Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie administracyjne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie administracyjne.
Zasada załatwienia spraw bez zbędnej zwłoki
Aktualizacja: 26.10.2020
Organy administracji publicznej obowiązane są załatwić sprawy bez zbędnej zwłoki. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia. »
Załatwienie sprawy przed organem administracji publicznej w formie decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 12.10.2020
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba, że przepisy kodeksu stanowią inaczej. W myśl zasady szybkości i prostoty organy powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko. »
Instytucja ugody w postępowaniu administracyjnym
Aktualizacja: 29.09.2020
Instytucja ugody w postępowaniu administracyjnym rozszerza dyspozycyjność stron oraz możliwość kształtowania przez nie stosunków materialnoprawnych. Ugoda może być zawarta w pierwszej jak i w drugiej instancji, do czasu zakończenia postępowania, czyli przed wydaniem decyzji administracyjnej. »
Prawo do wniesienia ponaglenia - jak i kiedy z niego skorzystać?
Aktualizacja: 14.09.2020
Ponaglenie przysługuje stronie w postępowaniu administracyjnym. Wnosi się je, jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Jak skorzystać z tego prawa krok po kroku? »
Strona postępowania administracyjnego a interes prawny
Aktualizacja: 09.01.2020
Aby być stroną postępowania administracyjnego wystarczy, by dotyczyło ono interesu prawnego danego podmiotu. Nie ma więc wymogu jego naruszenia. »
Prawa seniora w sądzie i urzędzie
Aktualizacja: 24.10.2019
Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów. »
Trudności w zatrudnianiu cudzoziemców - postulaty
Aktualizacja: 23.10.2019
Skomplikowane procedury wydawania zezwoleń na pobyt i pracę powodują trudności w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Pracodawcy z województwa śląskiego zgłaszają postulaty ułatwienia postępowań administracyjnych w tym przedmiocie. »
Milczące załatwienie sprawy - problem ze stosowaniem nowych przepisów
Aktualizacja: 09.01.2019
Tryb milczącego załatwienia sprawy miał być szerzej wykorzystywany po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 2017 r. W praktyce jednak przedmiotowe przepisy nie są stosowane. »
Jak odwołać się od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste mimo upływu terminu?
Aktualizacja: 18.12.2018
W dniu 17 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny, w konsekwencji rozpatrzenia wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, podjął ważną decyzję dla użytkowników wieczystych. Otóż według NSA dopuszczalne jest złożenie skargi do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu »
Postępowanie przed sądami administracyjnymi - zmiany w 2019 r.
Aktualizacja: 10.10.2018
Cudzoziemiec, któremu państwo polskie odmówi wydania wizy Schengen będzie mógł zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie o kontrolę decyzji odmownej. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. »
Świadczenia rodzinne w formie rzeczowej
Aktualizacja: 01.10.2018
Świadczenia rodzinne mogą być przyznawane w formie rzeczowej. W jakich sytuacjach nie otrzymamy pomocy w formie pieniężnej? Czy od takiej decyzji można się odwołać? »
Dokumenty urzędowe a prawa autorskie
Aktualizacja: 26.08.2013
Jak stanowi art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotu prawa autorskiego nie stanowią dokumenty urzędowe, materiały, znaki i symbole. Według art. 1 tej samej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. »
Prawo pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Aktualizacja: 06.11.2012
W sporach przed sądami administracyjnymi osoba fizyczna lub prawna ma prawo do ubiegania się o prawo pomocy. Może obejmować ono całkowite lub częściowe zwolnienie z kosztów związanych ze skargą na organ administracji i ustanowieniem pełnomocnika. »
Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej
Aktualizacja: 10.07.2012
W dniu 17 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej „WSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że strona postępowania administracyjnego może, w celu obrony własnych interesów, podnieść skutecznie zarzut wadliwego doręczenia korespondencji, jeżeli korespondencja ta została odebrana przez osobę niepełnoletnią (sygn. akt II SA/Op13/2011, dalej „Wyrok”). »
Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie
Aktualizacja: 19.06.2012
Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »