którym dowiedzieli się o odrzuceniu na złożenie stosownego oświadczenia.

Co do zasady jeśli w przedstawionym wyżej terminie nie złożymy stosownego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – uznaje się, że spadek został przyjęty wprost. Wyjątek od tej sytuacji dotyczy małoletnich (przyjmujących wówczas spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Podobnie jeśli – jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza- pozostali spadkobiercy, którzy nie złożyli żadnego oświadczenia- również przyjmują go w ten sposób. 

Zobacz też: Czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku

Odrzucenie spadku po terminie

Są sytuacje, w których spadkobierca może odrzucić spadek nawet po latach. Jeśli spadkobierca nie złożył żadnego oświadczenia lub przyjął spadek – który lepiej było by odrzucić (lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza)- może to zrobić o ile oświadczenia (lub brak oświadczenia) wynikły z błędu lub groźby.

Jest to również sposób na uniknięcie skutków odrzucenia spadku- w sytuacji odrzucenia spadku w wyniku błędu lub groźby.

Możliwość wycofania się ze skutków złego oświadczenia ma jednak swój termin:

  • w przypadku błędu – rok od daty jego wykrycia;
  • w przypadku groźby – rok od czasu ustania obawy.

W przypadku błędu należy również zwrócić uwagę na to, że aby skutecznie powołać się na błąd musi on być istotny- czyli uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

Uchylenie się od skutków oświadczenia woli w przedmiocie spadku musi nastąpić przed sądem.

Polecamy: Przestępstwa podatkowe. Nowe kary i procedury

W jaki sposób można odrzucić spadek

Oświadczenie o przyjęciu (odrzuceniu) spadku może być złożone na kilka sposobów:

  •  przed notariuszem- przekazuje on później oświadczenie do sądu spadku (niedopuszczalne po przekroczeniu terminu);
  • przed sądem:
    • ustnie do protokołu
    • pisemnie, z podpisem urzędowo poświadczonym.

W przypadku wysłania wniosku pocztą liczy się data stempla pocztowego na liście poleconym. Oświadczenie może być również przez pełnomocnika- pełnomocnictwo musi być jednak sporządzone z podpisem urzędowo (np. notarialnie) poświadczonym.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA