REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie cywilne, świadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uzupełnienie pozwu

Złożyłem pozew w sądzie. Po jakimś miesiącu przyszło do mnie z sądu pismo. Sędzia wzywa mnie w nim do złożenia odpisu pozwu. Co mam w takiej sytuacji zrobić. Czy mój pozew jest ważny?

Kim jest świadek koronny?

Świadkiem koronnym jest przestępca, który chce zeznawać przeciwko swoim współtowarzyszom. Osoba taka ma dużą wiedzę na temat działalności przestępczej. Dlatego też jest bardzo wartościowa dla wymiaru sprawiedliwości.

Kiedy można odmówić składania zeznań?

 Nie każda osoba musi składać zeznania w procesie karnym. Kodeks postępowania karnego określa wąski krąg osób które mogą się zwolnić od tego obowiązku.

Co musi zeznawać świadek?

Zeznając czy to przed prokuratorem czy też przed sądem, świadek musi mówić wyłącznie prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

REKLAMA

Jak przebiega przesłuchanie świadka?

Jak zachować się podczas przesłuchania? Co wolno prokuratorowi a czego nie? Mało osób zna odpowiedź na te pytania. Tymczasem mogą one być bardzo przydatne gdy zostanie się wezwanym do prokuratury.

Czy jako świadek muszę stawiać się na przesłuchanie?

Zeznania świadka to bardzo istotny dowód w postępowaniu karnym. To właśnie na nich często opiera się wyrok. Dlatego ważne jest aby osoba taka wypowiedziała się przed sądem i prokuratorem.

Jakie są prawa i obowiązki świadka?

Świadek w procesie karnym odgrywa specyficzną rolę. Ma swoje prawa i obowiązki. Warto również pamiętać, że nie każdy może być świadkiem.

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

REKLAMA

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Ujednolicony tekst ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stan prawny na styczeń 2010. 

Zasady postępowania cywilnego

W polskim prawie występują trzy zasadnicze rodzaje procedur. Procedura cywilna, procedura administracyjna, procedura karna. Każda procedura ma pewne zasady. Przy czym każda z nich ma inne.

Czym jest pozew wzajemny

Jednym ze sposobów obrony w procesie cywilnym jest pozew wzajemny. Jest to szczególny rodzaj powództwa, który ma zastosowanie kiedy pozwany sam posiada wobec powoda jakieś roszczenie.

Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym

Postępowanie cywilne jest generalnie drogie. Już samo wniesienie pozwu co do zasady powoduje powstanie kosztów (wpis). Dodatkowo, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi koszty pełnomocnika (adwokata, radcy prawny), a także straty jakie poniósł przyjeżdżając do sądu.

Czym się różni pozew od wniosku

Sprawa cywilna w Polsce może toczyć się bądź w postępowaniu procesowym bądź w postępowaniu nieprocesowym. Do jednego i drugiego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Obydwa postępowania wykazują jednak pewne różnice.

Co może być dowodem w sprawie

Strona dochodząca roszczeń przed sądem, lub broniąca się przed nimi, musi swoje racje co do zasady udowodnić. Dowody mogą mieć różną postać – od dokumentów, przez zeznania świadków, po badania DNA.

Jak napisać pozew na formularzu?

Jeśli sprawa dotyczy roszczenia wartego mniej niż 10.000 zł lub dotyczącego najmu lokalu, lub czynszu w spółdzielni mieszkaniowej - pozew musi być wniesiony na specjalnym formularzu. Jak prawidłowo napisać pozew składany na formularzu?  

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

REKLAMA