reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Oświadczenie

Oświadczenie czy przyjmuje się, czy odrzuca spadek można złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiaduje się o tytule do niego.

W przypadku, gdy osoba nie złoży takiego oświadczenia w terminie, przyjmuje się, że zgodziła się na proste przyjęcie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia osobą niemającą pełnej zdolności do czynności prawnych, osobą, co, do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osobą prawną.

Wówczas przyjmuje się, że dokonano nabycia z dobrodziejstwem inwentarza.

Gdy jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas przyjmujemy, że także reszta spadkobierców przejęła go w takiej formie. W sytuacji, gdy spadkobierca umiera przed złożeniem oświadczenia w terminie, prawo do jego złożenia przechodzi na jego spadkobierców. Termin do złożenia go nie może się skończyć wcześniej, niż termin do złożenia oświadczenia po zmarłym spadkodawcy.

Nie można złożyć takiego oświadczenia z zastrzeżeniem terminu i warunku, ani go odwołać.

Można je złożyć przed sądem, lub przed notariuszem, ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Gdy chcemy powołać pełnomocnika do tej czynności musimy tego dokonać na piśmie, również z podpisem urzędowo poświadczonym.

Zobacz również: Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Odpowiedzialność

Zanim spadkobierca złoży omawiane wyżej oświadczenie, odpowiada za długi spadkodawcy, tylko ze spadku.

Jeżeli dokona przyjęcia prostego odpowiada za nie całym swoim majątkiem (zarówno osobistym jak i spadkowym). Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada on tylko do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, (czyli aktywów). Jest, więc lepiej chroniony. Ochrona ta jednak odpada, gdy spadkobierca nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi.

Osoba, która odrzuciła spadek nie otrzymuje żadnego majątku, ale też nie odpowiada za długi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wskutek odrzucenia spadku, nastąpiło pokrzywdzenie wierzycieli. Mogą oni żądać, aby odrzucenie spadku było bezskuteczne wobec nich.

Warunkiem jest to, że wierzytelności takie muszą istnieć w momencie odrzucenia spadku.

Można również żądać uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne, w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o odrzuceniu, ale nie później niż 3 lata po nim.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku można złożyć przed sądem lub notariuszem, ustnie bądź na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.
Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku można złożyć przed sądem lub notariuszem, ustnie bądź na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama