REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale spółdzielcze zostaną – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w 2015 roku włączone do programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności dla ludzi młodych mieszkań, także tych budowanych przez spółdzielnie.

Sposób korzystania z lokali spółdzielczych uregulowany został na gruncie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Nie jest prawem własności. Właścicielem budynku (i lokalu) pozostaje bowiem spółdzielnia. Na jego treść składają się dwa podstawowe uprawnienia, mianowicie: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem (w tym wynajęcia albo oddania do bezpłatnego korzystania zgodnie z przeznaczeniem lokalu).

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Warto podkreślić cechy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jakimi są: zbywalność, dziedziczność (przechodzi na spadkobierców) oraz podleganie egzekucji. Oznacza to, że, istnieje możliwość zbycia tego prawa, sprzedania, darowania, zapisania w testamencie, obciążenia hipoteką. Zazwyczaj istnieje możliwość wykupu lokalu, tj. przeniesienia prawa własności lokalu.

Prawo to powstawało na skutek ustanowienia przez spółdzielnię. Od 31 lipca 2007 roku nie ma już takiej możliwości.

Spółdzielnia mieszkaniowa

Spółdzielnia mieszkaniowa, czyli podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób – członków spółdzielni (minimalnie 10 osób fizycznych lub 3 osoby prawne). Spółdzielnia (obok działalności gospodarczej) może również prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną dla swoich członków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Lokal spółdzielczy a program MdM

Jako, że podstawowymi kryteriami kwalifikującymi nieruchomość do dofinansowania z ramach programu MdM są limity powierzchniowe i cenowe, wyłączone z niego zostały lokale należące do spółdzielni. Podmioty te nie są bowiem zobligowane do określenia ceny za mkw. mieszkania na etapie realizacji inwestycji. Spółdzielnie zazwyczaj budują taniej niż deweloperzy. Inwestycje realizują w dużej mierze za pieniądze członków spółdzielni. W momencie przystąpienia do niej znane są jedynie szacunkowe powierzchnie, ceny i koszty. Podmioty te rozliczają się dopiero po zakończeniu budowy. Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) cena mieszkania spółdzielczego określana jest dopiero po rozliczeniu kosztów budowy. W praktyce oznacza to, że ostateczna cena lokalu znana jest dopiero w ciągu 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Natomiast warunkiem skorzystania z rządowej dopłaty jest zakup nieruchomości, której cena jest ściśle określona już na etapie realizacji inwestycji, na dzień złożenia wniosku o finansowe wsparcie. Taką określa umowa o ustanowienia lub przeniesienie własności mieszkania, umowa deweloperska oraz umowa przedwstępna – określającą zobowiązanie do zawarcia kolejnego kontraktu. Wskazane wyliczenie ma charakter zamknięty i nie zawiera umowy o budowę lokalu mieszkalnego. Taka właśnie wiąże ze spółdzielnią mieszkaniową.

Zadaj pytanie na FORUM

Takie sformułowanie przepisów obu ustaw wyklucza de facto spółdzielnie mieszkaniowe z rządowego programu wsparcia przy zakupie mieszkania.

Nabycie mieszkania od spółdzielni i skorzystanie z programu MdM możliwe jest w obecnym stanie prawnym jedynie na zasadzie wyjątku, w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy spółdzielnia realizuje sprzedaż mieszkań na zasadach deweloperskich. Po drugie, gdy prawo własności na rzecz członka spółdzielni dotyczy inwestycji zakończonej i rozliczonej, czyli takiej, w której znana jest ostateczna cena mieszkania.

Program MdM w 2015 roku

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przewiduje m.in. możliwość objęcia programem MdM spółdzielczych lokali mieszkaniowych. Zgodnie z zapowiedziami resortu infrastruktury nowe przepisy wejdą w życie w 2015 roku. Analogiczne rozwiązanie obowiązywało w ramach poprzedniego, rządowego programu wsparcia – Rodzina na Swoim.

Nowelizacja ma także doprecyzować definicje stosowane w ustawie, m.in. definicję legalną pojęcia „nowo wybudowanego mieszkania”. Po zmianach ma ona obejmować również te lokale, które powstały w wyniku przebudowy czy adaptacji. Dotychczas dofinansowanie możliwe były tylko w związku z nabyciem lokalu deweloperskiego z tzw. rynku pierwotnego.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  REKLAMA

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA