Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przysposobienie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przysposobienie.
Aktualizacja: 27.05.2014
Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) polega na wyrażeniu zgody blankietowej na adopcję dziecka bez wskazania osoby adoptującej. Objęta jest ona całkowitą tajemnicą. »
Aktualizacja: 20.07.2012
Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi. »
Szkolenie dla rodziców adopcyjnych
Aktualizacja: 04.07.2012
Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne. »
Aktualizacja: 04.11.2011
1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdź co zmieni się w procedurze adopcyjnej i uprawnieniach rodziców adopcyjnych. »
Aktualizacja: 17.10.2011
Adopcja dziecka to poważny krok. Sprawdź jak wygląda procedura adopcyjna i jakie są skutki prawne orzeczenia przysposobienia. »
Zgoda rodziców na adopcję - kiedy można odstąpić?
Aktualizacja: 17.10.2011
Do adopcji potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. Sąd rozstrzyga indywidualnie wobec każdego z rodziców czy taka zgoda jest potrzebna. »
Aktualizacja: 17.10.2011
W prawie rodzinnym i opiekuńczym można wyróżnić trzy rodzaje przysposobienia tzn. pełne, pełne nierozwiązywalne i niepełne. Mimo to można wyodrębnić pewne przesłanki wspólne dla wszystkich rodzajów adopcji. Są to: dobro przysposabianego oraz małoletniość. »
Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?
Aktualizacja: 17.10.2011
Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka. Dopuszczalność przysposobienia należy oceniać w świetle zasad ochrony dobra dziecka. »
Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?
Aktualizacja: 17.10.2011
Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek. »
Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Aktualizacja: 17.10.2011
Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. »
Aktualizacja: 17.10.2011
Najdalej idącą postacią przysposobienia jest adopcja całkowita. Wiąże ona dziecko z nową rodziną w sposób zupełny, co w konsekwencji oznacza, że jest nierozwiązywalna. »
Aktualizacja: 13.05.2014
Osoby pragnące przysposobić małoletniego mogą wybrać pomiędzy trzema formami adopcji. Warto mieć świadomość, kiedy adopcja może być rozwiązana, oraz jakie skutki wywołuje. »
Aktualizacja: 17.10.2011
W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji. »
Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo
Aktualizacja: 17.10.2011
Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie