REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Nowy sondaż wyborczy – 19 sierpnia 2009 r.

Zgodnie z sondażem SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN poparcie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej wynosi 44%. Natomiast największa partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 24% głosów.

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Zakres spraw i właściwość sądu w sprawach ubezpieczeń społecznych

Postępowania w sprawach ubezpieczeń społecznych rządzą się własnymi prawami. Kodeks postępowania cywilnego w oddzielnych przepisach reguluje ten rodzaj procesu.

REKLAMA

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.

Kiedy sąd podejmie zawieszone postępowanie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje szereg przesłanek na podstawie, którym może (bądź musi) nastąpić zawieszenie postępowania. Zawieszenie ze swej istoty ma charakter przejściowy to znaczy wcześniej czy później postępowanie zawieszone musi zostać podjęte. Warto wiedzieć kiedy to nastąpi.

Dziś mija 70 rocznicza wybuch II wojny światowej

O godzinie 4.45 dnia 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata - II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich.

Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

REKLAMA

Kiedy może nastąpić wyłączenie organu administracji?

Niewiele osób wie, że niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy. Dlaczego tak się dzieje?

Co to jest ugoda administracyjna?

Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami.

Wybory parlamentarne w 2007 roku

Kadencja Parlamentu wybranego przez Polaków w wyborach w 2005 roku trwała zaledwie 2 lata. We wrześniu Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o rozwiązanie Sejmu, motywując go narastającym kryzysem politycznym. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, przeciwko było 54.

Umorzenie postępowania

Generalna zasada postępowania cywilnego stanowi, iż postępowanie kończy się wraz z wydaniem przez sąd ostatecznego orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty tj. wyroku w procesie i postanowienia rozstrzygającego sprawę co do istoty w postępowaniu nieprocesowym. Jednak w czasie trwania postępowania mogą wystąpić okoliczności, które spowodują, iż wydanie orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty jest niemożliwie lub stało się nieaktualne.

Cofnięcie pozwu

W toku sprawy sądowej może okazać się, że pozwany uregulował swój dług. W takiej sytuacji powód powinien (chociaż nie musi) cofnąć powództwo. Powództwo można cofnąć również gdy strony zawarły ugodę pozasądową.

Spadek poparcia dla Platformy

Z sondażu przeprowadzonego dla GfK Polonia wynika duży spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Jest to dziwne zjawisko gdyż do tej pory poparcie dla rządzącej partii utrzymywało się na stałym i wysokim poziomie.

Przywrócenie terminu

Strony w postępowaniu cywilnym muszą dokonywać czynności w terminach określonych przez sąd lub kodeks postępowania cywilnego. W niektórych jednak wypadkach można wnioskować o przywrócenie uchybionego terminu.

Sondaż SMG/KRC z 19 sierpnia 2009 r.

Nadal największym poparciem polaków cieszy się Platforma Obywatelska. Takie dane wynikają z sondażu SMG/KRC zrealizowanego na zlecenie „Faktów” TVN.

Władza sądownicza

Jak zapewne każdy wie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Władzę dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Tę ostatnią sprawują sądy i trybunały.

Sondaż Gfk Polonia z 7-9 sierpnia

W dniach 7-9 sierpnia spółka GfK Polonia przeprowadziła sondaż poparcia dla partii politycznych w Polsce. Próba była przeprowadzona na 980 reprezentatywnych osobach. Wyniki ankiety jednak nie powodują zdziwienia. Poparcie dla partii politycznych drastycznie się nie zmienia.

Kiedy może być wszczęte postępowanie administracyjne?

Każdą sprawę załatwianą w urzędzie, od złożenia wniosku o dowód osobisty, po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę może nazwać postępowaniem administracyjnym. Kiedy dokładnie jest ono wszczynane?

Kiedy i do kogo wnosimy skargi w postępowaniu administracyjnym?

Bardzo często zdarza się, że zostaniemy źle potraktowani w urzędzie, albo nasza sprawa nie zostanie załatwiona tak szybko, jak byśmy chcieli. Nie jesteśmy jednak bezradni, gdyż ustawodawca dał nam prawo do wnoszenia skarg.

Kiedy następuje spór pozytywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

Zdolność sądowa a zdolność procesowa

Aby występować w procesie cywilnym należy mieć zdolność sądową. Natomiast żeby móc podejmować czynności procesowe konieczna jest zdolność procesowa. Niniejszy artykuł pokrótce wyjaśni co oznaczają obydwa pojęcia.

Postępowanie klauzulowe

W postępowaniu klauzulowym sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. Natomiast tylko i wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucję komorniczą.

Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania

Postępowanie w sprawach cywilnych często ulega zawieszeniu. Zawieszenie zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego może następować z urzędu lub na wniosek, może być obligatoryjne lub fakultatywne.

Jazda w pasach zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa jest zgodny z Konstytucją RP. Tym samym nie przychylił się do zarzutu skarżącego, iż jazda w pasach bezpieczeństwa narusza godność człowieka.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Odstąpienie od zasady pisemności w postępowaniu administracyjnym

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

Europejczycy nie zainteresowani kampanią do PE

Tegoroczna kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie wywołała większego zainteresowania. Znalazło to również odzwierciedlenie we frekwencji wyborczej. Badania w tym zakresie zostały przeprowadzone przez Eurobarometr.

Kto orzeka o niepełnosprawności

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. O czym dokładnie decydują zespoły.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności

Osoba, która posiada status osoby niepełnosprawnej może skorzystać z wielu przywilejów w życiu codzienny, w pracy.

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może się legitymować znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sprawuje nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności.

Polski Związek Niewidomych

Jest największą organizacją działającą na rzecz ludzi niewidomych i słabowidzących.

Polski Związek Głuchych

Polski Związek Głuchych to organizacja powołana w celu zrzeszania osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo skupia organizacje z terenu całego kraju zrzeszające osoby niesprawne ruchowo i osoby działające na ich rzecz.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" jest ogólnopolskim związkiem sportowym – związkiem stowarzyszeń kultury fizycznej.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SpiNKa pomaga niepełnosprawnym kierowcom w sprawach związanych z motoryzacją.

Sondaż parlamentarny 21-23 lipca 2009 r.

Z ostatnio opublikowanego sondażu wynika że tylko trzy partie weszłyby do Sejmu. Wzrasta przewaga Platformy nad PiS-em. W Sejmie po raz pierwszy nie znalazłoby się PSL.

Sondaż prezydencki

Pod koniec lipca Polacy najchętniej na fotelu prezydenckim widzieliby Jolantę Kwaśniewską. Wyprzedza ona obecnego premiera oraz innego kandydata lewicy Włodzimierza Cimoszewicza.

Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa osób niepełnosprawnych jest Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym prawem niepełnosprawnych bez wątpienia jest prawo do normalnego życia.

Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

„Ludzie listy piszą”. Piszący to także osoby niepełnosprawne. Jednak wysłanie listu przez osobę niepełnosprawną jest znacznie trudniejsze. Dlatego prawo wprowadza wiele udogodnień w placówkach dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Bardzo dużą część osób uczących się i studiujących stanowią osoby niepełnosprawne. Często muszą korzystać z bibliotek. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich bibliotek.

Gdzie może wejść niepełnosprawny z psem asystującym

Przez wiele lat kontrowersje wzbudzały zakazy wprowadzania psów do urzędów, banków i innych budynków. Utrudniało to niepełnosprawnym załatwienie ich wielu życiowych spraw. Na szczęście obecnie niepełnosprawni i ich psi przyjaciele są mile widziani wszędzie.

Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na pewno słowa te potwierdzą osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psów asystujących.

Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego

Pies asystujący ułatwia życie wielu niepełnosprawnym osobom. Dodatkową pomocą dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa asystującego.

REKLAMA