REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale spółdzielcze zostaną – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w 2015 roku włączone do programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności dla ludzi młodych mieszkań, także tych budowanych przez spółdzielnie.

Sposób korzystania z lokali spółdzielczych uregulowany został na gruncie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Nie jest prawem własności. Właścicielem budynku (i lokalu) pozostaje bowiem spółdzielnia. Na jego treść składają się dwa podstawowe uprawnienia, mianowicie: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem (w tym wynajęcia albo oddania do bezpłatnego korzystania zgodnie z przeznaczeniem lokalu).

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Warto podkreślić cechy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jakimi są: zbywalność, dziedziczność (przechodzi na spadkobierców) oraz podleganie egzekucji. Oznacza to, że, istnieje możliwość zbycia tego prawa, sprzedania, darowania, zapisania w testamencie, obciążenia hipoteką. Zazwyczaj istnieje możliwość wykupu lokalu, tj. przeniesienia prawa własności lokalu.

Prawo to powstawało na skutek ustanowienia przez spółdzielnię. Od 31 lipca 2007 roku nie ma już takiej możliwości.

Spółdzielnia mieszkaniowa

Spółdzielnia mieszkaniowa, czyli podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób – członków spółdzielni (minimalnie 10 osób fizycznych lub 3 osoby prawne). Spółdzielnia (obok działalności gospodarczej) może również prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną dla swoich członków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Lokal spółdzielczy a program MdM

Jako, że podstawowymi kryteriami kwalifikującymi nieruchomość do dofinansowania z ramach programu MdM są limity powierzchniowe i cenowe, wyłączone z niego zostały lokale należące do spółdzielni. Podmioty te nie są bowiem zobligowane do określenia ceny za mkw. mieszkania na etapie realizacji inwestycji. Spółdzielnie zazwyczaj budują taniej niż deweloperzy. Inwestycje realizują w dużej mierze za pieniądze członków spółdzielni. W momencie przystąpienia do niej znane są jedynie szacunkowe powierzchnie, ceny i koszty. Podmioty te rozliczają się dopiero po zakończeniu budowy. Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) cena mieszkania spółdzielczego określana jest dopiero po rozliczeniu kosztów budowy. W praktyce oznacza to, że ostateczna cena lokalu znana jest dopiero w ciągu 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Natomiast warunkiem skorzystania z rządowej dopłaty jest zakup nieruchomości, której cena jest ściśle określona już na etapie realizacji inwestycji, na dzień złożenia wniosku o finansowe wsparcie. Taką określa umowa o ustanowienia lub przeniesienie własności mieszkania, umowa deweloperska oraz umowa przedwstępna – określającą zobowiązanie do zawarcia kolejnego kontraktu. Wskazane wyliczenie ma charakter zamknięty i nie zawiera umowy o budowę lokalu mieszkalnego. Taka właśnie wiąże ze spółdzielnią mieszkaniową.

Zadaj pytanie na FORUM

Takie sformułowanie przepisów obu ustaw wyklucza de facto spółdzielnie mieszkaniowe z rządowego programu wsparcia przy zakupie mieszkania.

Nabycie mieszkania od spółdzielni i skorzystanie z programu MdM możliwe jest w obecnym stanie prawnym jedynie na zasadzie wyjątku, w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy spółdzielnia realizuje sprzedaż mieszkań na zasadach deweloperskich. Po drugie, gdy prawo własności na rzecz członka spółdzielni dotyczy inwestycji zakończonej i rozliczonej, czyli takiej, w której znana jest ostateczna cena mieszkania.

Program MdM w 2015 roku

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przewiduje m.in. możliwość objęcia programem MdM spółdzielczych lokali mieszkaniowych. Zgodnie z zapowiedziami resortu infrastruktury nowe przepisy wejdą w życie w 2015 roku. Analogiczne rozwiązanie obowiązywało w ramach poprzedniego, rządowego programu wsparcia – Rodzina na Swoim.

Nowelizacja ma także doprecyzować definicje stosowane w ustawie, m.in. definicję legalną pojęcia „nowo wybudowanego mieszkania”. Po zmianach ma ona obejmować również te lokale, które powstały w wyniku przebudowy czy adaptacji. Dotychczas dofinansowanie możliwe były tylko w związku z nabyciem lokalu deweloperskiego z tzw. rynku pierwotnego.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pułapka w prawie budowlanym, na którą „łapie” się wiele osób: Szopa ogrodowa w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy nieruchomości, to samowola budowlana, za którą trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł. Urzędnicy nie mają litości

Sezon na wypoczynek w przydomowym ogródku w pełni. Z posiadaniem ogrodu wiążą się jednak nie tylko przyjemności, ale również wiele obowiązków, których nie wykonamy bez niezbędnych narzędzi ogrodowych (często niemałych gabarytów, jak choćby – kosiarka). Narzędzia te, jak i rowery, zapasowe opony do samochodu i wiele innych rzeczy, których (z oczywistych przyczyn), nie chcemy trzymać w domu – trzeba gdzieś przechowywać, a najlepszym miejscem do tego jest – szopa ogrodowa (domek narzędziowy). Jego posadowienie, choć technicznie nieskomplikowane i łatwe do wykonania w kilka godzin, nawet dla „amatorów” – jeżeli zostanie dokonane niezgodnie z zawiłymi i pełnymi pułapek przepisami prawa budowlanego – może jednak słono kosztować.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

REKLAMA

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

REKLAMA

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA