Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pożyczka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pożyczka.
Jak uniknąć dziedziczenia długów m.in. z powodu „chwilówek”?
Aktualizacja: 27.10.2020
Długi dziedziczymy coraz częściej. Jednym z powodów są pożyczki „chwilówki”. Notariusze podpowiadają jak ustrzec się przed niechcianym spadkiem po dalekim wujku lub cioci. »
Umowa pożyczki – forma, treść, przepisy
Aktualizacja: 06.05.2020
Umowa pożyczki jest jedną z najbardziej popularnych umów zawieranych w obrocie gospodarczym. Należy do grupy umów cywilnoprawnych dwustronnie zobowiązujących uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 720 § 1 k.c. przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. O czym należy pamiętać zawierając umowę pożyczki? »
Mikropożyczka ze środków Funduszu Pracy - kto może się ubiegać na nowych zasadach?
Aktualizacja: 29.04.2020
Pożyczka w kwocie 5 tysięcy złotych to jedno z rozwiązań tzw. Tarczy antykryzysowej, z którego skorzystać mogą mikroprzedsiębiorcy dotknięci negatywnymi skutkami COVID-19. Kto może ubiegać się o mikropożyczkę? »
Ktoś wziął pożyczkę lub kupił usługę na moje dane - co zrobić?
Aktualizacja: 20.11.2019
Wyciek danych osobowych lub zgubienie czy kradzież dowodu tożsamości może skutkować wzięciem pożyczki lub kupieniem usługi na dane osobowe ofiary. Co zrobić w takim przypadku? »
Pożyczka na cudzy dowód - MC zapowiada nowe przepisy
Aktualizacja: 11.07.2019
Skan cudzego dowodu osobistego może posłużyć do wyłudzenia pożyczek. Ofiarami takiego procederu często są osoby starsze. Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z problemem kradzieży tożsamości. »
Ustawa antylichwiarska - do pięciu lat więzienia za drogie pożyczki
Aktualizacja: 19.06.2019
Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, mającej chronić nieświadomych klientów m.in. seniorów przed silną pozycją firm pożyczkowych. Nowe przepisy zakładają m.in. od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna. »
Rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z kredytem konsumenckim
Aktualizacja: 05.12.2018
Rzecznik Finansowy zwraca uwagę na fakt rosnącej liczby wniosków o interwencję w sporze związanym z kredytem konsumenckim. Pożyczkodawcy próbują omijać przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. »
Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?
Aktualizacja: 19.11.2014
"Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?" to pytanie, na które odpowiedzieć ma społeczna kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Wspólne działania siedmiu instytucji publicznych m.in.: Narodowego Banku Polskiego, Policji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej bezpiecznego zaciągania pożyczek. »
Pożyczki online coraz popularniejsze
Aktualizacja: 19.11.2013
Pożyczki online stają się wśród polskich konsumentów coraz popularniejsze. Najczęściej przez internet pożyczają ludzie młodzi w wieku 20-30 lat, pracujący lub prowadzący firmy. »
Aktualizacja: 02.01.2013
Po świętach w portfelach widać pustki. Aż kusi, by wspomóc domowy budżet szybką pożyczką. Z raportu TNS OBOP „Polka kupuje świadomie” wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że niestety, tylko co dwudziesta Polka może pochwalić się oszczędnościami powyżej 5 tysięcy złotych, wiele (45 proc.) nie ma ich wcale. Nie dziwi więc, że niemal co druga konsumentka (44 proc.) zapożycza się. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt, warto zastanowić się - jak mądrze i bezpiecznie go wziąć. »
Sprawdź umowę zanim ją podpiszesz
Aktualizacja: 26.11.2012
Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel ruszającej dzisiaj kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. »
Aktualizacja: 16.10.2012
Podatek od umowy pożyczki wynosi co do zasady 2%. Stawka podatku w wyjątkowych przypadkach może wynosić również 20%. »
Co warto wiedzieć o umowie pożyczki?
Aktualizacja: 16.10.2012
Pożyczka polega na zobowiązaniu się dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. »
Aktualizacja: 24.08.2012
Ponad połowa pytanych osób nie wie czym tak na prawdę jest parabank. Tyle samo osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z ich pieniędzmi w sytuacji bankructwa parabanku. »
Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą
Aktualizacja: 20.06.2012
Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie