REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

Nowy kandydat w wyścigu o prezydenturę

Chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zgłosił w niedzielę szef Stronnictwa „Piast” Zdzisław Podkański. Jest to kolejny z polityków, który zapowiedział ubieganie się o najwyższą godność w państwie.

Kogo wystawi Platforma obywatelska w wyborach prezydenckich

Po niespodziewanej rezygnacji Donalda Tuska nie wiadomo kogo wystawi rządząca partia w zbliżających się wyborach prezydenckich. W mediach pojawiają się dwaj kandydaci obecny Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Kto tworzy powiaty w Polsce

Podział Polski na powiaty został wprowadzony na mocy reformy administracyjnej. Pierwszym dniem w którym powołano do życia powiaty był 1 stycznia 1999 r.

REKLAMA

Kto może być członkiem rady powiatu

Członków rady powiatu podobnie jak członków rady gminy określa się mianem radnych. Wybieramy ich w wyborach powszechnych, co do zasady raz na 4 lata. Zasady wyboru radnych oraz stawiane wobec nich wymagania określa ustawa z 16 lipca 1998 r. ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich.

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Jakie zadania ma powiat

Każda jednostka samorządu terytorialnego ma swoje zadania. Chodzi tu o zakres spraw za jakie z mocy przepisów prawa jednostka ta jest odpowiedzialna. Ustawy dzielą zatem zadania samorządu terytorialnego pomiędzy gminę, powiat oraz województwo.

Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Członków rady powiatu, podobnie jak członków rady gminy, określa się mianem radnych. Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Z tej tez racji przysługują mu pewne uprawnienia ale również ma dodatkowe obowiązki.

REKLAMA

Na czym polega kontrolna działalność rady powiatu?

Działalność rady powiatu nie sprowadza się wyłącznie do stanowienia prawa. Organ ten też sprawuje funkcje kontrolne wobec zarządu powiatu. W tym celu powołuje ze swego grona komisje rewizyjną.

Kto może głosować w wyborach do rad powiatu

Powiat to wspólnota ludzi mieszkających na danym terytorium. Dlatego też w sprawach istotnych dla danej społeczności wypowiada się ona w wyborach powszechnych. W drodze wyborów powszechnych ustala się również skład rady powiatu. Kto jednak może brać udział w takich wyborach?

Czym skutkuje nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu


Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu. Sprawdza ona sposób i terminowość wykonywania uchwał rady. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Czy radny może pracować na etacie

Radni są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego powiatu. Często jednak radni trudnią się praca zawodową a wykonywanie mandatu radnego traktują jako zajęcie dodatkowe.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Bezpłatne porady prawne

Nie każdy jest w stanie zapłacić za poradę prawną, nawet gdy jest ona konieczna. Można jednak skorzystać z darmowej pomocy.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?

Pracodawca ma obowiązek wydać każdemu pracownikowi świadectwo pracy. Musi uczynić to niezwłocznie po ustaniu lub rozwiązaniu stosunku pracy. Nie zawsze jednak świadectwo pracy zawiera prawdziwe dane. W takiej sytuacji pracownik ma określone przez kodeks pracy uprawnienia.

Jak pozwać spółkę kapitałową

Spółki prwa handlowego to podmioty prawa cywilnego dlatego też mogą pozywać i być pozywane. Pozywając spółkę kapitałową należy pamiętać aby podać jej właściwą nazwę oraz jej prawidłowy adres.

Spółka cywilna przed sądem


Spółka cywilna to tak naprawdę umowa łącząca wspólników a nie odrębny byt prawny. Spółka cywilna nie jest spółka prawa handlowego. Co jednak zrobić gdy „zawarliśmy umowę” ze spółką cywilną a ona nam nie płaci.

Kiedy wyrokowi w sprawie praw pracownika nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Polski system prawny uznaje pracownika za słabszą stronę stosunku pracy. Dlatego też zarówno kodeks pracy, a więc prawo materialne, jak i kodeks postępowania cywilnego, a więc prawo procesowe, przewidują wiele udogodnień dla pracownika dochodzącego swoich roszczeń. Jednym z nich jest nadawanie tytułom egzekucyjnym rygoru natychmiastowej wykonalności.

Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji

W polskim prawie zasadą jest że sprawy cywilne w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy. Oczywiście kodeks postępowania cywilnego zna szereg odstępstw od tej reguły. Są jednak sytuacje w których sąd rejonowy może przekazać sprawę okręgowemu a my, jako strona nie mamy na to wpływu.

Czy w Polsce będą obowiązywać parytety


Następne wybory parlamentarne w Polsce mogą odbyć się już z podziałem na parytety. Do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie obywatelski projekt ustawy o parytetach w wyborach do Sejmu. Prace nad projektem mają odbyć się już niebawem.

Jak należy pozwać spółkę osobową


Spółki prawa handlowego to podmioty prawa cywilnego dlatego też mogą pozywać i być pozywane przed sądy. Pozywając spółkę należy pamiętać aby podać właściwą nazwę spółki oraz jej prawidłowy adres.

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Gmina powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej gmina miejsca zamieszkania powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej. Jeżeli wymagającym opieki jest bezdomny to zadanie to będzie spoczywać na barkach gminy ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały tej osoby. Właściwa też jest gmina, która skierowała potrzebującego do domu pomocy społecznej.

Roszczenie o odszkodowanie z tytułu niewłaściwego świadectwa pracy

Pracodawca musi wydać odchodzącemu z pracy pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy może jednak zawierać błędy. W takiej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy naprawienia szkody, czyli odszkodowania z tytułu niewłaściwego świadectwa pracy. W tym celu musi skierować do sadu pracy stosowny pozew.

Pozew o wydanie świadectwa pracy


Pracownikowi odchodzącemu z zakładu pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać świadectwo pracy. Świadectwo pracy to dokument stwierdzający przebieg pracy zawodowej. Można się z niego dowiedzieć jaka była forma zatrudnienie, forma rozwiązania umowy o pracę, ile dni urlopu pracownik wykorzystał.

Darowizna u notariusza

Umowę darowizny zawrzeć należy przed notariuszem. Aby nie tracić czasu warto wcześniej przygotować wszystkie potrzebne dokumenty.

Ile wynosi taksa notarialna

Wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, co oznacza, że notariusze nie mogą pobierać wyższych stawek.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Umowa przyrzekająca przeniesienie własności nieruchomości (także lokalu), tzw. przedwstępna, w której strony ustalają, że w przyszłości zawrą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub lokalu, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Podział majątku małżonków u notariusza

Między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa wraz z momentem zawarcia związku, która obejmować będzie wszystkie przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Wspólność taka może jednak zostać zniesiona.

Ile kosztuje porada prawna

Coraz częściej potrzebujemy porady prawnej. Jednakże nawet gdy sprawa staje się bardzo skomplikowana wiele osób obawia się, iż wyda zbyt dużo pieniędzy na tę usługę i woli działać samodzielnie, niekoniecznie z pozytywnym dla siebie skutkiem.

Przydatne kalkulatory

Jeżeli chcesz obliczyć wymiar urlopu, staż pracy, czy dowiedzieć się ile wyniosą opłaty u notariusza zapoznaj się z kalkulatorami, za pomocą których w prosty i łatwy sposób uzyskasz przydatne informacje.

Porada prawna u adwokata lub radcy prawnego

Wzrasta zapotrzebowanie na korzystanie z porad doświadczonego fachowca w dziedzinie prawa. Warto się przygotować przed takim spotkaniem.

NSA: rejestracja auta z kierownicą po prawej stronie tylko wyjątkowo

Polskie urzędy mają prawo odmawiać rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które nie są przystosowane do prawostronnego ruchu. To konsekwencja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 27 stycznia.

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Podział mandatów w systemie proporcjonalnym

Z pewnością mało kto wrzucając swoją kartę wyborczą do urny zdaje sobie sprawę jakim skomplikowanym zabiegom matematycznym zostanie poddany jego głos, zanim przełoży się na realny wynik wyborczy. Tymczasem wybór konkretnego sposobu przydziału mandatów może mieć wpływ na losy całego ugrupowania politycznego ubiegającego się o mandaty w Sejmie.

Komu przysługuje prawo do życia?

Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Wybory samorządowe 1994

W wyniku zmian ustrojowych w Polsce powstał odrodzony samorząd terytorialny. Pierwsze wybory samorządowe miały miejsce w roku 1990. Kolejne odbyły się 4 lata później po upływie kadencji rad gminy.

Sondaż prezydencki GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”

Nadal liderem w wyścigu do pałacu prezydenckiego pozostaje Donald Tusk. Ma on jednak coraz większą konkurencję w postaci senatora z Podlasia, Włodzimierza Cimoszewicza. - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną. Nie każda jednak osoba może zostać aplikantem notarialnym. Ustawa prawo o notariacie stawia przed przyszłymi rejentami pewne ograniczenia.

Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Notariusz w swojej kancelarii przechowuje oryginały aktów notarialnych. Natomiast stronom albo podmiotom zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.

Jak wygląda akt notarialny?

Akt notarialny to bardzo formalny dokument. Sporządzać go może tylko i wyłącznie notariusz lub asesor notarialny. Ponadto akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Zmiany dotyczące billboardów na budynkach mieszkalnych

W połowie grudnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które zakazuje umieszczania billboardów na budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA