REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać wniosek o dział spadku

Zgodny wniosek o podział, można również złożyć do sądu.
Zgodny wniosek o podział, można również złożyć do sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ze spadkobierców może złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Razem z nim, może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – jeśli jeszcze nie zostało przeprowadzone odpowiednie postępowanie.

Stopień trudności: zmienny w zależności od konfliktów, oraz charakteru przedmiotów spadku.

REKLAMA

Koszt: 300 zł (zgodny wniosek) albo 500 zł (bez zgodnego wniosku).

Wymagane dokumenty:

 • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (jeśli było postępowanie)
 • akt zgonu i oświadczenia o przyjęciu odrzuceniu spadku (jeśli postępowania nie było)
 • dokumenty dot. poszczególnych przedmiotów spadku np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, karta pojazdu.

Krok 1: Polubownie

Jeśli istnieje zgoda co do tego jak podzielić spadek, spadkobiercy powinni spisać umowę wielostronną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W niej w oparciu o inwentarz (jeśli był sporządzany), lub spis przedmiotów sporządzony na potrzeby działu – dokonać przydzielenia przedmiotów należących do spadku.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, lub prawo spółdzielcze (własnościowe) – umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. W pozostałych przypadkach nie ma takiej potrzeby.

Zgodny wniosek o podział, można również złożyć do sądu (patrz dalsze kroki). Jest to rozwiązanie tańsze niż wizyta u notariusza, trzeba się natomiast liczyć z długimi terminami oczekiwania na rozprawę i wydanie postanowienia o dziale.

Jeśli tylko wobec części spadku istnieje zgoda – tę część można rozdzielić umownie, w pozostałym zakresie sprawę pozostawić do rozstrzygnięcia sądowi.

Krok 2: Kierujemy sprawę do sądu.

Każdy ze spadkobierców może złożyć wniosek do sądu o dział spadku. Wniosek należy sporządzić w tylu kopiach ilu jest spadkobierców + 1 dla sądu.

Jeśli składany wniosek jest popierany przez wszystkich spadkobierców – do wniosku powinno załączyć się plan podziału – podpisany przez wszystkich uprawnionych.

Jeśli co do działu nie ma zgody – plan podziału będzie planem wstępnym, który sporządza sam wnioskodawca (nie musi konsultować się z pozostałymi – zostaną wysłuchani przed sądem).

W przypadku braku zgody wniosek jest droższy (kosztuje 500 zł).

Krok 3: Szacujemy spadek

Masa spadku może być bardzo duża – może w jej skład wchodzić mnóstwo przedmiotów. Spadkobiercy powinni sporządzić dokładny spis – będzie on oparciem dla sądu. Jeśli sąd, lub któryś ze spadkobierców będzie miał podejrzenia wobec przedstawionych przedmiotów - wydłuży to postępowanie.

Jeśli, któryś ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, komornik sporządzi inwentarz spadku uwzględniający przedmioty spadku oraz ich wartość.

Inwentarz jest doskonałym „narzędziem” do sporządzenia planu podziału, i przeprowadzenia postępowania o dział spadku.

Krok4: Sporządzamy wniosek

Sąd: Sąd spadku- a więc ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Wnioskodawca: Osoba wnosząca wniosek.

Uczestnicy: wszyscy pozostali spadkobiercy.

Tytuł: Wniosek o dział spadku.

Wniosek:

 • Wnoszę o dokonanie działu spadku, po ………… zmarłym w dniu ………. (sygnatura akt postępowania o dział spadku (jeśli było przeprowadzone) zgodnie z załączonym planem podziału.
 • WAŻNE: Jeśli postępowania o stwierdzenie nabycia spadku nie było, można złożyć wniosek o jego przeprowadzenie, w ramach postępowania o dział spadku.

Zobacz: Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe.

Każdy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega oddzielnej opłacie.

UZASADNIENIE:

 • W uzasadnieniu musimy opisać historię spadkobrania – przytoczyć datę, oraz miejsce śmierci i ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (jako dowód możemy przytoczyć akta postępowania o stwierdzenie nabycia spadku).
 • Następnie musimy uzasadnić stworzony przez nas plan podziału- powołując się w szczególności na:
  • spis przedmiotów (lub inwentarz),
  • Wartość przedmiotów
  • Możliwości płatniczych innych spadkobierców (jeśli np. planujemy przekazać im coś na własność za spłatą pozostałych spadkobierców).
  • Wielkości udziałów w spadku.
 • Powinniśmy przedstawić okoliczności sporządzania spisu (chyba, że sporządzono inwentarz). W szczególności:
  • Powołać świadków (np. w osobach spadkobierców) na rzetelność sporządzonego spisu.
  • Załączyć dokumentacje, która potwierdza własność przedmiotów wymienionych (o ile jest to możliwe) co do :
   • Nieruchomości,
   • Pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji
   • Akcji / udziałów w spółkach.

Krok 5: Kompletowanie i złożenie wniosku.

Wniosek musimy złożyć do sądu w tylu egzemplarzach ilu jest uczestników postępowania, oraz jeden, zawierający oryginały (lub poświadczone przez notariusza) dokumentów.

Do wniosku musimy załączyć wszystkie dowody powoływane we wniosku.

Odpisy dla uczestników, mogą być kserokopiami.

Wniosek należy bezwzględnie podpisać.

Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej:

 • 300 zł – jeśli wniosek jest zgodny
 • 500 zł jeśli co do działu jest spór pomiędzy spadkobiercami.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA