REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddasz na złom

Anna Śmigulska
Skup złomu, punkt napraw czy sklep?
Skup złomu, punkt napraw czy sklep?

REKLAMA

REKLAMA

Niepotrzebnej bądź zużytej pralki, kuchenki mikrofalowej czy lodówki będzie można pozbyć poprzez dostarczenie jej do punktu skupu złomu lub zostawić w punktach napraw sprzętu AGD czy RTV.

Już od pewnego czasu nie można wyrzucać na śmietnik zniszczonego sprzętu typu: telewizor, czajnik czy odkurzacz. Na każdym z tych urządzeń znajduje się informujący nas o tym znak przekreślonego kosza. Możemy natomiast zanieść je do sklepu, ale tylko pod warunkiem, że kupujemy nowy sprzęt. Albo sprawdzić czy nasza gmina organizuje punkty zbiórki.

REKLAMA

Można pójść do skupu złomu

Według nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym każdy tego typu sprzęt będzie można legalnie oddać do punktu skupu złomu. Jeśli oczywiście punkt ten będzie wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt, prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Dla konsumentów przewidziana jest też inna możliwość pozbycia się starego video czy nienadającego się do reperacji ekspresu do kawy. Swoje zużyte urządzenia elektryczne bądź elektroniczne będzie można zostawić w punktach napraw sprzętu AGD czy RTV.

Zmiany te wydają się być korzystne dla konsumentów. Zwłaszcza, że istniał problem z pozbywaniem się niepotrzebnego sprzętu. Nie zawsze przecież chęć oddania zużytego urządzenia RTV - AGD wiązała się z chęcią kupienia nowego. W ten sposób nie można było skorzystać z pomocy sklepu. Pozostawały więc gminy, lecz niestety tylko niektóre organizowały punkty zbiórki.

Zobacz też: Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata

Zgodnie z nowymi przepisami sklepy będą miały obowiązek poinformować klientów o wysokości opłaty recyklingowej. Jest to bardzo istotna informacja dla kupującego.

Obowiązki przedsiębiorcy

Zmiany wystąpią również po stronie przedsiębiorców. Do tej pory firmy musiały składać Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska kwartalne sprawozdania o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczny. Teraz będą to robić rzadziej, bo tylko raz w roku.

REKLAMA

Dla podmiotów wprowadzających sprzęt na rynek obniżone zostaną opłaty za rejestrację w GIOŚ. Ich wysokość będzie oscylować w granicach: od 50 złotych do 4 tys. złotych. Opłata uzależniona ma być m.in. od obrotu netto przedsiębiorcy.

Jednak nie we wszystkich dziedzinach swojej działalności przedsiębiorcy będą mieli udogodnienia. Chodzi przed wszystkim o opłatę produktową. Mają zostać wprowadzone minimalne poziomy zbierania zużytego sprzęty elektronicznego i elektrycznego. Zobowiązani do opłaty będą przede wszystkim producenci i importerzy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

REKLAMA

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA