REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie
Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie

REKLAMA

REKLAMA

Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Adopcja pełna

Przysposobienie pełne jest uregulowane w art. 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z cytowanym przepisem w wyniku tego rodzaju przysposobienia pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.
Zatem ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym, chyba że mamy do czynienia z przysposobieniem pasierba, wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
W związku z tym, iż przysposabiający uzyskuje wszystkie uprawnienia i obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, można wobec niego stosować wszelkie zarządzenia z tym związane, a wiec między innymi istnieje możliwość zawieszenia władzy rodzicielskiej, czy też chociażby jej pozbawienia. Za przykład może posłużyć między innymi sytuacja, w której dochodzi do zaniedbywania przez adoptującego obowiązków wobec adoptowanego, wówczas można go pozbawić sprawowanej władzy rodzicielskiej i ustanowić opiekę dla dziecka.

REKLAMA

Zobacz również: Adopcja 2012

Pokrewieństwo

Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Skutkuje to ustaniem praw i obowiązków przysposobionego wynikających z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również praw i obowiązków tych krewnych względem niego.

Skutki przysposobienia rozciągają się również na zstępnych przysposobionego, a więc przysposabiający będzie np. dziadkiem dzieci przysposobionego.

Przysposobienie pełne wywołuje dla adoptowanego nowy stan prawny. Nie powoduje to jednak utraty dotychczasowego, naturalnego pochodzenia dziecka, gdyż ono pozostaje.
Zatem jak najbardziej można wytoczyć np. powództwo o ustalenie ojcostwa. Zgodnie z orzecznictwem dopuszczalne jest również ustalenie macierzyństwa jak i ojcostwa przysposabiającego. Jednakże niedopuszczalne jest ustalenie pochodzenia przysposobionego w przypadku adopcji całkowitej.
Z przysposobieniem wiąże się również zakaz małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. Przewiduje to art. 15 k.r.o. Idąc dalej, niedopuszczalne jest również małżeństwo pomiędzy przysposobionym a krewnymi przysposabiającego, a w szczególności z jego dzieckiem, gdyż pomiędzy nimi powstaje stosunek, jaki istnieje pomiędzy rodzeństwem. Stanowi to wręcz przestępstwo, o czym wspomina k.k. w art. 201. Wspomniany art. K.k. stanowi, iż dopuszczenie się do obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry jest przestępstwem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akt urodzenia

W związku z dokonaniem adopcji należy wprowadzić dodatkową wzmiankę w aktach stanu cywilnego. Sporządzenie nowego aktu urodzenia nie zawsze jest koniecznie, gdyż istnieją dwa rodzaje postępowania.
Jeden z nich nie przewiduje utworzenie nowego aktu urodzenia, zaś drugi wiąże się ze sporządzeniem nowego aktu urodzenia. Następuje to na postanowienie sądu opiekuńczego głównie w celu zatajenia naturalnego pochodzenia dziecka.
Inaczej została uregulowana kwestia adopcji przez małżonków, a inaczej przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim.
Zgodnie z ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego – jeżeli adopcja została dokonana przez małżeństwo, wówczas w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców dziecka.
Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców.
Natomiast w sytuacji gdy adopcji dokonała osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, wówczas przysposabiający widnieje w dokumentach jako rodzic dziecka.

Zobacz także: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Nazwisko adoptowanego

REKLAMA

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu wydanego przez sąd, dziecko otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Jeśli jednak adopcji dokonuje małżeństwo, wówczas adoptowany uzyskuje nazwisko, które noszą albo nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Zmiana nazwiska następuje z mocy prawa.

W sytuacji, gdy osoba, która ma być adoptowana, zgłosi, że chce nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i nazwiska adoptującego – a ten ostatni wyrazi na to zgodę – wówczas sąd opiekuńczy wydając orzeczenie uwzględnia takie żądanie.

Dziedziczenie

Warunkiem powołania przysposobionego do dziedziczenia ustawowego po przysposabiającym, jak również przysposabiającego po przysposobionym, jest istnienie jest istnienie prawomocnego orzeczenia przysposobienia w chwili otwarcia spadku.

REKLAMA

Skutki dziedziczenia w sytuacji przysposobienia pełnego należy określać na podstawie art. 931-933 k.c. Zgodnie z tym adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych zgodnie z zasadami określonymi dla zstępnych adoptującego. Z tym, że w sytuacji śmierci adoptowanego przed dniem otwarcia spadku udział, który przypadał by adoptowanemu przypada na jego zstępnych na zasadach określonych dla dalszych zstępnych spadkodawcy lub dzieci i jego rodzeństwa.

W związku, iż przy adopcji pełnej ustają wszelkie prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa przysposobionego względem jego krewnych naturalnych, nie dziedziczy on po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a te osoby nie dziedziczą po nim.
W przypadku rozwiązania przysposobienia pełnego, mogą zostać zniesione skutki prawne w sferze dziedziczenia.

Zobacz także: Jak dziedziczy adoptowany?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA