REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?

W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości, stosownie do art. 236 i art. 239 Kodeksu cywilnego.

Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej

Zgodnie z art. 31 ustawy o gospodarce nieruchomościami , oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń. Z przepisu tego nie można jednakże wyprowadzić wniosku, że nieruchomość gruntowa zabudowana nie może być przedmiotem umowy sprzedaży. Były to swoisty absurd prawny. Zarówno nieruchomość gruntowa przeznaczona pod zabudowę, jak również nieruchomość gruntowa zabudowana może być sprzedana bądź oddana w użytkowanie wieczyste.

Czym jest opłata adiacencka?

Przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę, ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Podatek leśny

Podatek leśny został wprowadzony ustawą z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Jest to podatek bezpośredni oraz majątkowy. Jego konstrukcja jest bardzo zbliżona do podatku rolnego.

REKLAMA

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Wyjazd do sanatorium z KRUS – opłaty

Kuracjusz nie płaci za leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie ani za przejazd do zakładu rehabilitacji leczniczej. Całkowite koszty rehabilitacji ponosi KRUS.

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Czym jest ubezpieczenie zapłaty długu celnego?

Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty długu celnego jest jednym z dopuszczalnych zabezpieczeń należności celnych. Gwarancja jest przeznaczona dla podmiotów gospodarczych.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są aktualizowane systematycznie, w związku z czym użytkownicy są zaskakiwani podwyżkami nawet od tysiąca do kilku tysięcy procent. Sprawą ma zająć się resort gospodarki.

Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka

W związku z potrzebą doprecyzowania przepisów dotyczących zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty, 1 września 2010 r. wejdą w życie przepisy, które określą kiedy i za co samorządy mogą pobierać takie opłaty. Niestety proponowane zmiany odbiją się przede wszystkim na kieszeni rodziców.

Czy przedszkola mogą pobierać opłaty za zajęcia

Gminy będą mogły pobierać opłaty za przebywanie dzieci w przedszkolach publicznych. Takie uprawnienie wynika z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wchodzi w życie 1 września 2010 r.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

W miejscowościach, które posiadają szczególne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe pobierana jest opłata klimatyczna lub uzdrowiskowa. Do jej uiszczenia zobowiązani są m.in. kuracjusze przebywający w sanatorium.

Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć

Gminy mają obowiązek przyjęcia do przedszkola dzieci odbywające obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Rodzice mogą ponosić opłaty za posiłki. Zapłacą też za pobyt dziecka w przedszkolu trwający dłużej niż pięć godzin.

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

Gminy będą mogły pobierać opłaty za od rodziców, jeżeli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin.

Obniżenie opłat klimatycznych

Stawki opłaty miejscowej i uzdrowiskowej zostały zmniejszona dla emerytów, rencistów i uczniów.

Wzrosną podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo Finansów poinformowało o wzroście maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. W 2011 roku wzrosną o 2,6 proc.

Wysokość podatków i opłat gminnych w 2010

Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych oraz podatków powinna brać pod uwagę ich maksymalną wysokość ustalaną przez Ministra Finansów. Górne granice stawek oparte są o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych.

Opłata targowa będzie obowiązywać na bazarach

W każdym miejscu gdzie prowadzony jest handel wprowadzona zostanie opłata targowa. Zmiana dotyczy głównie miejsc gdzie sprzedaż odbywa się na targowiskach pod dachem. Opłacie nie będzie podlegała sprzedaż w sklepach.

Biedniejsi zapłacą mniej za prąd

Dzięki przyjętemu przez rząd projektowi Ministerstwa Gospodarki rachunki za prąd osób najuboższych będą mniejsze o jedna trzecią.

Sąd: opłaty za przejazd autostradą powinny być niższe

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska naruszyła prawo narzucając konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił dziś odwołanie przedsiębiorcy od decyzji UOKiK

W jaki sposób należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Pozwolenie na użytkowanie obiektów budowlanych jest wydawane przez właściwe organy nadzoru budowlanego, tj. przez powiatowych lub wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego zgodnie z ich właściwością. W większości przypadków organem właściwym do rozpoznania wniosku inwestora o wydanie pozwolenia na użytkowanie będzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie właściwy jedynie w przypadku niektórych inwestycji takich jak np. obiekty znajdujące się na terenie portów morskich lub lotniczych, obszarze kolejowym, dróg publicznych krajowych lub wojewódzkich lub obiektów położonych na terenach zamkniętych.

Najbiedniejsi zapłacą mniejsze rachunki za prąd

Dzięki porozumieniu Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki już wkrótce rodziny osoby samotne o niskich dochodach będą płaciły rachunki o 30 % niższe za energię elektryczną.

Opłata za nielegalny pobór energii a wstrzymanie dostaw

Przedsiębiorstwo energetyczne w wyniku kontroli stwierdziło u mnie nielegalny pobór energii. Moim zdaniem kompletnie niesłusznie. Odwołanie nie przyniosło jednak rezultatu, a dostawca domaga się uiszczenia opłaty. Czy z tego powodu możliwe jest odcięcie prądu?

Prawo zabudowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Maksymalna stawka

Maksymalna stawka- dotyczy taksy notarialnej i oznacza, że notariusz nie może żądać więcej za wykonanie swoich usług. W praktyce notariusze najczęściej żądają najwyższej dozwolonej opłaty, ale zawsze można spróbować zaproponować niższą stawkę. Wysokość opłat określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości

Maksymalna stawka

Maksymalna stawka- dotyczy taksy notarialnej i oznacza, że notariusz nie może żądać więcej za wykonanie swoich usług. W praktyce notariusze najczęściej żądają najwyższej dozwolonej opłaty, ale zawsze można spróbować zaproponować niższą stawkę. Wysokość opłat określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości

Taksa notarialna

Taksa notarialna- to opłata jaką uiścisz notariuszowi za dokonanie konkretnej czynności prawnej. Wysokość taksy notarialnej jest każdorazowo określana przez notariusza na podstawie wartości przedmiotu czynności notarialnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz. U. z 2004 r. nr 148 poz. 1564 z późn. zm.).

Taksa notarialna

Taksa notarialna- to opłata jaką uiścisz notariuszowi za dokonanie konkretnej czynności prawnej. Wysokość taksy notarialnej jest każdorazowo określana przez notariusza na podstawie wartości przedmiotu czynności notarialnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz. U. z 2004 r. nr 148 poz. 1564 z późn. zm.).

Kto musi płacić opłatę targową

Opłata targowa to rodzaj opłaty lokalnej. Jej wysokość określa rada gminy w drodze uchwały. Jednak możliwość ustanowienia takich opłat wynika z odpowiedniej ustawy.

Koszty intercyzy

Chciałabym zawrzeć z mężem rozdzielność majątkową. Mój mąż prowadzi interesy na które nie zawsze mam wpływ. Czy taka umowę możemy zawrzeć w domu na piśmie czy też musimy iść z nią do notariusza. Koleżanka napisała mi, że w grę wchodzi tylko ta druga opcja. Czy to prawda? I ile ewentualnie by mnie to kosztowało?

Dodatkowe opłaty zabronione

Spółka energetyczna narzucała konsumentom dodatkowe, nieprzewidziane przepisami opłaty za przyłączenie do sieci. Prezes UOKiK uznała, że nadużywała pozycji dominującej i nakazała zmianę praktyki oraz nałożyła na nią karę w wysokości ponad 200 tys. zł.

Jak zmienić użytkowanie wieczyste we własność

Własność jest silniejszym prawem niż użytkowanie wieczyste. Dlatego też warto wystąpić o przekształcenie użytkowania wieczystego na prawo własności.

Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa

Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.

Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?

Jak rozliczyć rachunki za ciepło jeżeli jest się lokatorem w spółdzielni mieszkaniowej. Czy w takiej sytuacji faktury wysyłane są bezpośrednio od przedsiębiorstwa energetycznego?

Zwolnienie z kosztów

Chciałbym wnieść sprawę do sądu. Mam dłużnika, który jest mi winien prawie 15 tyś. zł. Nie stać mnie jednak na wpis sądowy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Koszty sądowe

 

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddasz na złom

Niepotrzebnej bądź zużytej pralki, kuchenki mikrofalowej czy lodówki będzie można pozbyć poprzez dostarczenie jej do punktu skupu złomu lub zostawić w punktach napraw sprzętu AGD czy RTV.

Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym

Postępowanie cywilne jest generalnie drogie. Już samo wniesienie pozwu co do zasady powoduje powstanie kosztów (wpis). Dodatkowo, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi koszty pełnomocnika (adwokata, radcy prawny), a także straty jakie poniósł przyjeżdżając do sądu.

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Użytkowanie wieczyste jest tzw. Ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. W tym przypadku, oznacza to, iż mimo że możemy dysponować nieruchomością (np. zabudować), oraz sprzedać i darować użytkowanie, nie jesteśmy właścicielem i musimy ponosić koszty związane z korzystaniem z cudzego gruntu.  Użytkowanie można jednak przekształcić we własność- od 2007 roku na dogodnych warunkach- zupełnie, lub częściowo zwalniających z kosztów wykupu. Tekst archiwalny - nie dotyczy stanów faktycznych zaistniałych po 09.10.2011r. w zakresie trybu udzielania bonifikat

REKLAMA