Zmiany w prawie spadkowym
REKLAMA
REKLAMA
Zapis windykacyjny
REKLAMA
Spadkodawca będzie miał większy wpływ rozdysponowanie swoim majątkiem po śmierci. Będzie on mógł w każdej chwili wprowadzić, odwołać i zmodyfikować niniejszy zapis windykacyjny. Pod warunkiem, że z chwilą otwarcia spadku dany przedmiot nadal był własnością spadkodawcy, to automatycznie stanie się własnością spadkobiercy. Wartość zapisu windykacyjnego będzie zaliczana na poczet zachowku.
Kiedy zapis windykacyjne będzie nieważny?
Zapis windykacyjnego będzie bezskuteczny w sytuacji, gdy spadkodawca pomimo dokonania zapisu windykacyjnego zbył rzecz przed swoją śmiercią, a także, gdy w zapisie był zastrzeżony warunek lub termin.
Co można nabyć w drodze zapisu windykacyjnego?
Poprzez zapis windykacyjny można nabyć rzecz oznaczoną co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo oraz gospodarstwo rolne lub ustanowić na rzecz zapisobiorcy użytkowanie lub służebność.
Co to jest zapis zwykły?
Należy podkreślić, że ustawodawca nie rezygnuje z zapisów zwykłych. Istotą zapisu zwykłego jest zobowiązanie spadkobiercy do spełnienia określonego świadczenia na rzecz konkretnej osoby. Zapis ten można nałożyć na zapisobiorcę.
Rozliczenie w przypadku długów spadkowych
Zapisobiorca windykacyjny jest również odpowiedzialny za długi spadkowe. Jednak jego odpowiedzialność jest ograniczona proporcjonalnie do tego, co otrzymał od spadkodawcy. Podczas rozliczeń bierze się pod uwagę wartość poszczególnych przysporzeń, jakie otrzymali spadkobiercy i na ich podstawie wylicza się udział w spłacie długów spadkodawcy.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat