Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja pełna

Joanna Namojlik
Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie
Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie
Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Adopcja pełna

Przysposobienie pełne jest uregulowane w art. 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z cytowanym przepisem w wyniku tego rodzaju przysposobienia pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.
Zatem ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym, chyba że mamy do czynienia z przysposobieniem pasierba, wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
W związku z tym, iż przysposabiający uzyskuje wszystkie uprawnienia i obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, można wobec niego stosować wszelkie zarządzenia z tym związane, a wiec między innymi istnieje możliwość zawieszenia władzy rodzicielskiej, czy też chociażby jej pozbawienia. Za przykład może posłużyć między innymi sytuacja, w której dochodzi do zaniedbywania przez adoptującego obowiązków wobec adoptowanego, wówczas można go pozbawić sprawowanej władzy rodzicielskiej i ustanowić opiekę dla dziecka.

Zobacz również: Adopcja 2012

Pokrewieństwo

Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Skutkuje to ustaniem praw i obowiązków przysposobionego wynikających z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również praw i obowiązków tych krewnych względem niego.

Skutki przysposobienia rozciągają się również na zstępnych przysposobionego, a więc przysposabiający będzie np. dziadkiem dzieci przysposobionego.

Przysposobienie pełne wywołuje dla adoptowanego nowy stan prawny. Nie powoduje to jednak utraty dotychczasowego, naturalnego pochodzenia dziecka, gdyż ono pozostaje.
Zatem jak najbardziej można wytoczyć np. powództwo o ustalenie ojcostwa. Zgodnie z orzecznictwem dopuszczalne jest również ustalenie macierzyństwa jak i ojcostwa przysposabiającego. Jednakże niedopuszczalne jest ustalenie pochodzenia przysposobionego w przypadku adopcji całkowitej.
Z przysposobieniem wiąże się również zakaz małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. Przewiduje to art. 15 k.r.o. Idąc dalej, niedopuszczalne jest również małżeństwo pomiędzy przysposobionym a krewnymi przysposabiającego, a w szczególności z jego dzieckiem, gdyż pomiędzy nimi powstaje stosunek, jaki istnieje pomiędzy rodzeństwem. Stanowi to wręcz przestępstwo, o czym wspomina k.k. w art. 201. Wspomniany art. K.k. stanowi, iż dopuszczenie się do obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry jest przestępstwem

Akt urodzenia

W związku z dokonaniem adopcji należy wprowadzić dodatkową wzmiankę w aktach stanu cywilnego. Sporządzenie nowego aktu urodzenia nie zawsze jest koniecznie, gdyż istnieją dwa rodzaje postępowania.
Jeden z nich nie przewiduje utworzenie nowego aktu urodzenia, zaś drugi wiąże się ze sporządzeniem nowego aktu urodzenia. Następuje to na postanowienie sądu opiekuńczego głównie w celu zatajenia naturalnego pochodzenia dziecka.
Inaczej została uregulowana kwestia adopcji przez małżonków, a inaczej przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim.
Zgodnie z ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego – jeżeli adopcja została dokonana przez małżeństwo, wówczas w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców dziecka.
Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców.
Natomiast w sytuacji gdy adopcji dokonała osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, wówczas przysposabiający widnieje w dokumentach jako rodzic dziecka.

Zobacz także: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Nazwisko adoptowanego

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu wydanego przez sąd, dziecko otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Jeśli jednak adopcji dokonuje małżeństwo, wówczas adoptowany uzyskuje nazwisko, które noszą albo nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Zmiana nazwiska następuje z mocy prawa.

W sytuacji, gdy osoba, która ma być adoptowana, zgłosi, że chce nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i nazwiska adoptującego – a ten ostatni wyrazi na to zgodę – wówczas sąd opiekuńczy wydając orzeczenie uwzględnia takie żądanie.

Dziedziczenie

Warunkiem powołania przysposobionego do dziedziczenia ustawowego po przysposabiającym, jak również przysposabiającego po przysposobionym, jest istnienie jest istnienie prawomocnego orzeczenia przysposobienia w chwili otwarcia spadku.

Skutki dziedziczenia w sytuacji przysposobienia pełnego należy określać na podstawie art. 931-933 k.c. Zgodnie z tym adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych zgodnie z zasadami określonymi dla zstępnych adoptującego. Z tym, że w sytuacji śmierci adoptowanego przed dniem otwarcia spadku udział, który przypadał by adoptowanemu przypada na jego zstępnych na zasadach określonych dla dalszych zstępnych spadkodawcy lub dzieci i jego rodzeństwa.

W związku, iż przy adopcji pełnej ustają wszelkie prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa przysposobionego względem jego krewnych naturalnych, nie dziedziczy on po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a te osoby nie dziedziczą po nim.
W przypadku rozwiązania przysposobienia pełnego, mogą zostać zniesione skutki prawne w sferze dziedziczenia.

Zobacz także: Jak dziedziczy adoptowany?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
  Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
  Podpis elektroniczny
  Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
  Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
  Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
  W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
  Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
  Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
  Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
  Spółdzielnia mieszkaniowa
  Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
  Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
  O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
  Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
  Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
  Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
  Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
  Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
  Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
  Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
  W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
  Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
  Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
  Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
  - Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
  Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
  Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
  To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
  Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
  Ochrona sygnalistów - przepisy karne
  Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
  Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
  Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
  Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
  Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
  Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
  Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.
  14. emerytura na stałe?
  Czy 14.emerytura zostanie wprowadzona na stałe? O pracach nad nową ustawą poinformowała minister Marlena Maląg.
  Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym
  Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.
  W tym roku na urlop wyjedzie 59% Polaków [BADANIE]
  W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków — to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, a ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień — podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów.