REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zaciągnął kredyt na tegoroczne wakacje?

pusty portfel
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje na kredyt. W tym roku Polacy równie chętnie zaciągali pożyczki na wakacyjne wyjazdy. Ile średnio kosztował tegoroczny urlop? Jak Polacy radzą sobie ze spłatami swoich pożyczek po wakacjach?

Od początku czerwca do końca sierpnia Polacy zaciągnęli w sumie ponad 247,5 tys. zobowiązań pożyczkowych w kwocie od 2500 do 5000 zł. Jak co roku, w okresie wakacyjnym nastąpił wzrost zainteresowania Polaków pożyczkami – podkreśla CRIF Polska. 

REKLAMA

Wakacje na kredyt

REKLAMA

Jak wskazują dane CRIF Polska w okresie tegorocznych wakacji – od czerwca do końca sierpnia Polacy podpisali nieco więcej zobowiązań pożyczkowych w kwocie 2500-5000 zł niż w zeszłym roku. Przyjmuje się, że z racji sezonu wakacyjnego większość tego typu zobowiązań została przeznaczona na urlopowe wyjazdy – zwłaszcza że analizie podlegają kwoty oscylujące w kosztach podróży. 

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w tym roku na wakacje wybrało się ok. 55-65% Polaków. Co warto podkreślić – w 2022 r. mniejszy odsetek Polaków był skory do letnich wyjazdów – CBOS wskazywał, że na urlop pojedzie wówczas 54% obywateli. Według szacunków PIE w tym roku najchętniej polscy turyści wybierali się nad Bałtyk. Dane CBOSu wskazywały, że na wypoczynek w kraju decydowało się nawet 54% obywateli. Jeśli jednak Polacy ruszali na zagraniczne wakacje, to najpopularniejszymi kierunkami były Chorwacja, Grecja, Hiszpania. 

Ile kosztowały wakacyjne wyjazdy

Zgodnie z wyliczeniami Mubi.pl w tym roku za tygodniowy pobyt w jednym z nadbałtyckich kurortów za osobę należało zapłacić ok. 1000 zł, a koszt takich wakacji dla trzyosobowej rodziny to ok. 3625 zł. Dla porównania w Chorwacji 7-dniowy wyjazd to koszt zaczynający się od ok. 4000 zł dla jednej osoby, w przypadku Hiszpanii również jest to ok. 4000 zł, natomiast w Grecji będzie to ok. 2000-2500 zł. 

Jak wynika z badań firmy pożyczkowej Provident, w tym roku Polacy średnio na wakacje wydali 3200 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Długo utrzymująca się wysoka inflacja wpłynęła także na wzrost cen usług wakacyjnych. W przypadku samych noclegów można mówić nawet o 15-20% wzroście cen wobec 2022 r. Niemniej Polacy wciąż chętnie korzystają z wypoczynku poza domem i wyjeżdżali w tym roku na wakacje, wspierając się przy tym – w miarę potrzeby i dostępności – zewnętrznym finansowaniem w postaci pożyczek  gotówkowych, które zasadniczo mogą być przeznaczone na dowolny cel – zauważa Jolanta Pytel, ekspertka CRIF Polska. 

Wakacyjne pożyczki - kto sięgał najczęściej

Z analiz CRIF wyraźnie wynika, że mieszkańcy województwa mazowieckiego (34 tys. pożyczek), śląskiego (30 tys.) czy wielkopolskiego (23 tys.) są w czołówce wakacyjnych pożyczkobiorców. To właśnie w tych trzech rejonach udzielono najwięcej pożyczek w kwocie od 2500-5000 zł. Ranking zamykają województwa opolskie (5642), podlaskie (5577) oraz świętokrzyskie (5068). 

1

 

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

- Im większa gęstość zaludnienia, im bardziej zamożni mieszkańcy na danym terenie, tym większy poziom korzystania z zewnętrznego finansowania możemy zaobserwować. Natomiast w mniej licznych województwach pod względem ludności, w których stopień zamożności społeczeństwa i średnia zarobków jest niższa, widzimy, że zainteresowanie pożyczkami oraz korzystanie z tej formy finansowania jest również mniejsze. Różnica jest istotna - województwo mazowieckie odpowiada aż za 14% zobowiązań, a świętokrzyskie, w którym uruchomiono najmniej takich pożyczek, to  niecałe 2% - wskazuje ekspertka CRIF, dodając, że - nie zawsze jednak wynika to z braku zdolności kredytowej, która ogranicza dostęp do pożyczek, ale także z uwarunkowań kulturowych i związaną z nimi skłonnością do konsumpcji. -

Po pożyczki – z niewielką przewagą - częściej w okresie wakacyjnym sięgały kobiety. Panie odpowiadają za 51% wszystkich udzielonych w tym czasie zobowiązań. Najwięcej pożyczek w tym czasie zaciągały osoby w wieku 21-40 lat, to właśnie one odpowiadają za 61% umów. Po 80 r.ż. udział pożyczkobiorców jest znikomy, natomiast najmłodsi uprawnieni – powyżej 18 do 20 r.ż. odpowiadają za ok. 2% pożyczek. 

Spłata wakacyjnych zobowiązań

Choć wakacje rządzą się swoimi prawami, nie można zapominać, że nie jest to czas wolny od spłaty zobowiązań. CRIF także zweryfikowało, jak Polacy radzili sobie ze spłatami swoich pożyczek w tym okresie. 

- Jak się okazuje, w tegoroczne wakacje całkiem nieźle radziliśmy sobie ze spłatą, po wakacjach odsetek pożyczek z zaległościami spadł o 0,006%. Obecnie – w okresie powakacyjnym - Polacy mają 585 tys. (ok. 35%) zobowiązań, na których ciąży opóźnienie w spłacie. Natomiast pożyczek w kwocie 2500-5000 zł jest blisko 26 tys., co stanowi ok. 10% wszystkich z takich produktów z zaległościami. Oznacza to, że 1 na 10 osób, która wzięła pożyczkę w czasie wakacji do 5 000 zł, ma obecnie problem z jej spłatą – podkreśla Jolanta Pytel z CRIF Polska. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA