REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno nieruchomości, Rodzina na Swoim

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?

Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi.

Umowa renty

Renta nie musi być wypłacana wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uprawniony do renty nie musi także spełniać szeregu przesłanek potrzebnych do jej uzyskania. Przepisy prawa przewidują możliwość uzyskania takiego świadczenia na drodze cywilnej. W jaki sposób?

Zyski deweloperów robią wrażenie

Deweloperzy w końcu odczuli boom sprzedażowy mieszkań z roku 2013. Rekordowymi zyskami cieszą się deweloperzy i akcjonariusze.

Mieszkanie dla młodych po zmianach

Rząd zaproponował zmiany w obecnie funkcjonującym programie Mieszkanie dla młodych, które mają na celu objęcie nim większej liczby rodzin.

REKLAMA

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Ile musimy dopłacić kupując nowe mieszkanie?

Ile kosztuje nowe, a ile używane mieszkanie? Jaka jest różnica w cenie? Czy warto dopłacać, za sam fakt, że kupujemy nowe mieszkanie? Czy można coś zaoszczędzić kupijąc mieszkanie z rynku wtórnego? Przeczytaj artykuł.

Rynek nieruchomości: Szukasz kawalerki? Może być problem

Planujesz zakup kawalerki? Co drugie mieszkanie w Warszawie jest dwupokojowe. Najtrudniej jest znaleźć mieszkanie jednopokojowe, obecnie na rynku zaledwie co 15 mieszkanie to kawalerka.

Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

Zakup mieszkania to nie łatwe zadanie, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy, możemy wyeliminować niepotrzebny stres. Zobacz, co zrobić aby zakup mieszkania był sprawny i bezstresowy.

REKLAMA

Umowa z deweloperem, na co zwrócić uwagę?

Umowa z deweloperem to jeden z kontraktów nazwanych, uregulowany na mocy ustawy o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Nad prawidłowością zawieranych umów deweloperskich czuwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wskazuje, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z deweloperem.

Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku

Lokale spółdzielcze zostaną – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w 2015 roku włączone do programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności dla ludzi młodych mieszkań, także tych budowanych przez spółdzielnie.

Aleja Kasztanowa – osiedle domów jednorodzinnych pod Warszawą

25 km od centrum Warszawy w Młochowie powstało nowe osiedle domów jednorodzinnych. Osiedle położone jest w cichej okolicy, która umożliwia relaks i wypoczynek. Do osiedla jest dobry dojazd – dzięki południowej obwodnicy Warszawy, a także dzięki drogom S8 i S7.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania to bardzo duża i ważna inwestycja. W związku z tym zanim przystąpimy do podpisania umowy sprzedaży powinniśmy się zastanowić nad kilkoma kwestiami, które mogą okazać się istotne w trakcie użytkowania nieruchomości. Na co warto zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania? Jakie oczekiwania powinno spełnić mieszkanie?

Ile trzeba odkładać, aby kupić mieszkanie w Warszawie?

Aby kupić trzypokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba odkładać pieniądze przez około 12 lat.

Szkockie zamki zyskują na popularności

Pałace, dwory i zapomniane zamczyska w Szkocji zyskują na popularności. W samym tylko Edynburgu agencje pośrednictwa poszukują obecnie takich obiektów dla ponad 500 klientów.

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do zakupu nieruchomości w Warszawie

Zakup nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych” w Warszawie będzie możliwy, kiedy cena jednego metra kwadratowego powierzchni nie będzie przekraczać 5 864,65 zł. Nasuwa się zatem pytanie, gdzie szukać takich mieszkań? Czy za tę kwotę można kupić mieszkanie w Warszawie, czy tylko na obrzeżach miasta?

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Kupując nieruchomość na licytacji komorniczej możemy nabyć mieszkanie, dom lub ziemię w atrakcyjnej cenie. Zobacz, kto może wziąć udział w licytacji komorniczej? Jak wystawia sieę nieruchomość na sprzedaż oraz jak zapłacić za wygraną aukcję?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy nieruchomość musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jak duże mieszkanie jest nam potrzebne? w jakiej okolicy chcemy mieszkać? jakim budżetem dysponujemy oraz jaka jest nasza zdolność kredytowa? Zobacz poradnik, jak kupić mieszkanie i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

„Mieszkanie dla Młodych” – średni wskaźnik odtworzeniowy większy nawet o 10%

Średni wskaźnik odtworzeniowy decyzją sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się ustawą „Mieszkanie dla Młodych” został zwiększony. Skala wzrostu średniego wskaźnika odtworzeniowa nie będzie jednakowa we wszystkich regionach Polski. Przeczytaj, kto na tym zyska i co się jeszcze zmieniło.

Instytucje dotyczące brytyjskiego prawa własności nieruchomości

Kształtujące się na przestrzeni wieków prawo brytyjskie obfituje w różne rodzaje własności nieruchomości, które są nieporównywalnie bardziej skomplikowane od tych przyjętych w rodzimym prawodawstwie. Czym charakteryzuje się brytyjskie prawo własności nieruchomości?

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli nowy rządowy program finansowego wsparcia młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, ciągle jest w fazie projektu, start został przewidziany na 2014 roku. Wiele osób chcących kupić mieszkanie zastanawia się czy opłaca się czekać na mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 roku, czy kupić je już teraz.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowy projekt w założeniach bardzo przypomina wygaszony program „Rodzinę na Swoim”, część kryteriów została zaczerpnięta z mającego wystartować w 2014 roku „Mieszkania dla Młodych”. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Zakończenie rządowego programu „Rodzina na Swoim” boleśnie odbiło się na kondycji deweloperów. Zastępca „Rodziny na Swoim” „Mieszkanie dla Młodych” ciągle jest w fazie projektu, co oznacza, że może nie dojść do skutku. Deweloperzy, żeby nie pogłębiać swoich strat, postanowili przedstawić autorskie propozycje programów dopłat. Przeczytaj, co możesz zyskać.

„Rodzina na Twoim” w Poznaniu

W poznaniu spółka Twoje M stworzyła alternatywę dla niedziałającej już „Rodziny na Swoim”, autorski projekt nazywa się „Rodzina na Twoim”. „Rodzinę na Swoim” miało zastąpić „Mieszkanie dla Młodych”, ale start nowego programu został przesunięty na 2014 rok, dlatego poznański deweloper zdecydował się stworzyć „Rodzinę na Twoim”.

Awantura o „Rodzinę na Swoim”

Wiele wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania w „Rodzinie na Swoim” złożonych do banków w ostatniej chwili będzie odrzuconych. Przyczyną tego jest nowa interpretacja przyznawania dopłat w „Rodzinie na Swoim” wydana przez ministerstwo. Okazuje się, że umowa rezerwacyjna jest niewystarczająca.

Co z kredytem po rozwodzie?

Po rozwodzie małżonkowie nadal solidarnie odpowiadają za spłatę kredytu. Istnieje kilka możliwości spłacania kredytu po rozwodzie. Warto wiedzieć, że kredyt jest związany z zabezpieczeniem, np. z mieszkaniem i rozwód nie ma na to wpływu. Sprawdź, jakie są rozwiązania takiej sytuacji?

Nowa interpretacja prawa a wnioski o kredyt w RnS

Do 31.12.2012 r. można było składać wnioski kredytowe z rządowym dofinansowaniem w ramach RnS. Wiele z nich trafiło do banków w ostatniej chwili, rozpatrywane miały być na początku 2013 roku. Ministerstwo wydało interpretację prawa w świetle, której wnioski kredytowe bez notarialnie potwierdzonej umowy przedwstępnej są niewłaściwe i zostaną odrzucone.

Bilans „Rodziny na Swoim”

W ramach „Rodziny na Swoim” udzielono 31 mld złotych kredytów. Rządowy program „Rodzina na Swoim” pomógł w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tysiącom młodych Polaków. Rozwiązanie to było niewątpliwie również wsparciem dla deweloperów.

Najgorzej na „Rodzinie na Swoim” wyszła Małopolska

Koniec „Rodziny na Swoim” spowodował, że w grudniu udzielono najwięcej kredytów z dopłatą, było ich aż 5599. Ale to nie wszystko, wnioski były przyjmowane do samego końca, więc nie znamy jeszcze ostatecznej liczby kredytów przyznanych w „Rodzinie na Swoim”. Jednak przez cały okres funkcjonowania programu najmniej zainteresowanych było w Małopolsce.

„Rodzina na Swoim” – podsumowanie 6 lat

Rządowy program dopłat „Rodzina na Swoim” zakończył swoje funkcjonowanie 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie z założeniami „Rodziny na Swoim” dopłaty do połowy odsetek trwają przez pierwszych 8 lat kredytowania. Mimo tego, że nie będą już rozpatrywane nowe wnioski, rząd będzie finansował swoją część jeszcze przez 8 lat. Czy odczujemy jego konsekwencje za kilka lat?

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2012 r. polskie banki udzieliły niemal 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 10 mld zł. W odniesieniu do liczby kredytów oznacza to wzrost o 2,16% w porównaniu do II kwartału, a w odniesieniu do wartości – spadek o 0,23%. Dodać trzeba jeszcze, że w III kwartale 2011 r. liczba zawartych umów kredytowych wyniosła 59,5 tys., a ich wartość - 12,8 mld zł.

Kondycja deweloperów bez dopłat z „Rodziny na Swoim”

W ostatnich latach deweloperzy sprzedawali więcej mieszkań dzięki temu, że ich klienci mogli korzystać z rządowego programu dopłat „Rodzina na Swoim”. Gdy coraz trudniej było kupić mieszkanie w „Rodzinie na Swoim” deweloperzy zaczęli dostosowywać mieszkania do jej wymogów. Przeczytaj, jak deweloperzy poradzą sobie po zakończeniu programu.

Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, żeby kupić 75-metrowe mieszkanie, trzeba być małżeństwem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne jeszcze można zdążyć wziąć ślub i skorzystać z rządowych dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Wiele banków deklaruje, że akt małżeństwa przyjmie w nowym roku.

Segment mieszkań popularnych – mieszkania dla każdego?

Mieszkania w segmencie popularnym mają na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywców, a ich parametry są pochodną wymogów wynikających z przepisów. Nie dodadzą prestiżu mieszkańcom, nie zapewnią pozytywnych doznań estetycznych związanych z bryłą architektoniczną i standardem wykończenia części wspólnych. Ze względu na fakt, iż mają być dostępne dla masowego klienta lokalizacja zwykle ustępuje miejsca cenie.

Kupno mieszkania na święta

W związku z kończącym się programem dopłat w ramach „Rodziny na Swoim” rośnie dynamika sprzedaży mieszkań. Wiele młodych osób chce kupić mieszkanie na święta i skorzystać z ostatniej szansy na pomoc państwa. Deweloperzy dodatkowo uruchamiają świąteczne promocje.

Wszystko o programie "Rodzina na swoim"

Chętni na kredyt z dopłatą w postaci rządowego dofinansowania do odsetek powinni pośpieszyć się ze złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy. Program „Rodzina na Swoim” trwa bowiem jeszcze tylko do końca bieżącego roku. Eksperci podpowiadają co zrobić, by zdążyć i otrzymać kredyt z ratą niższą średnio o 800 zł.

Skorzystać z RnS czy zaczekać na MdM?

„Rodzina na Swoim” działa jeszcze tylko przez trzy tygodnie, więc jest to już ostatni moment na kupienie mieszkania z dopłatą. RnS ma być zastąpiony przez program „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty będą przyznawane na innych zasadach, nie dla każdego korzystnych. Dlatego warto się zastanowić czy warto szukać w ostatniej chwili, czy lepiej już zaczekać na nowy projekt.

Mieszkanie dla Młodych - dofinansowanie w Bydgoszczy dwa razy większe niż w Warszawie

Tylko 14,5 % ceny wyniesie maksymalne dofinansowanie mieszkania w stolicy w ramach nowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). W Bydgoszczy odsetek ten wyniesie ponad 29 %.

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Spadek nowych inwestycji mieszkaniowych w 2012 roku

Widoczne jest ograniczenie przez deweloperów budowy nowych inwestycji. Jest to związane ze spowolnieniem gospodarki oraz z końcem programu "Rodzina na swoim". Informacje GUS dotyczące inwestycji deweloperskich wykazały spadek w podstawowych kategoriach, czyli mieszkaniach oddanych do użytkowania, rozpoczętych projektach i pozwoleniach na budowę. Liczba nowych inwestycji w 2012 roku zmniejszy się aż o 12 procent.

„Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy rządowy program mający zastąpić funkcjonującą do końca 2012 roku „Rodzinę na Swoim”. Analitycy rynku nieruchomości uważają, że „Mieszkanie dla Młodych” będzie miało wpływ na kształtowanie się cen mieszkań od deweloperów, ale też tych z rynku wtórnego, pomimo tego, że tej grupy nie dotyczy.

REKLAMA