| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Zmiany w prawie spadkowym

Zmiany w prawie spadkowym

Dzięki projektowi nowelizacji kodeksu cywilnego przygotowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości spadkodawca będzie mógł przekazać dziedziczącemu konkretne przedmioty na mocy zapisu windykacyjnego. Z chwilą śmierci staną się jego własnością i spowodują odpowiedzialność za długi spadkowe w takim samym stopniu jak pozostali spadkobiercy.

Spadkodawca będzie miał większy wpływ rozdysponowanie swoim majątkiem po śmierci. Będzie on mógł w każdej chwili wprowadzić, odwołać i zmodyfikować niniejszy zapis windykacyjny. Pod warunkiem, że z chwilą otwarcia spadku dany przedmiot nadal był własnością spadkodawcy, to automatycznie stanie się własnością spadkobiercy. Wartość zapisu windykacyjnego będzie zaliczana na poczet zachowku. 

Zapis windykacyjnego będzie bezskuteczny w sytuacji, gdy spadkodawca pomimo dokonania zapisu windykacyjnego zbył rzecz przed swoją śmiercią, a także, gdy w zapisie był zastrzeżony warunek lub termin.

Poprzez zapis windykacyjny można nabyć rzecz oznaczoną co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo oraz gospodarstwo rolne lub ustanowić na rzecz zapisobiorcy użytkowanie lub służebność.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie rezygnuje z zapisów zwykłych. Istotą zapisu zwykłego jest zobowiązanie spadkobiercy do spełnienia określonego świadczenia na rzecz konkretnej osoby. Zapis ten można nałożyć na zapisobiorcę.

Zapisobiorca windykacyjny jest również odpowiedzialny za długi spadkowe. Jednak jego odpowiedzialność jest ograniczona proporcjonalnie do tego, co otrzymał od spadkodawcy. Podczas rozliczeń bierze się pod uwagę wartość poszczególnych przysporzeń, jakie otrzymali spadkobiercy i na ich podstawie wylicza się udział w spłacie długów spadkodawcy.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obok zapisu testator będzie mógł umieścić zapis windykacyjny, pozwalający na przekazanie konkretnego przedmiotu oznaczonej osobie.
Obok zapisu testator będzie mógł umieścić zapis windykacyjny, pozwalający na przekazanie konkretnego przedmiotu oznaczonej osobie.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »