reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.

Ugoda może zostać zawarta przed wszczęciem procesu, czyli w trakcie postępowania pojednawczego jak również w trakcie trwania procesu. Celem postępowania pojednawczego jest zwarcie ugody sądowej pod kontrolą sądu jeszcze przed wszczęciem procesu.

Przesłanki

Przesłanki dopuszczalności ugody sądowej:

1. Ugoda może być zawarta w każdym stadium postępowania

2. Przedmiotem ugody może być tylko sprawa cywilna, dla której dopuszczalna jest droga sądowa. Oznacza to, iż postępowanie pojednawcze może toczyć się w sprawach, których charakter zezwala na zawarcie ugody. Zatem ugoda może być zawarta w sprawach majątkowych jak również, w sprawach niemajątkowych, w których możliwe jest zawarcie ugody np. w sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych.

3. Treść ugody musi być zgodna z prawem, zasadami współżycia społecznego i nie może zmierzać do obejścia prawa. Oznacza to, iż ugoda zawierana w postępowaniu pojednawczym podlega kontroli sądu pod względem zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz ewentualnym zamiarem obejścia prawa.

Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze rozpoczyna się przez zgłoszenie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Wniosek taki należy złożyć zawsze w sądzie rejonowym, bez względu na to, który sąd rejonowy czy okręgowy byłby właściwy do rozpozna sprawy w I instancji w przypadku wniesienia powództwa. Natomiast miejscowo właściwy jest sąd właściwości ogólnej przeciwnika, czyli tej strony sporu, do której kierowane jest zawezwanie do próby ugodowej.

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej powinien być złożony w formie pisemnej i odpowiadać warunkom przewidzianym dla pisma procesowego. Wniosek powinien zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów sygnalizujące, co będzie przedmiotem postępowania pojednawczego. Wniosek ponadto musi zawarć aktualny adres osoby zawezwanej do próby ugodowej. W przypadku braku adresu, jak również innych barków formalnych wniosku sąd wezwanie wnoszącego wniosek do jego uzupełnienia a w przypadku jego nieuzupełnienia wniosek zawróci, na co zażalenie nie przysługuje. Wniosek o przeprowadzenie postępowania pojednawczego powinien być należycie opłacony, podlega on opłacie stałej w wysokości 40 złotych.

Postępowanie pojednawcze przeprowadzane jest w składzie jednego sędziego, obejmuje ono pertraktacje i wyjaśnienia stron. Sąd próbę ugodową przeprowadza na posiedzeniu niejawnym, z którego spisywany jest protokół. Podczas postępowanie pojednawczego nie przeprowadza się dowodów na potwierdzenie przedstawionych przez strony okoliczności sprawy. Jeżeli strony dojdą do porozumienia i zdecydują się na zawarcie ugody treść ugody wciąga się do protokołu z posiedzenia, który muszą podpisać obie strony. Jeżeli sąd uzna ugodę za niedopuszczalna wyda odpowiedzenie postanowienie, na które stronom służy zażalenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama