REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) objęta jest tajemnicą./ fot. Fotolia
Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) objęta jest tajemnicą./ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) polega na wyrażeniu zgody blankietowej na adopcję dziecka bez wskazania osoby adoptującej. Objęta jest ona całkowitą tajemnicą.

Istota adopcji całkowitej

Istota adopcji całkowitej polega na tym, że rodzice wyrażają zgodę na adoptowanie swego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby, która to dziecko adoptuje. Zgoda wyrażona przez rodziców na przysposobienie całkowite nosi nazwę zgody blankietowej. Zgoda może być odwołana poprzez złożenie oświadczenia przed sądem opiekuńczym, nie później niż przed wszczęciem postępowania o przysposobienie.

REKLAMA

Zobacz również: Adopcja 2012

Termin na wyrażenie zgody przez rodziców

Zgoda aby była uznana za skuteczną musi zostać złożona z zachowaniem terminów wskazanych w ustawie. Zgodnie z k.r.o. nie może być ona wyrażona wcześniej niż po upływie sześciu tygodniu od urodzenia się dziecka. Zatem zgoda, która została wyrażona przed upływem tego terminu nie może być uznana i jest nieważna. Wiąże się to z przemyśleniem decyzji związanej z oddaniem dziecka do adopcji. Terminem ostatecznym, do kiedy można wyrazić zgodę, jest osiągnięcie pełnoletniości przez dziecko, gdyż do tego momentu przysposobienie jest dopuszczalne.

Zobacz również: Zgoda anonimowa na adopcję

Zaznaczyć należy iż wyrażenie zgody stanowi prawo osobiste rodziców, a nie element ich władzy rodzicielskiej. W związku z tym, prawo do wyrażenia zgody przysługuje również osobom, które posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych – czyli nie mają władzy rodzicielskiej. W wyjątkowych sytuacjach – w przypadku rodziców o ograniczonej zdolności do czynności prawnych – wyrażenie zgody może zostać pominięte. Ciekawym jest, że mimo, iż zgoda nie stanowi elementu władzy rodzicielskiej wygasa wraz z nią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto musi wyrazić zgodę?

Uprawnionymi do wyrażenia zgody na dokonanie adopcji całkowitej są rodzice. Prawo reguluje również sytuację, gdy zgoda została złożona jedynie przez jednego z nich. W takim wypadku skuteczność zgody zależy od tego czy zgoda drugiego z rodziców do przysposobienia jest potrzebna. Zgodnie z przepisami, zgoda drugiego z rodziców nie jest wymagana, gdy został on pozbawiony władzy rodzicielskiej lub gdy jest on nieznany. Jednak w przypadku gdy brak zgody drugiego z rodziców zachodzi ze względu na trudną do przezwyciężenia przeszkodę w porozumieniu się, wówczas zgoda pierwszego nie jest skuteczna.

Nowy akt urodzenia

Adopcja całkowita objęta jest tajemnica, zaś adoptowany traci swój dotychczasowy stan cywilny, w konsekwencji czego sporządzony zostaje nowy akt urodzenia dziecka. W nowym akcie urodzenia jako rodziców adoptowanego wskazuje się osoby, które dokonały adopcji. Dotychczasowy akt urodzenia zawiera wzmiankę dodatkową o sporządzeniu nowego aktu, nie podlega ujawnieniu. Nie wydaje się także z niego odpisów. Jedynie sąd ma prawo wglądu do pierwotnego aktu urodzenia oraz przysposobiony po uzyskaniu pełnoletności.

Zobacz również: Co to jest akt urodzenia?

Nierozwiązalność i inne cechy adopcji całkowitej

Podsumowując należy wskazać na najważniejsze cechy przysposobienia całkowitego – nazywanego potocznie mianem adopcji całkowitej. Cechą najbardziej charakterystyczną tego rodzaju adopcji jest jej nierozwiązywalność. Nierozwiązalność wiąże się z trwałą więzią pomiędzy adoptowanym dzieckiem a jego „nowymi” rodzicami. Wyłączona zostaje możliwość rozwiązania przysposobienia, na które rodzice wyrazili zgodę przed sądem opiekuńczym. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę dziecka. Tajemnica przysposobienia to kolejna z cech charakteryzujących adopcję całkowitą. Wiąże się ona z nieudostępnianiem danych związanych z urodzeniem (z wyłączeniem wyjątków wskazanych w ustawie). Adoptowany zostaje włączony do rodziny, która dokonała adopcji.

Zadaj pytanie na Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego;

Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

  REKLAMA

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  REKLAMA