reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej

Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej

Zgodnie z art. 31 ustawy o gospodarce nieruchomościami , oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń. Z przepisu tego nie można jednakże wyprowadzić wniosku, że nieruchomość gruntowa zabudowana nie może być przedmiotem umowy sprzedaży. Były to swoisty absurd prawny. Zarówno nieruchomość gruntowa przeznaczona pod zabudowę, jak również nieruchomość gruntowa zabudowana może być sprzedana bądź oddana w użytkowanie wieczyste.

Oddanie w użytkowanie wieczyste

Jeżeli zatem nieruchomość gruntowa zabudowana oddana jest w użytkowanie wieczyste, to musi nastąpić sprzedaż budynków i innych urządzeń położonych na tym gruncie.

Z takiego unormowania wynikają co najmniej dwie konsekwencje: 

1) budynki i inne urządzenia nie mogą być oddane w użytkowanie wieczyste; 

2) budynki i inne urządzenia położone na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste nie mogą być własnością innej osoby niż użytkownika wieczystego gruntu.

Zobacz również: Opłaty za użytkowanie wieczyste

Umowa oddająca grunt Skarbu Państwa

Umowa notarialna o oddanie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa w nieodpłatne użytkowanie wieczyste na cele nie związane z prowadzeniem działalności zarobkowej, w której nie dokonano równocześnie sprzedaży położonych na tym gruncie budynków i innych urządzeń (art. 20 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości - tekst jednolity Dz. U. 1991 r. Nr 30 poz. 127 ze zm.) nie może stanowić podstawy wpisu w księdze wieczystej.

Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jest nadrzędne wobec prawa własności budynków posadowionych na tym gruncie. Wynika z tego, że prawo własności budynków jest akcesoryjne, co ma tę konsekwencję, iż żadne z tych praw nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu prawnego, z chwilą wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego zaś wygasa odrębne prawo własności budynków. Budynki stają się częścią składową gruntu.

Własność budynku wzniesionego przez wieczystego użytkownika 

Własność budynku wzniesionego przez wieczystego użytkownika, częściowo na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, a częściowo na nieruchomości będącej własnością gminy, może być ujawniona w księgach wieczystych prowadzonych dla każdej z tych nieruchomości. Dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i dla znajdującego się na tym gruncie budynku stanowiącego własność użytkownika wieczystego prowadzi się wspólną księgę wieczystą. Jest to wyjątek od zasady, że dla każdej nieruchomości prowadzi się oddzielną księgę wieczystą.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Umowa oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej oraz przeniesienia własności znajdującej się na niej części budynku jest nieważna (art. 58 § 1 i 3 kc), jeżeli z okoliczności wynika, że bez postanowienia o przeniesieniu własności części budynku nie zostałaby zawarta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń.
Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama